Ultra na świecie: Corsa della Bora. Na granicy trzech państw i żywiołów

 

Ultra na świecie: Corsa della Bora. Na granicy trzech państw i żywiołów


Opublikowane w pt., 02/11/2018 - 19:28

100 mil na granicy trzech państw, malowniczym wybrzeżem Włoch, Słowenii i Chorwacji, od morza po alpejskie szczyty. La Corsa della Bora to bieg, który oferuje to wszystko. A nawet wiele więcej. Możliwość oddychania morskim powietrzem w górach, niezapomniane widoki nadmorskich miasteczek rozświetlonych nocą u naszych stóp, solidne przewyższenie i unikatowy klimat sprawiający, że można zapomnieć o zimie. Do wyboru, poza głównym dystansem 164 km, mamy jeszcze 57 km, półmaraton oraz krótki bieg towarzyszący na 8 km.

Impreza to zatem świetna propozycja dla całych grup, bo każdy, niezależnie od kondycji, znajdzie coś dla siebie. Jeśli dodamy do tego możliwość krótkiego wypoczynku we Włoszech, otrzymamy pomysł na krótki zimowy urlop i to przy stosunkowo niewielkich kosztach.

TERMIN

Najdłuższy bieg,  S1 Ultra (164 km) startuje 5.01.2019 o godz. 6:00.

Krótszy ultra, czyli S1 Trail (57,3 km) rusza 6.01.2019 r. o godz. 7:30. Tego dnia odbędą się też biegi towarzyszące (21 i 8 km).

POGODA

Aura w trakcie tego biegu to loteria. Bora, czyli zimny, suchy i porywisty wiatr wiejący w tym rejonie Adriatyku, nie bez powodu znalazł się w nazwie imprezy. Na tym obszarze ściera się z ciepłym i wilgotnym scirocco. Pierwszy gwarantuje błękitne niebo i niezapomniane widoki, drugi zdecydowanie wyższą temperaturę. Organizatorzy wymagają od uczestników posiadania długiej odzieży chroniącej przed wiatrem, nawet jeśli w chwili startu wygrywa ciepły wiatr.

Warunki na trasie trudno przewidzieć. W 2017 roku zawodnicy startowali w temperaturze -5 stopni, a maksymalna w trakcie biegu nie przekroczyła +8. W tym roku temperatura wynosiła +11 stopni w ciągu dnia, zaś nocą nie spadła poniżej zera.

TRASA

  • S1 Ultra

Trasa mierzy 164,2 km, ma 6720 m przewyższenia, jest poprowadzona w postaci pętli ze startem i metą w Visogliano. Trasa wiedzie przez terytorium Włoch i Słowenii oraz granicę chorwacką. Jest bardzo zróżnicowana: od brzegu morskiego, przez kras, po górskie szczyty. Odcinki techniczne przeplatają się z górskimi i leśnymi. Trasa jest w całości oznakowana wstążkami i chorągiewkami. Po drodze czeka 9 punktów odżywczych i jeden przepak. Limit czasu wynosi 40 godzin. Za ukończenie biegu otrzymamy 6 punktów ITRA.

  • S1 Trail

Główny dystans imprezy, czyli 57,3 km z Pesek do Visogliano. Przewyższenie wynosi 2630 metrów, a za bieg otrzymamy 2 punkty ITRA. Trasa jest oznakowana, po drodze czeka siedem punktów odżywczych. Organizatorzy zapewniają, że nie ma na niej dwóch podobnych do siebie odcinków. Na trasę składają się zarówno szerokie szlaki, jak i wąskie, trudne technicznie ścieżki. W trakcie biegu zawodnicy zobaczą zarówno zapierający dech w piersiach widok Zatoki Triesteńskiej i Capodistria, krasowe twory oraz szczyty górskie z piargami przypominającymi do złudzenia wysokie Dolomity.  Pobiegną też przez smagany wiatrem płaskowyż na terenie Słowenii. Limit czasu to 12 godzin.

  • Krótsze biegi to S1 Half (21,7 km, +/- 570 m, 1 pkt. ITRA) oraz S1 Fun (7,7 km, +320 m, bez klasyfikacji).

ZAPISY

Rejestracja na S1 Trail w listopadzie to koszt 65 euro, w grudniu 70.

S1 Ultra kosztuje 167 euro. W pakiecie otrzymamy stuptuty sygnowane logo biegu oraz wodoodporny plecak-worek. Za koszulkę techniczną trzeba dodatkowo zapłacić (ale znajduje się ona w podstawowym pakiecie dla krótszych dystansów). 

Zapisy są dostępne tutaj

WYMAGANE DOKUMENTY

Dowód osobisty lub paszport. Jak we wszystkich włoskich biegach, także tutaj wymagane jest zaświadczenie lekarskie. Organizatorzy honorują, poza zaświadczeniami dla biegaczy, także te dla triathlonistów, rowerzystów i pływaków.

WYJAZD

Dojazd samochodem to około 1000 km w jedną stronę, zależnie od części Polski, z której wyruszymy. Na podróż trzeba więc przeznaczyć dwa dni i sporą kwotę (paliwo + winiety w Czechach i Austrii oraz opłaty autostradowe we Włoszech). Do Treviso można dolecieć, ale z co najmniej jedną przesiadką. Można też wybrać lot tanimi liniami, na przykład do Wenecji i dalej podróżować koleją (najtańsza opcja).

KOSZTY POBYTU

Dwuosobowy pokój można zarezerwować już za 110-140 zł. Posiłek w restauracji to od 8 do 20 euro, zależnie od tego, jaki lokal wybierzemy. Ceny w sklepach są wyższe niż w Polsce, ale różnica nie jest mocno odczuwalna, zwłaszcza podczas krótkiego pobytu.

KM


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce