Ultra na świecie: Fruška Gora Trail i spory wybór dystansów

 

Ultra na świecie: Fruška Gora Trail i spory wybór dystansów


Opublikowane w pt., 29/06/2018 - 12:35

Fruška Gora Trail to jeden z najstarszych biegów górskich na ultradystansie w Europie, jest rówieśnikiem Maratonu Warszawskiego. Może się też poszczycić wyjątkowo szeroką gamą dystansów do wyboru – ma ich aż 19, z czego 5 znalazło się na liście biegów kwalifikujących do UTMB. Odbywa się w niezbyt popularnym turystycznie i biegowo kraju – Serbii, która jest najrzadziej odwiedzanym państwem powstałym po rozpadzie Jugosławii.

Dzieje się tak ze względu na brak wybrzeża, które zadecydowało o popularności Chorwacji i Czarnogóry oraz wysokich gór, które przyciągają turystów do Słowenii. Niemniej warto wybrać się do Serbii. To kraj gościnny, stosunkowo tani i… interesujący. Fruška Gora to ulubiony teren rekreacyjny Serbów – pasmo nie jest wysokie, za to gęsto zalesione. Można tutaj znaleźć wiele zabytkowych monastyrów, które zobaczą uczestnicy biegu.

TERMIN

Już 42. edycja biegu odbędzie się 4-5 maja 2019.

POGODA

Średnia temperatura na początku maja to 16 stopni Celsjusza. Nocą spada do 10-12 stopni, w wyjątkowo ciepłe lata sięga 20.

TRASA

Do wyboru mamy aż 19 tras, z czego 9 dłuższych niż 41 km. Pięć z nich uzyskało punkty ITRA i status biegów kwalifikujących do UTMB. Są to:

  • Ultra Extreme Marathon – 6 UTMB (133.7 km: +/- 5 700 m) Limit: 35 h
  • Ultra Marathon – 5 UTMB (105.9 km; ​​+/- 3 51 0m) Limit: 35 h
  • Great Eastern Marathon – 4 UTMB (80 km; D ​​+/- 2 660 m) Limit: 27 h
  • Medium Eastern Marathon – 3 UTMB (59.3 km; ​​+/- 2 150 m) Limit: 17 h
  • Small Eastern Extreme Marathon – 2 UTMB (41.9 km; ​​+/- 1 860 m) Limit: 12 h

Wszystkie trasy wiodą przez masyw Fruška Gora. 97% trasy stanowią leśne ścieżki, zaledwie 3% to drogi w miejscowościach z twardą nawierzchnią. Po drodze można zobaczyć monastyry: Grgeteg (XV w.), Staro Hopovo (XVI w.), Novo Hopovo (XIV w.), Jazak (XVI w.) i Bešenovo (VIII w.) oraz stację i wieżę telewizyjną zbombardowane przez NATO. Dokładne opisy poszczególnych tras, profile i informacje dotyczące rozmieszczenia punktów odżywczych można znaleźć tutaj: https://www.fruskogorski-maraton.com/en/ultra-extreme-marathon/

ZAPISY

Będą dostępne pod TYM adresem. Dzielą się na konkurencje sportowe, z rywalizacją oraz rekreacyjne na krótszych trasach. Te pierwsze dotyczą tras dłuższych niż 41 km. Ceny biegów, w zależności od dystansu, wahają się od 13 do 40 euro w pierwszym terminie (do końca lutego) do 25-60 euro w kwietniu.

WYMAGANE DOKUMENTY

Dowód osobisty lub paszport.

WYJAZD

Start biegu znajduje się ok. 10 km od Nowego Sadu. Do Nowego Sadu można dotrzeć samochodem. Należy na to poświęcić 9-12 godzin, zależnie od tego, z której części Polski wyruszamy. Miasto nie posiada własnego lotniska, najbliższe znajdują się w Belgradzie lub w rumuńskiej Timisoarze. Oba są obsługiwane przez niskokosztowe linie, ale brak bezpośrednich połączeń z polskimi lotniskami. Można tam dotrzeć jedynie z przesiadkami.

KOSZTY POBYTU

Nowy Sad nie należy do drogich miast. Nocleg w pokoju wieloosobowym to koszt 30 zł a w prywatnym pokoju niewiele więcej. Ceny zaczynają się od 44-50 zł.

Posiłek w taniej restauracji to 15-18 zł, w lepszym lokalu dwukrotnie więcej. Ceny w sklepach są nieco niższe niż w Polsce. Za chleb zapłacimy 1,5-1,8 zł, za kilogram pomidorów 3 zł a za butelkę lokalnego wina 13-16 zł.

INNE BIEGI

Biegom ultra towarzyszy dziesięć krótszych biegów rekreacyjnych. Poza Fruskogorskim Maratonem w Nowym Sadzie odbywają się też klasyczny uliczny maratony: dzienny (www.marathon.org.rs/en) oraz nocny (nasza zapowiedź). Kolejny, szczycący się wieloletnią historię, to maraton w Belgradzie (www.bgdmarathon.org).

Strona imprezy: www.fruskogorski-maraton.com/en

KM


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce