Maratony na świecie: Ston – maraton po „europejskim Murze Chińskim”


Opublikowane w pt., 01/06/2018 - 08:09

Ston to niewielkie miasteczko w Chorwacji, dokładniej na Półwyspie Pelješac na dalmatyńskim wybrzeżu w południowej części kraju. Nie jest w Polsce zbyt popularnym kierunkiem turystycznym. Niesłusznie.

Poza pięknym otoczeniem i bliskością Adriatyku, Ston może się pochwalić wyjątkową atrakcją w postaci mierzącego prawie kilometr kamiennego muru, nazywanego „europejskim Murem Chińskim”. To pozostałość dawnych fortyfikacji miejskich, które pierwotnie ciągnęły się przez 5,5 km. Przez lata rozebrano większość z nich, by pozyskać budulec. Do dzisiaj pozostało 890 metrów, które można zwiedzić… albo przebiec. Prowadzi przez nie końcówka trasy maratonu rozgrywanego w mieście we wrześniu. Nie jest łatwo, ale widoki wynagradzają każdy wysiłek.

TERMIN

Ston Wall Marathon odbędzie się 23.09.2018 o godz. 7:30.

POGODA

Średnia temperatura września to prawie 20 stopni Celsjusza.

TRASA

Jest poprowadzona jako jedna pętla, jednak z kilkoma agrafkami. Start znajduje się w miasteczku Ston, skąd zawodnicy ruszają na południe, przez Broce, do Prziny, gdzie następuje nawrót (ok. 12,5 km). Trasa wiedzie na północ, przez miejscowość Cesvinica, do Duby Stonskiej (35 km trasy) a stamtąd przez Hodilje do miejscowości Mali Ston. Tam zaczyna się główna atrakcja, czyli tytułowy mur, którym zawodnicy muszą przebiec kilometr przed metą ulokowaną na rynku miasteczka Ston.

Większa część trasy wiedzie po asfalcie, ale są też dwa kilkukilometrowe odcinki nieutwardzonych ścieżek. Posiada certyfikat AIMS.

Na trasie maratonu znajdzie się dwanaście punktów odżywczych z wodą, izotonikami, bananami, cytrynami i cukrem. Ciekawostką jest fakt, że organizatorzy nie ustalili limitu czasu na pokonanie trasy. Zapewniają, że poczekają na mecie na wszystkich, także tych najwolniejszych.

IMPREZY TOWARZYSZĄCE

Biegi Stone 15 km oraz Rocky 4 km; pasta party w sobotę przed biegiem.

ZAPISY

Dostępne na TEJ stronie. Do końca lipca opłata startowa wynosi 39 euro, później wzrośnie do 42. W tej cenie otrzymamy numer startowy, pomiar czasu, koszulkę techniczną, plecaczek, sól z miejscowej kopali oraz… butelkę lokalnego wina.

WYMAGANE DOKUMENTY

Paszport lub dowód osobisty.

WYJAZD

Do Chorwacji można dojechać własnym samochodem, wymaga to jednak dodatkowego dnia na podróż. Najbliżej miejscowości Ston znajduje się lotnisko w Dubrowniku, które nie jest obsługiwane przez tanie linie lotnicze. Bezpośrednie połączenia z Warszawy oferuje lot, ale na taką podróż trzeba przeznaczyć ponad 1000 zł. Tanimi liniami można polecieć do Splitu (bezpośrednio lub z przesiadką) i dalej podróżować wynajętym samochodem.

KOSZTY POBYTU

Ceny noclegów w samym miasteczku zaczynają się od 150 zł za dwuosobowy pokój. Jeśli zdecydujemy się na wynajęcie samochodu, można poszukać noclegu gdzieś dalej, nawet w Dubrowniku. Dojazd zajmie nie więcej niż godzinę.

Chorwacja jest krajem nastawionym na turystów, stąd ceny są wyższe niż w Polsce. Nie jest jednak bardzo drogo. Za produkty spożywcze zapłacimy nieznacznie więcej niż w ojczyźnie, np. za bochenek chleba 4-5 zł, za litr mleka 3 zł. Posiłek w małej knajpce zjemy za 20 zł, jeśli wybierzemy większy lokal zapłacimy do 40 zł.

INNE BIEGI

W ramach Ston Wall Marathon odbywają się jeszcze biegi na dystansie 15 i 4 km. Inne ciekawe chorwackie maratony odbywają się w Zagrzebiu (www.zagreb-marathon.com/hr), Rijece (www.rijeka.run/en/home) oraz nad Jeziorami Plitwickimi (http://plitvicki-maraton.com/en/).

Strona imprezy: www.ston-wall-marathon.com

KM


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce