Ultra na świecie: Sky Gran Canaria – NOWOŚĆ

 

Ultra na świecie: Sky Gran Canaria – NOWOŚĆ


Opublikowane w czw., 29/03/2018 - 09:28

Ultra na Gran Canarii? Proste, Transgrancanaria! Ale nie tylko. Już za dwa tygodnie na wyspie zadebiutuje nowa ultra impreza z trzema dystansami do wyboru, bogatą ofertą pakietów i czterema punktami ITRA. To właśnie w Chamonix, podczas ubiegłorocznego UTMB zaprezentowano nowy bieg: Sky Gran Canaria.

Do pierwszej edycji zostało niewiele czasu i raczej nikt nie pokusi się o start na ostatnią chwilę (chociaż zapisy jeszcze trwają), ale warto uwzględnić bieg w przyszłorocznym kalendarzu startów. Kwietniowy termin wielu zapewne lepiej wpisze się w plan przygotowań do sezonu a przeskok temperaturowy nie będzie taki duży jak w lutym, kiedy odbywa się Transgrancanaria.

Najdłuższa trasa, Ultrasky AM72, pozwoli „zwiedzić” całą wyspę: od poziomu oceanu i czarnej wulkanicznej plaży w malowniczym Agaete na północnym wybrzeżu, przez Interior z najwyższym szczytem Pico de las Nieves (1937 m n.p.m.), po południowy brzeg i metę w Mogan. Mamy na to maksymalnie 19 godzin.

TERMIN

Sky Gran Canaria odbędzie się 14 kwietnia 2018.

POGODA

Średnia temperatura kwietnia to ok. 19 stopni. Dotyczy to jednak rejonów wybrzeża. W górach, zwłaszcza w wyższych partiach, słupek rtęci może wskazywać zaledwie kilka stopni powyżej zera.

TRASA

Do wyboru mamy trzy trasy: Ultrasky AM72, Trailsky TM36 oraz Minisky SM18.

Najkrótsza mierzy zaledwie 18 km, ma tylko 650 m przewyższenia i aż 5 godzin limitu czasu. Organizatorzy traktują ją jako rekreacyjną i zachęcają do pokonania nawet marszem.

Średnia to „trailowy maraton”: 36 km, 1590 m w górę i 10 godzin czasu na dotarcie do mety. Ciekawostką jest, że bieg startuje z Pico de las Nieves, czyli najwyższego szczytu wyspy. Stamtąd da się pobiec już tylko w dół. W efekcie przy 1590 m do podbiegnięcia, mamy aż 2451 m zbiegów. Meta znajduje się w Mogan, na połudiownym wybrzeżu. 1 punkt ITRA

Główny bieg imprezy Ultrasky AM72 km rozpoczyna się na północnym wybrzeżu w Agaete, wiedzie przez San Bartolomé de Tirajana, Artenara, Tejeda, Vega de San Mateo do Mogán na południowym wybrzeżu. Po drodze przebiega przez serce wyspy i jej najwyższy szczyt Pico do las Nieves. Różnica wysokości na dystansie 72 km wynosi 5470 m ( - 5520 m). Limit czasu to 19 godzin. 4 punkty ITRA.

Organizator zapewnia siedem punktów odżywczych na trasie. Jest pięć punktów kontrolnych z określonym limitem czasu.

ZAPISY

Czynne od sierpnia 2017 pod TYM adresem. Koszt udziału w biegu zależy od pakietu, który wybierzemy. W najtańszym mamy zagwarantowane napoje i jedzenie na trasie oraz mecie, ubezpieczenie, opiekę medyczną, pomiar czasu, szatnie, depozyt i… próbki od sponsorów. Nie ma nawet medalu (opcja dodatkowo płatna).

W droższych pakietach otrzymamy między innymi medal, koszulkę techniczną, grawer na medalu, batony proteinowe i żele, opiekę fizjoterapeuty, posiłek i drinki na mecie oraz gwarancję zwrotu opłaty startowej w przypadku rezygnacji. Do wyboru są cztery pakiety: basic, plus, flex i premium, w cenach od 72 do 99 euro.

By wziąć udział w biegu należy mieć ukończone 18 lat. Nie są wymagane zaświadczenia medyczne.

WYMAGANE DOKUMENTY

Dowód osobisty lub paszport.

WYJAZD

Bezpośrednie przeloty na Gran Canarię są możliwe z kilku polskich miast, różnymi liniami i w różnych cenach. Przy odrobinie szczęścia i refleksu można zarezerwować przelot za 200-300 zł w dwie strony, średnio zapłacimy dwa razy tyle. Na miejscu najlepiej wypożyczyć samochód, ale można też skorzystać z komunikacji zbiorowej. Niemal wszędzie można dojechać autobusami.

KOSZTY POBYTU

Gran Canaria, choć to popularny cel wielu turystów, nie należy do drogich miejsc. O ile nie wybierzemy na nocleg luksusowego hotelu w jednym z kurortów. Warto zatrzymać się w mniejszej miejscowości (zwłaszcza, jeśli wypożyczamy samochód), zakupy robić w dużych samoobsługowych sklepach, posiłki przygotowywać samodzielnie a jeśli korzystamy z restauracji, wybierać te oddalone od deptaków i plaż w największych miastach.

INNE BIEGI

Transgrancanaria (www.transgrancanaria.net)

Strona Sky Gran Canaria: http://skygrancanaria.es/en

KM


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce