MOŻNA SPACEROWAĆ I BIEGAĆ w maksymalnie 2 osoby i z zachowaniem odległości! Zmiana (!) komunikatu Rządu RP

 

MOŻNA SPACEROWAĆ I BIEGAĆ w maksymalnie 2 osoby i z zachowaniem odległości! Zmiana (!) komunikatu Rządu RP


Opublikowane w wt., 24/03/2020 - 15:47

[AKTUALIZACJA] GODZ. 16:25

W sprawie biegania panuje kompletny chaos informacyjny! 

Kilkanaście minut temu administratorzy rządowej strony gov.pl USUNĘLI zapis o bieganiu, który cytowaliśmy w artykule. O godzinie 16:25 pojawiła się nowa interpretacja przepisu o ograniczeniach, z którego wynika, że (chyba) można jednak biegać, oczywiście z „zachowaniem ograniczeń odległości oraz limitu przemieszczających się osób (maksymalnie dwie osoby, z wyłączeniem rodzin)”.

Ta nowa interpretacja zgadza się ze słowami ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, który na konferencji prasowej z premierem Morawieckim powiedział:

"Również takie sytuacje niezbędne jak wyprowadzenie psa czy po prostu przejście się, oczywiście są dla nas wszystkich, dla naszego zdrowia psychicznego, również potrzebne"

AKTUALIZACJA rozporządzenia Ministra Zdrowia: ZOBACZ

Rozporządzenie dot. ogłoszenia stanu epidemii w Polsce: ZOBACZ

red.


PIERWOTNY KOMUNIKAT RZĄDU RP:

Od środy 25 marca ZAKAZ BIEGANIA w przestrzeni publicznej! To wynika z informacji Rządu RP zamieszczonej na stronie gov.pl (TUTAJ).

Zakaz biegania w przestrzeni publicznej!? Nowe ograniczenia w przemieszczaniu się

Wyjścia rekreacyjne, spacery i bieganie ZAKAZANE do 11 kwietnia!

To wynika z treści rozporządzenia rządu obowiązującego od północy z wtorku na środę 24/25 marca, a wprowadzającego nowe obostrzenia i zakazy dotyczące gromadzenia i przemieszczania się.

"Do 11 kwietnia włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Obostrzenie nie dotyczy więc:

  • dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
  • wolontariatu. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
  • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

Ważne! Przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.

W opisie zasad pada odpowiedź na pytanie o m. in. bieganie i jednoznaczna odpowiedź:

„Wyjścia rekreacyjne do parku, lasu (...) są zakazane”.

Wygląda na to, że od jutra pobiegać możemy jedynie podążając do i z pracy (to może być nawet kilkanaście, a czasem kilkadziesiąt kilometrów dziennie!), w drodze na zakupy i na spacerach z psem.

Piotr Falkowski

źródło: gov.pl


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce