Ultra na świecie: Śladem pasterzy po dzikiej… Sardynii

 

Ultra na świecie: Śladem pasterzy po dzikiej… Sardynii


Opublikowane w ndz., 15/07/2018 - 07:27

To jedna z niewielu okazji, by przeżyć prawdziwą przygodę w tak dzikim rejonie w mocno eksploatowanym turystycznie basenie Morza Śródziemnego. Płaskowyż Supramonte uważany jest za jeden z najdzikszych i…najbardziej niebezpiecznych obszarów. Co roku gubią się tutaj turyści, którzy próbują wyruszać w góry na własną rękę i szybko przekonują się, że nie ma tam nie tylko infrastruktury turystycznej, ale nawet oznaczeń kierunków. Jest dziko, pierwotnie… i niesamowicie pięknie.

W trakcie Ultratrack Supramonte Seaside zawodnicy mają okazję pobiec starymi szlakami, którymi chodzili od wieków pasterze, muły oraz wypalacze drewna. Czekają ich zapierające dech w piersiach widoki na morze, dzikie lasy oraz dużo zdradzieckich wapiennych skał.

TERMIN

Ultratrack Supramonte Seaside odbędzie się w dniach 6-8.10.2018.

POGODA

W październiku na Sardynii jest jeszcze ciepło. Średnia temperatura w Baunei wynosi ponad 16 stopni Celsjusza, jednak w górach może być zdecydowanie niższa i bardziej zmienna.

TRASA

Do wyboru są trzy trasy biegowe:

  • UTSS - Ultra Track “Supramonte Seaside” 90 km, +4500m

  • TSS - trail “Supramonte Seaside” 43 km, +2500

  • BSS - basic “Supramonte Seaside” 25 km, +1600

Wszystkie zaczynają się w miejscowości Santa Maria Navarrese a kończą w Baunei.

Limit czasu na pokonanie najdłuższej z tras to 20 godzin. TSS należy ukończyć w ciągu 9 a BSS nie ma ograniczeń.

Dwa dłuższe biegi należą do grona imprez kwalifikacyjnych UTMB. UTSS ma 4 punkty ITRA a TSS 2 punkty.

ZAPISY

Są dostępne na TEJ stronie i potrwają do końca września. Obecnie za start na najdłuższym dystansie zapłacimy 90 euro, na średnim 50 a najkrótszy będzie nas kosztował 30 euro. We wrześniu ceny wzrosną o 10 euro.

WYMAGANE DOKUMENTY

Dowód osobisty lub paszport. Należy także pobrać druk zaświadczeni o stanie zdrowia (TUTAJ), zanieść do wypełnienia lekarzowi i odesłać do organizatorów pocztą elektroniczną.

WYJAZD

Z Krakowa i Warszawy można polecieć bezpośrednio do Cagliari a z Katowic i Warszawy do Alghero. Odległość z obu lotnisk w rejon, gdzie odbywa się bieg, jest podobno. Najwygodniej pokonać ją wynajętym samochodem.

KOSZTY POBYTU

Za niego ponad 200 zł na dobę można wynająć przestronny i komfortowy apartament dla dwóch osób. Ceny z pewnością wzrosną, bo już teraz zarezerwowanych jest ¾ miejsc.

Cena paliwa jest dość wysoka, sięga 1,6 euro. Podobnie droższe są produkty spożywcze. Za mały chleb zapłacimy 2 euro, za kostkę masła 2,5 euro a za karton mleka 1,5 euro. Posiłek w taniej restauracji to minimum 15 euro na osobę, w lepszej: 20-30.

INNE BIEGI

Inne ultra na Sardynii to Trail del Marganai, które odbędzie się 10.03.2019 na dystansie 52 km, w towarzystwie biegów na 27 oraz 17 km (http://www.traildelmarganai.org/en/).

Strona imprezy: www.ultrasupramonte.com

KM

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce