Maratony na świecie: Po plaży? Brzegiem Atlantyku w Portugalii


Opublikowane w pt., 16/03/2018 - 22:47

Słońce, złote plaże, ocean… i maraton. Właściwie ultramaraton, przynajmniej z nazwy. Tak w skrócie można opisać niezwykły bieg The Atlantic Ultra Marathon Melides – Tróia. Chociaż w nazwie ma groźnie brzmiące ultra, jest to tylko straszenie na zapas. Trasa biegu mierzy dokładnie 43 km, z powodzeniem może więc zostać ujęty w przeglądzie maratonów na świecie. No chyba, że weźmiemy pod uwagę wysiłek, jaki trzeba włożyć w pokonanie królewskiego dystansu po piasku. Z pewnością jest porównywalny do solidnego ultra. Trasa Atlantic Ultra wiedzie bowiem po plaży, dokładniej po dziesięciu różnych plażach Portugalii, z miejscowości Melides do miasta Tróia.

TERMIN

The Atlantic Ultra Marathon Melides – Tróia odbędzie się 1 lipca 2018 r.. Start o godz. 9:00.

POGODA

Średnia temperatura na przełomie czerwca i lipca to 23 stopnie Celsjusza. Zdarza się, że sięga prawie 30. Z pewnością będzie gorąco. Można jednak liczyć na chłodzący powiew wiatru znad Oceanu.

TRASA

Start biegu odbywa się na plaży Melides. By tam dotrzeć, można skorzystać z proponowanych przez organizatorów specjalnych środków transportu. Można dojechać autobusem lub… dopłynąć katamaranem.

Trasa wiedzie po plażach: Aberta Nova, Gale, Pinheiro da Cruz, Pego, Carvalhal, Comporta, Soltroia i Beco das Lulas, aż do miejscowości Tróia, gdzie mieści się meta. Wszystkie plaże są złote i piaszczyste, ale każda różni się czymś od poprzedniej: fantazyjnymi formami skalnymi, wydmami, roślinnością… Nawierzchnia jest w całości piaszczysta, warto pomyśleć o odpowiednim obuwiu i szczelnych stuptutach.

Organizator zapewnia wodę i owoce przed startem oraz dwukrotną możliwość uzupełnienia wody na trasie (14 i 28 km). Można zabrać ze sobą własne napoje i jedzenie.

Limit czasu na pokonanie trasy to 8 godzin, jednak zawodnicy, którzy przed jego upływem przekroczą ostatni punkt kontrolny (Soltroia - 37,5 km), mogą ukończyć bieg.

IMPREZY TOWARZYSZĄCE

Bieg na dystansie 15 km.

ZAPISY

Dostępne na TEJ stronie. By wziąć udział w biegu należy mieć ukończone 18 lat. Do końca marca opłata startowa to 40 euro, do końca kwietnia 45, maja – 55 a później 70 euro. Ostateczny termin zapisów to 25.06.2018.

W pakiecie startowym otrzymamy numer, chip, koszulkę techniczną, napoje i owoce na trasie, ubezpieczenie na czas biegu oraz medal na mecie.

WYMAGANE DOKUMENTY

Dowód osobisty lub prawo jazdy.

WYJAZD

Miejsce startu maratonu dzieli od Lizbony mniej niż 50 km. Najłatwiej dotrzeć tam lecąc do Lizbony i dalej poruszając się wynajętym samochodem lub korzystając z transportu publicznego. Jeśli wynajmiemy samochód, musimy się liczyć z opłatami za przejazd mostami na rzece Tag.

KOSZTY POBYTU

Nocleg w bezpośrednim sąsiedztwie startu w szczycie sezonu będzie bardzo kosztowny. W odległości kilku – kilkunastu kilometrów można znaleźć noclegi w cenach od 90 zł za łóżko w pokoju wieloosobowym i ok. 200 zł za dwuosobowy pokój.

Za posiłku w restauracjach, zwłaszcza tych w okolicy plaży, zapłacimy sporo. Warto rozważyć opcję samodzielnego przygotowania posiłków lub poszukać hotelu z pełnym wyżywieniem w akceptowalnej cenie.

INNE BIEGI

Najbliższym geograficznie dużym biegiem jest Maraton w Lizbonie.

Strona Atlantic Ultra Marathon Melides – Tróia: www.melides-troia-marathon.com/en

KM


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce