Ultra na świecie: Sardynia – trzy dni i cztery gwiazdki

 

Ultra na świecie: Sardynia – trzy dni i cztery gwiazdki


Opublikowane w pt., 15/02/2019 - 07:37

Sardinia Trail to dość nietypowe ultra. Można nawet powiedzieć, że luksusowe. Organizatorzy bowiem oferują dwa rodzaje pakietów startowych, przy czym te pełne zawierają szereg atrakcji oraz… noclegi w czterogwiazdkowym hotelu na włoskiej wyspie!

Noclegi są trzy, bo tyle dni trwa impreza. Jej uczestnicy mają do pokonania codziennie jeden etap biegu. Pierwszego dnia 30 km, drugiego maraton i na koniec 28 km. Łącznie pokonają setkę z przewyższeniem ok. 4000 metrów.

W międzyczasie będą mieli okazję, żeby skorzystać z plaży, basenu w hotelu lub zwiedzić okolicę. Pakiet zawiera też śniadania, obiady oraz pasta party po każdym etapie a także transfery na start i do hotelu po biegu. To całkiem komfortowa opcja, dzięki której nie musimy się martwić niczym, poza znalezieniem lotu na Sardynię.

Jeśli jednak wolimy więcej samodzielności albo chcemy zaoszczędzić, organizator proponuje tegoroczną nowość, czyli pakiet „light”, zawierający pakiet startowy, koszulkę biegu, medal po ukończeniu trzydniowych zmagań oraz wejście na pasta party w każdym dniu. O resztę trzeba się zatroszczyć samemu.

TERMIN

Sardinia Trail odbędzie się w dniach 17-19.05.2019 r.

POGODA

Średnia temperatura w maju wynosi 18 stopni Celsjusza. Dane dotyczą miejscowości Arbatax, w której organizatorzy planują bazę oraz zakwaterowanie zawodników. W wyższych partiach wyspy, którymi poprowadzą trasy poszczególnych etapów, może być znacząco chłodniej. Zwłaszcza, że klimat Sardynii jest dość zróżnicowany.

TRASA

Trasa poprowadzona górskimi szlakami oraz ścieżkami mierzy około 100 kilometrów (+4000 m) i jest podzielona na trzy etapy:

Etap I (17.05):

 • 29,70 km (+1073/-1513 m),
 • start i meta w Urzulei,
 • limit czasu 4 h,
 • punkty odżywcze na trasie, pasta party po biegu.

Etap II (18.05):

 • 42 km (+1650/-1671 m),
 • start/meta: Ruinas (Arzana),
 • limit czasu 6 h (odjazd autokaru),
 • punkty odżywcze + pasta party po biegu.

Etap III (19.05):

 • 26,8 km (+1215/–1165 m),
 • start na plaży Dispensa (Tertenia), meta na plaży Museddu w La Rosa dei Venti (Cardedu),
 • po biegu pasta party i ceremonia dekoracji.

ZAPISY

Formularz zapisu jest dostępny pod TYM adresem. Obecnie obowiązują najwyższe stawki opłat: 600 euro za pakiet z noclegami i posiłkami w czterogwiazdkowym hotelu w Arbatax oraz 250 euro za sam pakiet startowy (3 x pasta party). Najniższe ceny obowiązywały do września (odpowiednio 450 i 150 euro), więc o ewentualnym starcie w edycji 2020 warto pomyśleć z wyprzedzeniem.

WYMAGANE DOKUMENTY

Dowód osobisty lub paszport. Udział w biegu wymaga przesłania organizatorom ważnego zaświadczenia lekarskiego najpóźniej do dnia 25.04.2019. Jego wzór jest dostępny na TEJ stronie.

WYJAZD

Z Krakowa i Warszawy można polecieć bezpośrednio do Cagliari a z Katowic i Warszawy do Alghero. Z Cagliari leży około 140 km od bazy zawodów, Alghero ponad 220. W obu przypadkach najlepiej skorzystać z wynajętego samochodu lub autokarów. Jeśli zdecydujemy się na tańszy pakiet startowy, który nie zawiera transferu na start i z mety do hotelu, samochód bardzo się przyda.

KOSZTY POBYTU

O ile nie korzystamy z pełnej oferty organizatorów imprezy, która zawiera noclegi i posiłki, musimy znaleźć własne zakwaterowanie. Za nieco ponad 200 zł na dobę można wynająć przestronny i komfortowy apartament dla dwóch osób.

Cena paliwa jest dość wysoka, 1,6 - 1,7 euro. Podobnie droższe są produkty spożywcze. Za mały chleb zapłacimy 2 euro, za kostkę masła 2,5 euro a za karton mleka 1,5 euro. Posiłek w taniej restauracji to minimum 15 euro na osobę, w lepszej: 20-30 euro.

INNE BIEGI

Inne sardyńskie ultra to Ultratrack Supramonte Seaside, które w tym roku odbędzie się 12 października. Pisaliśmy o nim TUTAJ.

Strona Sardinia Trail: www.sardiniatrail.com

KM


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce