Maratony na świecie: Sofia – prawdopodobnie najtańszy maraton w stolicy


Opublikowane w sob., 03/03/2018 - 10:44

Sofia, jedna z najbardziej niedocenionych stolic Europy: niemal najstarsza z nich, zaskakująca, pełna kontrastów, zadziwiających zabytków i nowoczesnej architektury. Miasto, w którym tętni życie a nowoczesne restauracje i kawiarnie sąsiadują ze złotymi kopułami cerkwi. Nie jest drogo, zarówno jeśli chodzi o dojazd, noclegi, jak i koszty wyżywienia.

Z pewnością warto rozważyć kilkudniowy wyjazd do Sofii w październiku, kiedy odbywa się tutaj największy z bułgarskich maratonów. To dobrze przygotowana impreza sportowa z niewielkim wpisowym, którego całość sponsor zwróci nam w postaci vouchera na przeloty. W sam raz na kolejny zagraniczny maraton…

TERMIN

Wizz Air Sofia Marathon odbędzie się 14.10.2018 r. Start zaplanowano na godz. 10:00.

POGODA

Średnia temperatura października to 12 stopni Celsjusza, minimalna 7, maksymalna 17. Jest to miesiąc jeden z najbardziej suchych miesięcy.

TRASA

Trasę maratonu poprowadzono w samym sercu stolicy Bułgarii. Niestety, mierzy ona tylko 10,55 km, co oznacza, że maratończycy muszą pokonać ją cztery razy. Równolegle odbywa się półmaraton na dwóch pętlach i bieg na dystansie ćwierćmaratonu. Start ulokowano przy Stadionie Narodowym Wasyla Lewskiego.

Trasa ma certyfikat AIMS. Punkty odżywcze będą zlokalizowane co 5 km i wyposażone w wodę, izotonik, ciepłe napoje, owoce oraz herbatniki.

Limit czasu na pokonanie królewskiego dystansu to 5,5 godziny.

IMPREZY TOWARZYSZĄCE

Równolegle odbywają się półmaraton, ćwierćmaraton oraz Fun Run na dystansie 3 km.

ZAPISY

Dostępne pod TYM adresem. By wziąć udział w biegu, należy mieć ukończone 18 lat. Od zawodników bułgarskich wymaga się badań lekarskich, od zagranicznych podpisania zaświadczenia o stanie zdrowia.

Najniższa cena pakietu startowego obowiązuje do końca maja i wynosi 20 euro. W ten cenie otrzymamy numer startowy i chip, koszulkę, serwis na trasie i mecie, medal oraz… voucher o wartości 20 euro do wykorzystania u tytularnego sponsora biegu linii lotniczej WizzAir.

WYMAGANE DOKUMENTY

Dowód osobisty lub paszport.

WYJAZD

Przelot z Warszawy do Sofii trwa dwie godziny. Bezpośrednie połączenie oferują Polskie Linie Lotnicze LOT. Bilet w dwie strony to koszt 600-700 zł. Cenę można obniżyć korzystając z usług tanich linii lotniczych. Te niestety nie oferują bezpośrednich połączeń, ale można znaleźć loty z niemiecki, włoskich czy belgijskich lotnisk za kilka-kilkanaście euro. Jeśli dobierzemy tani lot z Polski, cena spadnie ponad trzykrotnie.

KOSZTY POBYTU

Koszty pobytu w stolicy Bułgarii są zaskakująco niskie. Za nocleg w hostelu zapłacimy 25 zł (!), za prywatny pokój dwa razy tyle. Noclegi w hotelach z trzema gwiazdkami zaczynają się od 80 zł i jest to cena za dwie osoby.

Komunikacja miejska jest tańsza niż w Polsce. Do centrum z lotniska dojedziemy za kilka złotych, poruszanie się po mieście jest jeszcze tańsze. Ceny w sklepach są (po przeliczeniu) takie, jak w Polsce… lub niższe.

INNE BIEGI

Maraton w Warnie (czytaj więcej)

Strona Wizz Air Sofia Marathon: www.marathonsofia.com

KM


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce