Startują Mistrzostwa Świata w BnO. Biegną Polacy

 

Startują Mistrzostwa Świata w BnO. Biegną Polacy


Opublikowane w czw., 02/08/2018 - 12:39

Siedmioro Polaków wystartuje w Rydze podczas 35. Mistrzostw Świata w biegach na orientacje. W ruch pójdą mapy i kompasy.

W rywalizacji pań wezmą udział Aleksandra Hornik - wicemistrzyni świata juniorek z 2016 roku na dystansie średnim, Hanna Wiśniewska - wicemistrzyni świata juniorek w sprincie sprzed 8 lat, oraz Zuzanna Kubicka.

Wśród mężczyzn wystartuje doświadczony Bartosz Pawlak, który już w 2006 roku zdobywał brąz Mistrzostw Europy juniorów na dystansie klasycznym. Oprócz niego pobiegną Michał Olejnik i Piotr Parfianowicz, którzy w dorobku mają także medale na imprezach juniorskich, zarówno indywidualnie jak i w sztafecie.

Identyczny skład Polska wystawiła na tegoroczne Mistrzostwa Europy w Szwajcarii. W sprincie Aleksandra Hornik zajęła wówczas 33., a w klasyku - 30. miejsce Również wśród mężczyzn tylko jeden nasz zawodnik zakwalifikował się do decydującego biegu w sprincie i był to Bartosz Pawlak. Ostatecznie zajął 29., a w klasyku 39. miejsce. „Biało-czerwoni” liczyli też na sztafetę sprinterską, jednak ominięcie jednego punktu kontrolnego spowodowało dyskwalifikację. Dużo lepiej poszło naszym w sztafetach trzyosobowych, gdzie Polacy zajęli dziesiąte miejsce, co jest najlepszym wynikiem w historii czempionatu.

Mistrzostwa Świata w biegu na orientacje odbędą się w dniach 4 - 11 sierpnia. Rywalizacja toczyć będzie się we wspomnianym sprincie, gdzie dystans liczyć będzie od 3,8 km dla pań i 4,3 km dla mężczyzn, w sztafecie sprinterskiej, na dystansie średnim ( 4,8 km i 5,9 km), sztafecie oraz biegu klasycznym (9,9 km i 16,1 km). Łącznie w imprezie ma wziąć udział ponad 300 sportowców.

Zasady „zielonego sportu” są proste. Należy w jak najkrótszym czasie przebiec przez wszystkie punkty kontrolne. Liczy się tu nie tylko szybkość, ale i myślenie. Tu uczestnik sam decyduje o optymalnym wariancie przebiegu trast, nie ma barierek oznaczających kierunek biegu (wyjątkiem są ostatnie metry przed metą). Zazwyczaj zawodnicy startują w odstępie czasowym, czyli interwałowo. W wielu miastach na terenie kraju rozgrywane są imprezy, dzięki którym można poznać zasady biegu na orientacje.

Strona łotewskich mistrzostw: www.woc2018.lv

RZ


Tagi:

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce