Ultra na świecie: Desafío de los Caseríos de Anaga – nowe wyzwanie na Teneryfie

 

Ultra na świecie: Desafío de los Caseríos de Anaga – nowe wyzwanie na Teneryfie


Opublikowane w pt., 01/02/2019 - 08:42

Niedawno pisaliśmy o Santa Cruz Extreme - górskich biegach w masywie Anaga na północno-wschodnim cyplu Teneryfy. Dziś w naszym cyklu ultra-nowość w tej samej części największej z Wysp Kanaryjskich: Desafío de los Caseríos de Anaga, czyli Wyzwanie Anagijskich Wiosek. Znów będą bujne i wilgotne podzwrotnikowe lasy, dzikie i skaliste wybrzeża klifowe, no i oczywiście widoki z góry na ocean, który otacza półwysep Anaga z trzech stron. Żeby było ciekawiej, na najdłuższym dystansie 73 km nagromadzone jest... bagatelka, 6200 metrów sumy podejść.

W przeciwieństwie do zaliczonego już przez nas 102-kilometrowego Tenerife Bluetrail przez wulkan Teide, trasy Desafío nie osiągają zawrotnych wysokości. Najwyższy punkt pasma Anaga wznosi się zaledwie 1024 metry nad poziom morza, a trasy biegów nie przekraczają 900 m. Dzięki ukształtowaniu terenu możliwe jest jednak poprowadzenie tras o imponującym stosunku przewyższenia do odległości i ekstremalnych trudnościach technicznych. Przekonaliśmy się już o tym na wspomniamym Santa Cruz Extreme, który również przebiegliśmy.

TRASY

Do wyboru mamy (od najdłuższego do najkrótszego): Ultra Los Caseríos, La Laurisilva Profunda, Media de las Casa-Cueva i Camino de las Gangocheras. W przeciwieństwie do Santa Cruz Extreme, wszystkie trasy poprowadzone będą głównie w północnej części masywu Anaga, nie schodząc na południowe wybrzeże Teneryfy. Wspólna meta znajduje się w Punta del Hidalgo na północnym wybrzeżu. Tam też startują trzy dłuższe biegi, a tylko najkrótszy zaczyna się w Los Batanes w górach Anaga. Na wszystkich trasach można się spodziewać wielu bardzo stromych, technicznych podejść i zbiegów, skał, a także – dzięki miejscowemu wilgotnemu mikroklimatowi – błota. 

Koronny dystans Ultra Los Caseríos na swoich 73 km zbiera aż 6200 m podejść, odwiedzając wiele tych samych miejsc, co wspomniany październikowy Santa Cruz Extreme. Trasa kręci przez góry wzdłuż oceanu na wschód, raz spadając na wybrzeże w miejscowości Almáciga i na czarnej wulkanicznej plaży Benijo. Zawraca w okolicach wiosek Chamorga i Lomo de las Casillas, by podążać na zachód mniej więcej głównym grzbietem Anagi, przez El Bailadero, Tagananę i Los Batanes z powrotem do Punta del Hidalgo. Po drodze 13 bufetów, z czego 7 tylko z napojami. Limit 18 godzin. 4 punkty ITRA. Mapka, profil i szczegóły: TUTAJ.

La Laurisilva Profunda to „niepełny” maraton: 40 km i 3100 metrów w górę. W przybliżeniu to zachodnia pętelka najdłuższej trasy, przez wioski Chinamada, Taborno i Los Batanes. Najwyższy punkt jest ten sam i nie przekracza 900 metrów n.p.m. Po drodze pięć bufetów, z czego jeden tylko z napojami. Limit 9 godzin. 2 punkty ITRA. Mapka, profil i szczegóły: TUTAJ.

Półmaraton Media de las Casa-Cueva ma zgodnie z nazwą 21 km z robiącą wrażenie sumą podejść 1900 metrów. Początek i koniec trasy jak na maratonie, lecz we wsi Chinamada odbijamy na południe w kierunku głównego grzbietu Anagi. W Los Batanes łączymy się ponownie z trasami dłuższych dystansów. Po drodze dwa bufety, z czego jeden tylko z napojami. Limit 4 godziny. 1 punkt ITRA. Mapka, profil i szczegóły: TUTAJ.

Camino de las Gangocheras to końcowe 10 km wszystkich dłuższych biegów, ze startem w Los Batanes i zbiegiem do oceanu w Punta del Hidalgo. Pod górę oficjalnie tylko 300 metrów (choć z profilu wydaje się więcej), za to w dół... może i tysiąc! Aprowizacja tylko na starcie i mecie. Limit, podobnie jak na półmaratonie, 4 godziny. Mapka, profil i szczegóły: TUTAJ.

TERMIN I ZAPISY

Debiutancka edycja Desafío de los Caseríos de Anaga rozegrana zostanie 6 kwietnia 2019 roku. Starty poszczególnych dystansów w godzinach 6:00-8:00 rano. Zapisać się można do 6 kwietnia do południa. Wpisowe w zależności od dystansu wynosi odpowiednio 75, 45, 25 i 15 euro.

WYJAZD I POBYT

Najtańszą i najdogodniejszą możliwością wydają się bezpośrednie loty linią Ryanair z Warszawy-Modlina, Krakowa oraz Wrocławia. Lot w obie strony wraz z opłatami za bagaż może kosztować ok. 700-800 zł. Na miejscu można wypożyczyć samochód lub korzystać z komunikacji autobusowej. Pobyt w tańszych hotelach wraz z przelotem da się we własnym zakresie zorganizować taniej, niż przy wykupieniu wycieczki z biura podróży. Ceny żywności nieco wyższe, niż w Polsce.

Wymagany dokument to dowód osobisty lub paszport.

POGODA

Średnia temperatura kwietnia w Punta del Hidalgo to ok. 24 stopni w dzień i 14 w nocy. Miesiąc ten ma przeciętnie 3-4 dni z deszczem, za to aż 27 z przynajmniej częściowym zachmurzeniem, co jest typowe dla północnego wybrzeża Teneryfy. Wyżej w górach może być oczywiście kilka stopni chłodniej, bardziej pochmurno i z większym prawdopodobieństwem deszczu. Północ i południe wyspy, mimo niewielkiego oddalenia, to praktycznie dwie różne strefy klimatyczne. Północna strona jest bardziej pochmurna i wilgotna, a południowa sucha i wietrzna.

INNE BIEGI NA TENERYFIE

Wybrane imprezy:

  • Tenerife Bluetrail (biegi górskie na dystansach 102, 67, 43 i 19 km oraz integracyjny bieg 10 km) – 8 czerwca 2019
  • Santa Cruz Extreme (biegi górskie na dystansach 49, 26 i 15 km) – 19 października 2019
  • Medio Maratón de Las Galletas (półmaraton i 10 km) – 7 kwietnia 2019
  • Media Maratón Nocturna Puerto de la Cruz (nocny półmaraton) – zeszłoroczna edycja odbyła się 13 października 2018
  • Internacional Maratón Santa Cruz de Tenerife (maraton, półmaraton i 8 km) – 10 listopada 2019
  • Abades Stone Race (biegi górskie na dystansach 41, 23 i 13 km oraz krótki bieg alpejski z przewyższeniem 500 m) – ubiegłoroczna edycja odbyła się 11 marca
  • Chanajiga Trail (bieg górski w północnej części wyspy na dystansie 22 km) – tegoroczna edycja odbyła się 13 stycznia 2019

Na Teneryfie organizowanych jest wiele biegów górskich i ulicznych. Więcej imprez można znaleźć np. TUTAJ.

Znając nasze redakcyjne upodobania do ekstremalnych biegów, z pewnością kiedyś odwiedzimy Desafío de los Caseríos de Anaga…

Strona Desafío de los Caseríos de Anaga (tylko po hiszpańsku): www.desafiocaseriosdeanaga.com

KW


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce