Ultra na świecie: Górskie ultra z finiszem nad jednym z najpiękniejszych jezior

 

Ultra na świecie: Górskie ultra z finiszem nad jednym z najpiękniejszych jezior


Opublikowane w śr., 13/06/2018 - 23:03

Niedawno pisaliśmy o maratonie na brzegu malowniczego włoskiego jeziora Garda. Tym razem mamy coś dla miłośników trailowego, górskiego biegania – ultra nad kolejnym pięknym włoskim jeziorem. Como popularnością przebija nawet Gardę. Decyduje o tym łatwy dojazd, także z Polski.

We wrześniu odbędzie się tam weekend górskiego biegania, w ramach którego można wybierać między dwoma dystansami ultra i jednym krótszym. Włosi zapraszają także zawodników biegających po górach z psami. Marathon Trail Lago di Como to impreza niezbyt popularna poza granicami Włoch, ale z pewnością warta uwagi. Ma do zaoferowania piękne widoki, kiedy podczas zbiegów z alpejskich zboczy oglądamy ogromne jezioro Como, konkretne przewyższenia i… punkty kwalifikacyjne do UTMB. Na długim dystansie możemy zdobyć ich 6, na średnim 4.

TERMIN

Biegi odbędą się 22-23 września 2018.

POGODA

Średnia temperatura września to nawet 17 stopni Celsjusza, jednak szacunek ten dotyczy wybrzeży jeziora Como. Wyżej będzie zdecydowanie chłodniej, na trasie można się spodziewać nawet niewielkich płatów śniegu (najwyższy punkt jest położony powyżej 2000 m n.p.m.).

TRASA

Do wyboru mamy trzy trasy: główną, która mierzy 119 km, średnią o długości 60,5 km oraz krótką – 31,5 km.

Najdłuższa trasa ma 119,1 km i przewyższenie rzędu 7500 metrów. Tworzy pętlę, start i meta ulokowane są w Menaggio. 82% trasy stanowi nawierzchnia terenowa, pozostałe to chodniki w miasteczkach oraz kostka brukowa. Na pokonanie trasy mamy maksymalnie 29,5 godziny, czyli od startu w sobotę o 8:00 do godziny 13:30 w niedzielę. Po drodze czekają cztery punkty kontrolne z nieprzekraczalnym limitem czasu: w Plesio (28,7 km – 7 h 35 min), San Fedele Intelvi (56 km – 14 h 45 min), Argegno (81,3 km – 19 h 20 min) oraz Venini (100,7 km – 21 h 20 min).

Organizator zapewnia po drodze 15 stacji odżywczych, należy mieć ze sobą kubek, min. 1 litr wody oraz wyżywienie (co najmniej odpowiednik dwóch batonów energetycznych).

Średnia trasa mierzy 65,5 km, ma 4000 m przewyższenia. Również tworzy ją pętla, która rozpoczyna się i kończy w Menaggio. Maksymalny czas na pokonanie trasy to 14 h 30 min. Po drodze są dwa punktu kontrolne: Plesio (28,7 km – 7 h 35 min) oraz Venini (43 km – 11 h 25 min). Trasa w początkowej i końcowej części pokrywa się z trasą długą.

Na pokonanie najkrótszej trasy, która mierzy 31,5 km (+2000 m) mamy 8,5 godziny.

Długa trasa to 6 punktów kwalifikacyjnych UTMB, średnia 4 punkty.

ZAPISY

Dostępne na TEJ stronie. Każdy uczestnik musi przedstawić wypełnione osobiście oświadczenie oraz zaświadczenie podpisane przez lekarza – oba druki są dostępne na stronie.

Do końca czerwca obowiązują najniższe opłaty startowe, czyli 70 euro za długi dystans. W lipcu i sierpniu zapłacimy 80 euro a między 1 i 18 września 90 euro. Średni dystans do końca lipca będzie nas kosztował 50 euro, później 65, krótki natomiast 35 euro (we wrześniu 45). Na każdy z nich przewidziano 250 miejsc startowych, z czego 50 zarezerwowano dla pań. Dodatkowe 20 miejsc czeka na duety biegacz + pies (50 euro).

WYMAGANE DOKUMENTY

Dowód osobisty lub paszport.

WYJAZD

Do Menaggio dojedziemy z Polski samochodem, trzeba na to jednak poświęcić cały dzień. Najszybszą (i najtańszą) opcją transportu jest samolot. Najbliższe lotniska to te należące do Mediolanu, zwłaszcza Bergamo, do którego łatwo znaleźć tanie loty. Dalej możemy podróżować wynajętym samochodem lub świetnie funkcjonującą koleją i promami w obrębie samego jeziora ( np. z Lecco albo Como do Menaggio możemy popłynąć).

KOSZTY POBYTU

Jezioro Como to jeden z najpopularniejszych turystycznie obszarów we Włoszech, co wyraźnie widać w cenach noclegów. Za noc spędzoną w hostelu w Menaggio zapłacimy 85 zł, za dwuosobowy pokój 200 zł a za apartament z prywatną łazienką około 400. Tańszych noclegów można szukać w sąsiednich miejscowościach, zwłaszcza tych, które nie są położone na brzegu jeziora.

Posiłek w restauracji, zależnie od jej rodzaju, to od 8-10 euro (pizza plus coś do picia) do 15-30 euro, jeśli wybierzemy lokal serwujący tak popularne tutaj dania z ryb.

Ceny w sklepach są trochę wyższe niż w Polsce. Nie nadszarpną znacząco budżetu a samodzielne przygotowywanie posiłków z pewnością będzie oszczędnością w porównaniu z cenami w lokalach (zwłaszcza, że we włoskich płacimy za coperto, czyli nakrycie 1,5-2,5 euro za osobę).

INNE BIEGI

Inne biegi nad włoskimi jeziorami to na przykład maraton nad brzegiem Gardy (szczegóły poniżej). Swój bieg ma też jezioro Maggiore (więcej informacji)

KM


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce