Michał Kiełbasiński wraca na Jukon!?

 

Michał Kiełbasiński wraca na Jukon!?


Opublikowane w śr., 21/12/2016 - 07:44

Michał Kiełbasiński to człowiek o wielu pasjach, wśród których największą jest przygoda. Jego domeną są rajdy przygodowe, dalekie podróże, wyprawy z plecakiem i oczywiście ultramaratony. Nie ma w zwyczaju cofać się, gdy coś nie idzie po jego myśli i zazwyczaj też kończy to, co zaczął.

W 2015 r. zaczął swój bieg przez Jukon biorąc udział w Yukon Arctic Ultra. Bieg miał dla niego dramatyczny przebieg. Zakończył się ewakuacją z trasy i długim leczeniem poważnych odmrożeń. Jednak ryzyko amputacji czy kilka miesięcy kłopotów zdrowotnych, to zdecydowanie za mało, żeby go powstrzymać przez nową przygodą.

- Sam jeszcze nie potrafiłem czytać, gdy siedziałem na kolanach ojca, a on czytał mi Londona, Curwooda, Jamesa Fenimore’a Coopera. Później czytałem już sam. Chłonąłem opowieści z odległego, nierealnego a jednocześnie fantastycznego świata. Gdzieś to we mnie zostało i marzyłem, by pojechać na Daleką Północ - mówił nam Kiełbasiński tuż po tamtych wydarzeniach.

W powieściach, o których wtedy wspominał, temperatury spadają do 50 stopni poniżej zera, wieje wiatr, a dzielne psy pokonują znaczne odległości zapadając się w śniegu. I właśnie psy staną się motywem przewodnim kolejnego przedsięwzięcia Kiełbasińskiego, który pokona 1700 km trasą wiodącą przez kanadyjski Jukon i amerykańską Alaskę. Znaczna jej część będzie się pokrywać z drogą Yukon Quest, najsłynniejszego wyścigu psich zaprzęgów. Łódzki poszukiwacz przygód pobiegnie jednak bez psów, za to zrobi to dla psów.

RunDOG to ekspedycja, której celem jest zebranie pieniędzy dla zwierząt w schroniskach. Założenie jest takie, że ultramaratończyk biegnie 1700 km przez ekstremalnie trudny teren, a sponsorzy wpłacają na rzecz zwierząt zadeklarowane kwoty pieniędzy.

Jednak do rozpoczęcia tego niezwykłego projektu brakuje 13 900 zł, które Kiełbasiński próbuje zebrać na platformie Polak Potrafi. Zbiórka kończy się 7 stycznia. Na razie darczyńcy zebrali 10 proc. potrzebnej kwoty. Trzymamy kciuki, żeby się udało, bo takie przedsięwzięcia podejmowane przez Polaków nie zdarzają się często.

Profil projektu RunDOG w serwisie Polak Potrafi: https://polakpotrafi.pl/projekt/rundog-2017

Przypomnijmy, ze drugim Polakiem, który zapowiedział start w Yukon Arctic Ultra 2017 jest zdobywca Pustynnego Szlema (4 Deserts) Andrzej Gondek.

IB


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce