Ultra na świecie: Supermaraton dookoła Balatonu

 

Ultra na świecie: Supermaraton dookoła Balatonu


Opublikowane w śr., 01/08/2018 - 12:29

Organizatorzy w odniesieniu do swojej imprezy używają określenia Supermarathon. Całkiem słusznie, bo trudno znaleźć drugie tak imponujące ultra w Europie.

Imponuje tutaj wszystko: począwszy od dystansu prawie 200 km do pokonania, przez mnogość możliwości – możemy wybierać między dystansami od maratonu do 196 km włącznie, bieganiem indywidualnym, w parach, sztafetach trzy- i czteroosobowych, przez jeden, dwa albo cztery dni, liczbę uczestników (ponad 2 tysiące!), po sam Balaton, piękny i nieprzewidywalny wczesną wiosną, kiedy odbywa się Balaton Supermarathon.

Zawsze pozostaje też nuta niepewności, bywają bowiem lata, kiedy z powodu silnego wiatru od strony jeziora, organizatorzy są zmuszeni modyfikować trasę. Jej długość może się więc zmienić. Na zawsze pozostają za to międzynarodowe przyjaźnie zawiązane na Węgrzech. Podobno nic tak nie zbliża, jak cztery dni wspólnego biegania w niełatwych warunkach.

TERMIN

Balaton Supermarathon odbywa się zwykle w drugiej połowie marca.

POGODA

Trudno przewidzieć pogodę o tej porze roku. W ciągu minionych edycji zdarzały się biegi, kiedy temperatura wynosiła średnio 15-16 stopni, ale zwykle bywa sporo chłodniej. W rekordowo zimnym roku temperatura spadła poniżej 0 a biegaczy na trasie zaskoczył śnieg.

TRASA

Jeżeli chodzi o trasę, wybór mamy spory:

Lake Balaton Supermarathon ma około 196 km, które podzielono na cztery sekcje o długości od 48 do 53 km. Biegnie się je przez cztery kolejne dni. Dystans można pokonać indywidualnie lub w sztafecie złożonej z dwóch, trzech lub czterech osób. Indywidualny uczestnik biegu może stanowić jednocześnie pierwszą zmianę sztafety. Dalej dystans można dzielić dowolnie, ale zmiany są dozwolone tylko w wyznaczonych strefach.

Half Lake Balaton Supermarathon to bieg, w ramach którego okrąża się połowę jeziora. Dystans wynosi 94,9 km i można go pokonać samemu lub w sztafecie (do wyboru 2 lub 3 osoby). Trasa pokrywa się z drugą częścią supermaratonu, bieg odbywa się równocześnie z nim, czyli w sobotę i niedzielę. Podobnie jak w przypadku pełnej trasy zawodnik indywidualny może rozpoczynać sztafetę a dystans można dzielić dowolnie między pozostałych jej członków.

MarathonFüred, czyli klasyczny maraton dla tych, którzy jeszcze nie biegają ultra a chcą doświadczyć atmosfery tej niezwykłej imprezy. Trasa mierzy klasyczne 42,195 km a bieg odbywa się w sobotę.

Około 1/3 trasy prowadzi bezpośrednio nad jeziorem Balaton. W przypadku dużego wiatru trasa może zostać przesunięta w głąb lądu.

Przy klasycznej trasie limity czasu na jej pokonanie prezentują się następująco:

  • Dzień 1: Siófok – Fonyód 48.2 km – 6 godzin i 2 minuty
  • Dzień 2: Fonyód – Szigliget 52.9 km – 6 godzin i 53 minuty
  • Dzień 3: Badacsony – Balatonfüred 43.6 km – 5 godzin i 34 minuty
  • Dzień 4: Balatonfüred – Siófok 51.3 km – 7 godzin i 4 minuty dla zawodników indywidualnych, 6 godzin i 29 minut dla sztafet.

ZAPISY

Rejestracja jest zwykle otwierana na początku września. Będzie dostępna TUTAJ.

Koszt udziału w pełnym supermaratonie to od 130 euro przy płatności do połowy września, do 264 euro w biurze zawodów. Połowa dystansu to koszt od 67 do 141 euro. Ceny za bieg w parach wahają się od 106 do 229 euro w przypadku pełnego dystansu oraz od 53 do 123 euro za jego połowę – są to ceny na osobę, nie parę. Członkowie sztafet zapłacą po 88-194 euro i 42-106 euro.

WYMAGANE DOKUMENTY

Dowód osobisty lub paszport.

KOSZTY POBYTU

Noclegi nad Balatonem nie są drogie. Rezerwując je odpowiednio wcześniej, możemy znaleźć jednoosobowe pokoje nawet za 30-40 zł. Ceny w sklepach są porównywalne do polskich.

INNE BIEGI

Run in Budapest organizuje też wiosenny półmaraton w kwietniu, półmaraton we wrześniu oraz maraton w październiku.

Strona Balaton Supermarathon: https://balatonsupermarathon.runinbudapest.com

KM


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce