Ultra na świecie: Po górach nad jeziorem Garda

 

Ultra na świecie: Po górach nad jeziorem Garda


Opublikowane w pt., 15/03/2019 - 09:50

Jeziora Garda, Maggiore i Iseo to jedne z najpiękniejszych i najbardziej atrakcyjnych dla ultrasów włoskich terenów. Majestatyczne, ośnieżone góry sąsiadują z ogromnymi jeziorami, nad którymi ulokowało się sporo urokliwych, klimatycznych miasteczek. Atrakcyjnych tras nie brakuje, podobnie jak organizowanych w tej okolicy zawodów. Ich dużym plusem jest także łatwość dojazdu z Polski: szybko i niskim kosztem można się dostać na jedno z kilku włoskich lotnisk obsługiwanych przez tanie linie.

Tym razem zapraszamy nad Jezioro Garda w połowie maja. Do wyboru są trzy dystanse, w tym jeden Ultra, klasyczny Marathon i solidne 30 km trailowej trasy (Experience). W tym roku organizatorzy Garda Trentino Trail zapowiedzieli zmianę kierunku, w którym zawodnicy przemierzą stałą trasę. Ma być dzięki temu szybsza i zaskoczyć efektownym zbiegiem na finiszu.

TERMIN

4th Garda Trentino Trail odbędzie się 18.05.2019 r.

POGODA

Średnia temperatura w maju w miejscowościach na jeziorem Garda wynosi około 17 stopni Celsjusza, w niektórych latach przekracza 22 stopnie. Najwyższe punkty trasy leżą powyżej 1600 m, więc należy się przygotować na znaczny spadek temperatury. W niektórych częściach trasy może jeszcze zalegać śnieg.

TRASA

Garda Trentino Trail

 • 60 km, +3500 m;
 • 3 pkt ITRA;
 • start w Arco, meta w Riva del Garda;
 • najwyższy punkt trasy: 1780 m n.p.m. między Bocca Dromaè (1685 m n.p.m.) i Bocca Saval (1721 m n.p.m.);
 • 5 stacji odżywczych, 1 punkt z limitem czasu;
 • limit 12h.

Trasa biegu prowadzi w większości po nawierzchni naturalnej (90%), jest liniowa i oferuje kilka widokowych punktów: uprawę oliwek w Arco, Treni, nad jeziorami Tenno i LEdro, Borgo Canale, zamek Tenno, Bocca Dromaè i malowniczą ścieżkę Ponale, która będzie ostatnim zbiegiem przed metą.

Tenno Trail Marathon

 • 42 km, +2400 m;
 • 2 pkt ITRA;
 • start w Tenno, meta w Riva del Garda;
 • najwyższy punkt trasy: 1780 m n.p.m. między Bocca Dromaè (1685 m n.p.m.) i Bocca Saval (1721 m n.p.m.);
 • 3 punkty odżywcze, 1 z limitem czasu;
 • limit 8,5 h.

Trasa pokrywa się z trasą dystansu ultra od jej 18 km. Bieg startuje 3,5 godziny później, limit, czyli godzina 20:00 jest wspólny dla wszystkich trzech biegów.

Ledro Trail Experience

 • 30 km, +1200 m;
 • 1 pkt. ITRA;
 • start w Brezzecca, meta w Riva del Garda;
 • najwyższy punkt trasy: Baita Segalla 1250 m n.p.m.;
 • 3 punkty odżywcze, 1 z limitem czasu;
 • limit 6,5 h.

ZAPISY

Zapisy są dostępne na TEJ stronie. Obecne stawki opłat to 55 euro za dystans ultra, 38 euro za maraton i 27 euro za Experience. Zgłoszenia będą otwarte do 12.05. lub wcześniejszego wyczerpania limitu miejsc. Wynosi 1100 osób, w tym 400 na dystans ultra.

WYMAGANE DOKUMENTY

Dowód osobisty lub paszport. Zaświadczenie lekarskie (koniecznie na formularzu pobranym podczas rejestracji!).

WYJAZD

Nad Gardę można z powodzeniem dotrzeć z Polski samochodem. Podróż zajmie większość dnia, ale nie jest bardzo uciążliwa, zwłaszcza, że po drodze można coś zwiedzić. Znacznie szybszą i tańszą opcją jest lot na jedno z pobliskich lotnisk a tych mamy spory wybór. Najbliżej znajduje się Werona, ale bez problemu dojedziemy nad Gardę z popularniejszych w Polsce destynacji, w które niemal zawsze można znaleźć tanie loty – są to Bergamo i Bolonia.

Stosunkowo blisko znajdują się także weneckie lotniska. Wybór jest więc spory. Przy odrobinie szczęścia można polecieć w dwie strony za mniej niż 80 zł. Na miejscu można wynająć samochód lub skorzystać ze świetnie rozwiniętej sieci kolejowej – bilety kupimy w kasach na dworcach lub w automatach. Jeśli planujemy zwiedzić więcej, warto skorzystać z biletów okresowych Io viaggio (jedno- lub kilkudniowych) albo opcji turystycznej, będącej połączeniem biletów kolejowych i na promy pływające po jeziorze.

KOSZTY POBYTU

Jezioro Garda to jeden z najpopularniejszych turystycznie obszarów we Włoszech, trudno więc spodziewać się niskich cen. Za najtańszy nocleg zapłacimy średnio 100 zł za osobę i to przy odpowiednio wczesnej rezerwacji. Posiłek w restauracji, zależnie od jej rodzaju, to od 8-10 euro (pizza plus coś do picia) do 15-30 euro, jeśli wybierzemy lokal serwujący tak popularne tutaj dania z ryb.

Ceny w sklepach są trochę wyższe niż w Polsce. Nie nadszarpną znacząco budżetu a samodzielne przygotowywanie posiłków z pewnością będzie oszczędnością w porównaniu z cenami w lokalach (zwłaszcza, że we włoskich płacimy za coperto, czyli nakrycie 1,5-2,5 euro za osobę).

INNE BIEGI

Organizatorzy zapraszają też na bożonarodzeniową wersję trailowego biegania nad Gardą. Trasa Garda Trentino Xmas Trail mierzy nieco ponad 30 km a impreza odbywa się w połowie grudnia . Nad Jeziorem Garda mamy do wyboru także maraton, o którym pisaliśmy TUTAJ.

KM


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce