Piotr Hercog: „Bieg 7 Szczytów - największe biegowe wyzwanie”. Rusza Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich

 

Piotr Hercog: „Bieg 7 Szczytów - największe biegowe wyzwanie”. Rusza Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich


Opublikowane w czw., 19/07/2018 - 15:19

Rozpoczynający się w Lądku-Zdroju VI Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich ma być rekordowy. Potrwa od czwartku do niedzieli, a według Piotra Hercoga, głównego organizatora imprezy, wystartuje w nim około 2600 biegaczy. 

DFBG to siedem tras, a najtrudniejsza i najbardziej prestiżowa – to Bieg 7 Szczytów na dystansie 240 km. – Wymyśliłem ją pod wpływem pierwszego startu w Ultra-Trail du Mont-Blanc w 2012 roku – zdradza Piotr Hercog. – Główny bieg UTMB wokół Mont-Blanc liczy 170 km, nasz B7S wyszedł znacznie dłuższy. Ale mnie nie chodziło o ściganie się na kilometry. Liczyło się, żeby trasa miała pomysł, ideę, była naturalnym szlakiem. Trasa Biegu 7 Szczytów okrąża Kotlinę Kłodzką, a uczestnicy pokonują 7 pasm i Małą Koronę Gór Polskich – najwyższe szczyty Ziemi Kłodzkiej. Najwyższy z nich to Śnieżnik – 1425 m n.p.m. Tak wyszło nam 240 km z Lądka do Lądka. Biegacze za jednym zamachem, w ciągu 2 dni, robią to, co turysta rozkłada sobie zwykle na kilka weekendów – śmieje się Hercog.

Bieg 7 Szczytów jest, zdaniem czołowego polskiego biegacza, jednym z najtrudniejszych w naszym kraju. – Technicznie przebijają go zapewne Maraton Gór Stołowych czy Bieg Ultra Granią Tatr, ale u nas zawodnik musi spędzić na trasie nieporównywalnie więcej czasu, co czyni Bieg 7 Szczytów ogromnym wyzwaniem. Regeneracja po nim, dojście do pełnej sprawności, trwa około miesiąca – ocenia piąty zawodnik Biegu 7 Dolin na Festiwalu Biegowym w Krynicy w 2011 r.

– Myślę, że biegacz ze światowego topu, taki Kilian Jornet, mógłby pokonać B7S w jakieś 26 godzin – ocenia Hercog, który w 2015 roku zajął w UTMB 10 miejsce, najwyższe w historii startów Polaków. – Rekord trasy należy od ubiegłego roku do Łukasza Sagana, który wygrał Bieg 7 Szczytów w czasie 30:20 godz. Niewiele dłużej kilka lat wcześniej biegł Paweł Dybek. Rekordzistką wśród kobiet, których do mety dobiega zwykle kilka, jest Agata Matejczuk. Startuje u nas regularnie (tym razem pobiegnie Super Trail 130 km), a w 2015 roku triumfowała w czasie 41:47 (m.in. o tym opowiada film „Biegacze”).

– Bardzo duża jest różnica poziomów: najniższy punkt to Przełom Barda w dolinie Nysy Kłodzkiej na wysokości około 250 m n.p.m., a najwyższy – wspomniany Śnieżnik. Czyli blisko 1200 metrów między nimi, niewiele biegów w Polsce tak ma – mówi Piotr Hercog.

Bieg 7 Szczytów był głównym punktem Dolnośląskiego Festiwalu od jego pierwszego wydania w roku 2013. Początkowo towarzyszyły mu K-B-L 110 km, ruszający mniej więcej w połowie najważniejszego dystansu, maraton i półmaraton. Kolejne dystanse doszły, na prośbę biegaczy, w kolejnych latach.

W Biegu 7 Szczytów startuje zwykle około 200 zawodników, kończy ten morderczy dystans 40-60 osób, czyli zaledwie 20-30 procent uczestników. Dużo zależy oczywiście od warunków. – Przez kilka ostatnich dni mocno padało, teraz trochę przestało – mówi Piotr Hercog. – W pierwszą noc biegu (zawodnicy startują w czwartek o godzinie 18 – red.) mogą się jeszcze pojawić przelotne opady, ale potem ma być słonecznie i dość ciepło – analizuje organizator DFBG. – W lesie i na łąkach jest jednak mokro i kluczowa dla ukończenia Biegu 7 Szczytów będzie dbałość o stopy. Z moich rajdów przygodowych pamiętam, że jeśli stopy są mokre, a jest ciepło i twarde, nagrzewające się podłoże (szuter, czasem nawet asfalt), bez zmiany obuwia stopy szybko się odparzą. A to zbyt miłe nie jest –uważa Hercog.

Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich to – oprócz Biegu 7 Szczytów 240 km – także: Super Trail 130 km (Lądek – Kudowa), K-B-L 110 km (Kudowa-Bardo-Lądek) oraz Ultra Trail 68 km, Złoty Maraton 45 km i Złoty Półmaraton 21 km, ze startem i metą w Lądku-Zdroju, a także charytatywny Trojak Trail 10 km na rzecz Zespołu Leczniczo-Opiekuńczego w Piszkowicach, zajmującego się dziećmi z głębokim i umiarkowanym upośledzeniem intelektualnym i fizycznym.

Gośćmi festiwalu będą dwukrotna olimpijka w narciarstwie dowolnym Karolina Riemen-Żerebecka, rekordzistka trasy B7S Agata Matejczuk oraz Salomon Suunto Team w komplecie: Magdalena Łączak, Natalia Tomasiak, Paweł Dybek, Bartłomiej Przedwojewski i oczywiście Piotr Hercog

Więcej o Dolnośląskim Festiwalu Biegów Górskich na stronie internetowej imprezy. Relacje z imprezy w weekend w naszym portalu.

​Piotr Falkowski

zdj. Łukasz Buszka DADADESIGN i Piotr Dymus - fotografia


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce