Studenci też biegali przełajowo. Po punkty i stypendia [ZDJĘCIA]

 

Studenci też biegali przełajowo. Po punkty i stypendia [ZDJĘCIA]


Opublikowane w sob., 29/11/2014 - 19:53

Na terenie starego Kampusu SGGW w Warszawie rozegrano w sobotę 5. finał Igrzysk Studentów Pierwszego Roku w biegu przełajowym. Równocześnie zaś drugi rzut Akademickich Mistrzostw Warszawy w tej konkurencji. Byliśmy na miejscu.

Igrzyska Studentów Pierwszego Roku zagościły w Warszawie po raz drugi. Na starcie przełajowego biegu stanęło łącznie 120 osób z różnych środowisk akademickich.

 W klasyfikacji „pierwszoroczniaków” mamy około 15 dziewcząt i 20 chłopaków. Resztę stawki stanowią uczestnicy biegu open oraz Akademickich Mistrzostw Warszawy. Studenci walczą tu o stypendia i nagrody rektora, bo jest to impreza rangi ogólnopolskiej. Oczywiście wszystko też zależy od samej uczelni  wyjaśniał Andrzej Burzyński z AZS Warszawa, organizator imprezy.

Rywalizacja na SGGW toczyła się na dwóch dystansach. Panie zmagały się na odcinku 2 km, natomiast panowie na trasie o kilometr dłuższej. Panie wystartowały o godzinie 14 jako pierwsze, zaś pół godziny później swój bieg rozegrali panowie. Wszystko poprzedził bieg otwarty o Puchar Zarządu SGGW.

Ponieważ termin imprezy pokrywał się z Mistrzostwami Polski w Biegach Przełajowych, które odbywały się tego samego dnia w Krakowie (wyniki i zdjęcia znajdziecie w naszym KALENDARZU IMPREZ), stawka zawodów nie była tak silna jak być mogła. Nie zabrakło jednak dobrych, studiujących biegaczy i biegaczek, jak chociażby Piotr Parfianowicz, Jakub Pudełko, Florian Pyszel, Anna Łapińska, Anna Szyszka, Paulina Kalinowska.

Wśród pań najlepsza okazała się Martyna Galant tegoroczna Mistrzyni Polski juniorów w biegu na 800 metrów. – Biegło mi się super. Był to bardzo swobodny bieg. Jestem zadowolona, bo nie spodziewałam się, że wygram. Liczyłam na medal, ale nie na złoty. Nie biegam długich dystansów a były tu dziewczyny, które trenują docelowo na takich odcinkach. Jestem więc szczęśliwa bo udało się z nimi wygrać. To musi być dobry prognostyk na nadchodzący sezon – powiedziała nam po biegu zwyciężczyni, studentka pierwszego roku na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu.

Wśród panów najlepszy okazał się specjalista od biegów na orientację Piotr Parfianowicz. zawodnik UNTS Warszawa i student drugiego roku Politechniki Warszawskiej. Dla niego punkty zdobyte w tym biegu przydadzą się w Akademickich Mistrzostwach Warszawy.

– Trasa była średnio oznaczona, było płasko, trochę nudno i... bez mapy. Jak się zorientowałem gdzie biec? Początkowo biegłem za wszystkimi a później jakoś poszło (śmiech) – żartował na mecie p. Piotr. – Rywale strasznie mocno wyrwali i już myślałem, że utrzymają takie tempo do końca. Jednak z czasem słabli i udało mi się ich wyprzedzić. Udało mi się zapytać ostatniego zawodnika czy jest z pierwszego roku, a gdy powiedział że tak, pocieszyłem go że ja nie, więc pewnie coś tu wygra i pobiegłem dalej sam do mety – opowiadał Piotr Parfianowicz.

Bieg przełajowy był jedną z siedmiu konkurencji rozgrywanych w ramach Igrzysk Studentów Pierwszego Roku. Rywalizacja toczy się także w koszykówce, siatkówce, futsalu, ergometrze wioślarskim, pływaniu i tenisie stołowym.

RZ

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce