Maratony na świecie: Po Mediolanie…. w koszulce od Armaniego


Opublikowane w czw., 19/10/2017 - 08:51

Mediolan, światowa stolica mody. Trudno sobie wyobrazić, że można tutaj przebiec maraton „w byle czym”. Podobnego zdania są organizatorzy biegu, którzy od kilku lat oferują uczestnikom koszulki od Emporio Armani, tytularnego sponsora biegu. Trzy dni temu projekt przyszłorocznej koszulki został oficjalnie zaprezentowany.

Co jeszcze może nas przekonać do wyboru akurat tego biegu? Wyjątkowo widokowa trasa, która pozwala w ciągu kilku godzin zwiedzić całe miasto i zobaczyć wszystkie najważniejsze atrakcje, począwszy od starożytnych zabytków, przez słynna katedrę po nowoczesne budowle i sklepy znanych projektantów. Impreza rok temu przyciągnęła 20000 biegaczy i jest jednym z najważniejszych maratonów we Włoszech. Nie bez znaczenia pozostaje też fakt, że do Mediolanu można dotrzeć z Polski szybko i tanio.

TERMIN

18. EA7 Emporio Armani Milano Marathon odbędzie się w niedzielę 8 kwietnia 2018 roku o godz. 9:00.

POGODA

Średnia temperatura w Mediolanie na początku kwietnia to 15 stopni Celsjusza. Bywa cieplej, ale zdecydowanie nie należy się spodziewać upałów. Opady w kwietniu są dość wysokie w porównaniu z pozostałymi miesiącami, sięgają 50-60 mm.

TRASA

Trasa maratonu składa się z jednej pętli, która zaczyna się i kończy na Corso Venezia. Całkowite przewyższenie to 125 metrów. Kostka brukowa pokrywa nieco ponad 3 km trasy, co jest dobrym wynikiem na tak zabytkowe miasto.

Trasa została zaplanowana tak, by pokazać biegaczom wszystkie najważniejsze atrakcje Mediolanu. Chyba do żadnego innego maratonu aż tak bardzo nie pasuje określenie „ekspresowe zwiedzanie miasta”. Po drodze zobaczymy między innymi jedną z największych katedr świata, galerię Emanuela II, czyli symbol Mediolanu, operę La Scala, kilka przepięknych kościołów, eksperyment architektoniczny Citylife, zamek Sforzów, Park Sempione i wiele innych atrakcji.

Punkty odżywcze rozlokowano co 5 km, począwszy od piątego kilometra trasy a punkty odświeżania (gąbki z wodą) w tej samej odległości, ale zaczynając od siódmego kilometra trasy. Ciekawe jest to, że organizatorzy pomyśleli o osobach z nietolerancją glutenu lub na diecie bezglutenowej. Dla nich przygotowane będą trzy stacje odżywcze: na 20 i 30 kilometrze trasy oraz na mecie.

Limit czasu na pokonanie maratonu to 6 godzin i 30 minut. W połowie tego czasu trzeba mieć za sobą półmetek a o 13:30 30 km.

IMPREZY TOWARZYSZĄCE

Sztafeta maratońska. Nie ma biegów na krótszym dystansie niż maraton.

ZAPISY

Dostępne pod TYM adresem. Do 15 grudnia opłata za udział w biegu wynosi 61 euro, później 71 a od połowy lutego do końca marca 81 euro.

WYMAGANE DOKUMENTY

Dowód osobisty albo paszport do wjazdu na teren Włoch. Do odbioru pakietu startowego także Runcard i badanie lekarskie, o ile nie jesteśmy zrzeszonymi lekkoatletami.

WYJAZD

Można dojechać samochodem, ale najtańszą i najszybsza opcją jest samolot. Mediolan posiada trzy lotniska, z czego jedno, w Bergamo, jest dedykowane tanim liniom lotniczym. Z Polski można tutaj dotrzeć nawet za mniej niż 40 zł (w jedną stronę). Z lotniska Bergamo (a dokładniej Orio al Serio) do Mediolanu kursują autokary. Koszt przejazdu to 5 euro (w dwie strony 9) a podróż trwa około godziny. Można też skorzystać z pociągu, ale najpierw trzeba dotrzeć do dworca kolejowego w Bergamo (bilety na autobus miejski i pociąg łącznie kosztują około 5 euro a przejazd trwa nieco dłużej). Z Polski można też dolecieć na lotnisko Malpensa, z którego do Mediolanu dotrzemy autokarem.

KOSZTY POBYTU

Mediolan jest jednym z najdroższych włoskich miast. Za nocleg (o ile zarezerwujemy go dużo wcześniej!) zapłacimy od 70-80 zł za łóżko w pokoju koedukacyjnym w hostelu, przez 140-150 zł za pokój jednoosobowy w jednogwiazdkowym hotelu oddalonym od centrum, 170-200 zł za dwuosobowy pokój podobnego standardu, do 400-600 zł za pokój blisko centrum.

Zdecydowanie warto poszukać noclegu odpowiednio wcześniej, wynająć mieszkanie większą grupą osób lub zatrzymać się na przedmieściach, skąd łatwo dojechać do centrum. Miasto posiada dobrze rozbudowaną sieć komunikacyjną. Kursują: kolejka, autobusy, tramwaje i metro, którego linie mają łącznie ponad 100 km. Dwudniowy bilet na cała komunikację, bez limitu przejazdów, kosztuje 8,25 euro. Są też inne opcje, również takie, które obniżą koszty, jeśli podróżujemy w kilka osób (np. pakiety kilkunastu biletów).

Żywność jest wyraźnie droższa niż w innych regionach Włoch i w Polsce, ale nie są to ceny bardzo wysokie. W marketach zapłacimy nieznacznie więcej niż w kraju. Mediolan jest pełen modnych i drogich restauracji i knajp. Jeśli wybierzemy rozsądnie, posiłek (makaron lub pizza) możemy zjeść za 7-10 euro a kilkudaniowy obiad (przystawka, pasta, drugie danie, deser, napój) za 15-20.

INNE BIEGI

W Mediolanie odbywa się wiele biegów, w tym bieg kobiet, We Run Milano, The ColorRun, Breakfast Run i inne.

Strona imprezy: http://milanomarathon.it/en

KM


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce