Puchar Świata w Londynie vs. Diamentowa Liga w Rabacie. Kogo i gdzie zobaczymy?

 

Puchar Świata w Londynie vs. Diamentowa Liga w Rabacie. Kogo i gdzie zobaczymy?


Opublikowane w pt., 13/07/2018 - 16:14

W weekend w Londynie osiem reprezentacji, w tym Polska, zmierzy się w Pucharze Świata w Lekkiej Atletyce (Athletics World Cup). Imprezę porównać można do Pucharu Sześciu Narodów rozgrywanego w rugby, gdy za jajowatą piłką uganiają się najsilniejsze europejskie reprezentacje. Ale czy faktycznie wszystkie reprezentacje przyjadą w najmocniejszych składach?

Athletics World Cup to kolejny pomysł na uatrakcyjnianie zawodów lekkoatletycznych, choć bardziej powrót do przeszłości i wskrzeszenie meczów międzypaństwowych. Starsi kibice wspominają je z łezką w oku, ale młodsi nie mają prawa pamiętać, chyba, że z materiałów archiwalnych.

O tym, że IAAF chce iść w tym kierunku pokazały m.in zawody Nitro Athletics z 2017 roku, promowane przez samego Usaina Bolta. W imprezie wzięło udział wówczas 5 reprezentacji: Anglia, Nowa Zelandia, Australia, Japonia i Chiny, a jako 6 wystąpiła drużyna gwiazd dowodzona przez legendarnego Jamajczyka. Zawodnicy mierzyli się w sprinterskich pojedynkach, często na nietypowych dystansach, np. 60 m i 150 m czy w sztafetach mieszanych.

W Londynie zmagania na bieżni toczyć będą się na dystansach od 100 m do 1500 m, a także w sztafetach 4 x 100 i 4 x 400 m. Miłośnicy biegów długich mogą tylko żałować, że w programie nie ma czegoś dla nich. Ale jest to oznaka pewnego rozwijającego się trendu. W przyszłorocznych 2. Igrzyskach Europejskich, które odbędą się w Mińsku, także postawiono na nowy format zawodów, składający się z biegów na 100 m, 110/100 m ppł i sztafet mieszanych. Nazwano je „Nową Dynamiczną Lekką Atletyką”. Państwa rywalizować będą w meczach złożonych z 6 reprezentacji.

Wróćmy jednak weekendowej imprzey.

Sporą niespodzianką nieobecność w drużynie gospodarzy Laury Muir w biegu na 1500 m - halowej wicemistrzyni świata na tym dystansie. Jest to jedna z największych gwiazd na Wyspach, a dwa złote medale wywalczone w Belgradzie podczas Halowych Mistrzostw Europy, na 1500 i 3000 m potwierdzają jej status. Pod nieobecność młodej, ale już utytułowanej biegaczki swoją szanse otrzymała 20-letnia Jemma Reekie, której rekord życiowy to 4:09.10.

Zabraknie też Lynsey Sharp – mistrzyni Europy z 2012 roku, która w piątek wystartuje w podczas mityngu Diamentowej Ligi w Rabacie na 800 m. W Maroko, w biegu na setkę, wystartują też Reeca Prescod (10.03) i Chijndu Ujah – mistrz świata w sztafecie 4 x 100 m (9.96 – red). Do mocnych ogniw Brytyjczyków należy na pewno płotkarz Andrew Pozzi - halowy mistrz Europy w biegu na 60 m ppł,

Na kłopot bogactwa z pewnością nie narzekają Amerykanie, którzy są faworytami do zwycięstwa w zawodach. Nawet jeśli do Londynu nie przyjadą czterej czołowi sprinterzy tego kraju (!). Noah Lyles, Christian Coleman, Ronie Baker i Michael Rodgers wystartują w piątek w Diamentowej Lidze. Do brytyjskiej stolicy wybierają się za to Kendal Williams - mistrz świata juniorów z 2014 roku, który posiada najlepszy wynik w karierze wynoszący 9.99 sek., oraz jego rodaczka Ashley Henderson posiadająca życiówkę 10.96.

Na 800 m wystartuje też Clayton Murphy – brązowy medalista olimpijski z Rio de Janeiro. Na 1500 m USA wystawia Kate Grace, która podczas igrzysk w Rio w finałowym biegu na 800 m była 8, plasując się za Joanną Józwik. W Rabacie na 1500 m wystartuje też znany Amerykanin Matthew Centrowitz, który zmierzy się na bieżni z Marcinem Lewandowskim. Nasz reprezentant wystartować ma też w Londynie.

Znamy skład Reprezentacji Polski na Puchar Świata w Lekkiej Atletyce

Do sprawy poważnie podeszła Jamajka. Ojczyznę reggae reprezentować będą m.in. Elain Thompson - mistrzyni olimpijska z Rio w biegach na 100 i 200 m, Stephanie Ann McPherson - wicemistrzyni olimpijska i mistrzyni świata w sztafecie 4 x 400 m, czy Shericka Jackson - brązowa medalistka olimpijska na 400 m i srebrna w drużynie. Oczywiście można narzekać, że „stumetrowiec” Tracey Tyquendo, legitymujący się wynikiem 10.07 sek, to „nie ta liga” jak wielcy poprzednicy np. Bolt, czy Powell, ale taki wynik powinien pozwolić na zajęcie przyzwoitej lokaty w pucharowych zmaganiach (te przeliczane są na punkty).

Również dwóch Jamajczyków: Nathon Allen - wicemistrz olimpijski w sztafecie 4 x 400m z Rio i 20-letni Akeem Bloomfield, pobiegną w Diamentowej Lidze na dystansie 400 m. Czeka ich tam przedsmak Athletics World Cup, bo zmierzą się z reprezentantami USA Paulem Dedewo i Michaelem Cherry oraz Brytyjczykiem Matthew Hudsonem-Smithem,

W reprezentacji Niemiec zabraknie mającej polskie korzenie Pameli Dutkiewicz, brązowej medalistki mistrzostw świata z Londynu, która... startuje w Diamentowej Lidze. Zamiast niej w biegu na 100 m ppł wystąpić ma Nadine Hildebrand. Podczas igrzysk w Rio płotkarka ta doszła tylko, albo aż do półfinałów.

W zmaganiach na 1500 m zabraknie znanej choć dopiero 21-letniej Konstanze Klosterhalfen – halowej wicemistrzyni Europy z 2017 roku. Zastąpić ma ją studentka psychologi Caterina Granz, posiadająca rekord życiowy wynoszący 4:08.12. Nasi zachodni sąsiedzi na pewno liczą na szybkość Lucasa Jakubczyka, który jak do tej pory największe sukcesy odnosił w sztafetach, oraz 22- letniej Lisy Marii Kwayie, której najlepszy wynik w karierze wynosi 11.29.

Podczas Athletics World Cup zmierzą się ze sobą Polska, USA, Jamajka, Francja, RPA, Chiny, Francja oraz Niemcy. Impreza potrwa 2 dni. Pula nagród to 2 mln dolarów, 450 tys. dolarów do podziału przewidziano dla zwyciezców, 100 tys. dolarów dla najsłabszego zespołu. Zawodnicy, którzy zajmą ostanie miejsca w swoich konkurencjach mają otrzymać wypłaty co najmniej dwa razy wyższe niż w Diamentowej Lidze

Transmisje na żywo z Londynu będzie można zobaczyć w kanałach TVP. Obszerne podsumowania obu dni zmagań jeszcze w weekend w naszym portalu – zapraszamy!

RZ

fot. Athletics World Cup


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce