Maratony na świecie: Na południe… Finlandii. Maraton Morza Bałtyckiego


Opublikowane w wt., 28/08/2018 - 08:46

Finlandia kojarzy się najczęściej z Laponią, reniferami, Mikołajem i śniegiem. Ale to także piękne bałtyckie wybrzeże, pełne skalistych plaż i uroczych drewnianych domków oraz małe miasteczka i wioski z niepowtarzalnym klimatem. Jednym z nich jest Hanko.

Miasteczko leżące na Półwyspie Hanko, najdalej wysuniętej na południe części Finlandii, było przez lata areną walk. W XVIII wieku miała tutaj miejsce słynna walka między Rosją a Szwecją. Później Półwysep dostał się w dzierżawę ZSRR. Dzisiaj o jego historii świadczą pomniki, pobliskie muzeum wojny oraz niezwykła architektura. Swego czasu Hanko upodobała sobie rosyjska arystokracja, która przyjeżdżała tutaj jak do sanatorium. Pozostałością tamtych czasów są wille – drewniane, kolorowe, każda inna i bardziej imponująca. Mają swoje nazwy i wiele z nich przekształcono obecnie w pensjonaty i kawiarnie.

 

Fascynującą architekturę regionu można będzie zobaczyć podczas maratonu odbywającego się jesienią w mieście. Baltic Sea Marathon to impreza kameralna (mniej niż 500 uczestników na trzech dystansach łącznie), ale bardzo klimatyczna. Może nie oferuje wielu atrakcji, targów expo, setek kibiców i transmisji na żywo, ale z pewnością możemy liczyć na piękne widoki na trasie i gościnność mieszkańców miasta.

TERMIN

Baltic Sea Marathon odbędzie się 6.10.2018. Start w samo południe (należy pamiętać o zmianie czasu – w Polsce będzie to 11:00).

POGODA

Hanko leży na Półwyspie Hanko, w strefie klimatu umiarkowanie zimnego, ale w bezpośrednio nad morzem. Jest chłodno i wilgotno, opady są stosunkowo wysokie. Średnia temperatura października to zaledwie 6 stopni Celsjusza. Należy się też przygotować na bardzo prawdopodobne opady deszczu oraz mocny wiatr od morza.

TRASA

Mierzy 21,097 km, maratończycy muszą przebiec dwa okrążenia. Trasa rozpoczyna się i kończy obok szkoły w Hanko, zahacza o starówkę miasteczka i sporą część Półwyspu Hanko. Przebieg trasy będzie oznaczony linią na asfalcie a każdy kilometr dodatkowo pionową tabliczką. Po drodze czeka dziesięć punktów odżywczych, oferujących wodę, pomarańczowy izotonik, rodzynki, banany oraz, fińskim zwyczajem, korniszony.

Limit czasu na pokonanie trasy to 6 godzin. Ciekawe jest to, że uczestnicy półmaratonu oraz biegu towarzyszącego na dystansie 10 km mają tylko pół godziny mniej (5,5 h).

IMPREZY TOWARZYSZĄCE

Maratonowi towarzyszą pół- o raz ćwierćmaraton. Dla uczestników przewidziano poczęstunek i kawę w miejscowej szkole, która na czas biegu zamienia się w biuro zawodów.

ZAPISY

Zapisy są dostępne na TEJ stronie. Koszt udziału w maratonie to 47 euro. Za półmaraton zapłacimy 42 euro a za ćwierć – 32 euro. W pakiecie między innymi koszulka.

WYMAGANE DOKUMENTY

Dowód osobisty lub paszport.

WYJAZD

Hanko znajduje się niemal w połowie drogi między Helsinkami a dawną stolicą Finlandii Turku. Jeśli chcemy tam dolecieć, można szukać połączeń z tymi dwoma miastami. Z Gdańska do Turku operuje tani przewoźnik i przy odrobinie szczęścia można polecieć w dwie strony za mniej niż 100 zł. Do Helsinek dolecimy bezpośrednio z Warszawy fińskimi liniami lotniczymi (cena jest znacznie wyższa).

Jeśli planujemy dłuższą wyprawę, połączoną ze zwiedzaniem, możemy wybrać się samochodem. Z Tallinna do Helsinek kursują regularnie promy a dalsza podróż zajmie nieco ponad godzinę.

KOSZTY POBYTU

Finlandia nie jest tanim krajem, choć na szczęście nie tak drogim jak Szwecja czy Norwegia. Za nocleg w prywatnym pokoju zapłacimy co najmniej 200 zł, sporo więcej, jeśli chcemy mieć do dyspozycji aneks kuchenny. Warto jednak w niego zainwestować, bo posiłki w restauracjach to duży wydatek: ceny fastfoodów zaczynają się od 7 euro a za obiad musimy liczyć minimum kilkanaście (bez napojów).

Ceny w sklepach są wyraźnie wyższe niż w Polsce, warto zaopatrzyć się na wyjazd w część prowiantu jeszcze w kraju.

INNE BIEGI

Duże maratony odbywają się w Helsinkach oraz Turku. W stolicy Finlandii mamy nawet dwa biegi – jeden w maju, drugi pod koniec sierpnia.

Strona imprezy: http://ilmoittautuminen.itamerimaraton.com/en

KM


Polecamy również:


Podziel się: