Reprezentant Dżibuti chce zawojować HMŚ w Sopocie

 

Reprezentant Dżibuti chce zawojować HMŚ w Sopocie


Opublikowane w czw., 30/01/2014 - 10:36

Dżibuti to mały kraj we wschodniej Afryce, który zamieszkuje ok. 900 000 ludzi. Jego najlepszym ambasadorem jest Ayanleh Souleimani – brązowy medalista w biegu na 800 m z Mistrzostw Świata w Moskwie. Zawodnik zapowiada, że w Sopocie chce powalczyć o wyższy stopień podium. Tym razem w biegu na 1500 m.

Po niespodziewanym zdobyciu brązowego medalu w Moskwie, Souleimani stał się prawdziwą gwiazdą w swoim kraju. Poprzednio tak duże sukcesy osiągał tam maratończyk Ahmed Salah, który przywiózł z Igrzysk IO w Seulu w 1988 r. brązowy medal, a także zdobywał drugie miejsca na MŚ w 1987 i 1991 r. Tradycje lekkoatletyczne ten kraj więc posiada.

Moskiewski medal Souleimaniego był pierwszym tak znaczącym osiągnięciem dżibutyjskiej lekkoatletyki od 1991 r. – Mój przyjazd na lotnisko był świetny, a ludzie docenili moje wysiłki – powiedział Souleimani w rozmowie opublikowanej na stronie IAAF.

Podkreślił, że narodowa reprezentacja rośnie w siłę. – Teraz jest 23 zawodników z Dżibuti, którzy trenują ze mną. Grupa jest tak dobra, niektórzy chcieliby być jeszcze lepsi ode mnie – stwierdził informując, że od początku grudnia grupa trenuje w wytrzymałość tlenową w Sululta, małym miasteczku poza Addis Abebie (Etiopia), położonym na wysokości 2750m n.p.m. 

Treningi są dla Souleimaniego etapem przygotowań do Halowych Mistrzostw Świata w Sopocie. Dżibutyjczyk pobiegnie na dystansie 1500 m, gdzie w 2012 r. złoty medal zdobył Marokańczyk Abdalaati Iguider. Rekord życiowy Souleimaniego na tym dystansie to 3:36.13 z ubiegłego roku. Na stadionie ten sam dystans pokonał w czasie 3:30.31, co od 2012 r. jest także rekordem kraju. Swoje aspiracje potwierdził zwyciężając w łącznej punktacji Diamentowej Ligi 2013 w biegu na 1500m.

Zawodnik zna także smak Halowych Mistrzostw Świata. W 2012 roku w Stambule na dystansie 1500 m zajął piąte miejsce z czasem 3:47.35. Od tego czasu jego rezultaty są wyraźnie lepsze. Dodatkowo nie chce już powtórzyć błędu z Moskwy, gdzie z odpadł w eliminacjach swojego koronnego dystansu. Jego zdaniem to przez zmęczeniem spowodowane biegami na 800 m, w których zdobył medal. Mimo że w Sopocie mógłby biec na tych dwóch dystansach, to woli skupić się na jednym.

W ramach przygotowań do mistrzostw Souleimani wystartuje wkrótce na 3000 m w Dusseldorfie. 6 lutego pobiegnie zaś na 1500 w Sztokholmie.

Tak biega Ayanleh Souleimani:

Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkiej Atletyce odbędą się w Sopocie w dniach 7-9 marca.

RZ

Fot. iaaf.org

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce