W Jarosławcu biegają także zimą. Na powitanie mrozom i śniegom

 

W Jarosławcu biegają także zimą. Na powitanie mrozom i śniegom


Opublikowane w śr., 03/12/2014 - 14:08

 „Powitanie Zimy” to jeden z mikołajkowych biegów, które odbędą się w nadchodzący weekend na Pomorzu. W tym roku uczestnicy imprezy w Jarosławcu pobiegną wciąż 10-kilometrową, acz lekko zmienioną w porównaniu do poprzednich edycji trasą.

Będzie to już 14. edycja zawodów. Impreza wyrosła z biegów organizowanych dla dzieci i młodzieży. – Początkowo ten bieg skupiał tylko okoliczne szkoły. Dopiero później dodano do programu bieg dla dorosłych. Startowali w nim zaprzyjaźnieni biegacze z klubu Bryza Postomino. Wszystko zaczęło się tak naprawdę od garstki osób i z biegiem czasu się rozrosło – wspomina Zdzisław Ludwikowski z Centrum Kultury i Sportu w Postominie, organizator imprezy.

W ubiegłym roku bieg ukończyły 154 osoby. W tym roku lista zgłoszeń obejmuje już 190 nazwisk. Organizatorzy postanowili zwiększyć limit do 210 miejsc.

– Zwiększyliśmy liczbę miejsc o tyle, ile mogliśmy. Mamy już zakupione wszystkie materiały do pakietów startowych. Mamy jeszcze ok. 10 wolnych miejsc i wciąż odbieramy telefony w tej sprawie, co może oznaczać, że w dniu biegu zapisy będą zamknięte. Taki limit mamy ustalony od kilku lat, jednak po raz pierwszy udało się nam go osiągnąć. Łącznie pobiec może tu ok. 500 osób, w biegu młodzieżowym mamy również ponad 200 uczestników, a w nordic walking 50 – powiedział nam Zdzisław Ludwikowski.

W tym roku na uczestników imprezy czeka nowa, acz nieznacznie zmodyfikowana w stosunku do ubiegłego roku trasa. – Zmiana objęła ok. 20% trasy. W odpowiedzi na apele uczestników z ubiegłego roku, nie będzie odcinka prowadzącego po plaży. Zimą przy dużym wietrze taki bieg jest uciążliwy. Trasa poprowadzi twardą nawierzchnią, ale będzie też 2-kilometrowy odcinek prowadzący duktem leśnym. Każdy uczestnik otrzyma mapę i będzie mógł się zapoznać z nową trasą – zapowiada organizator.

Jak pokazuje historia zawodów, Powitanie Zimy w Jarosławiu odbywało się w najróżniejszych warunkach atmosferycznych. – Przeżyliśmy wszystko. Począwszy od srogiej zimy, gdy biegliśmy w śniegu po kostki, przez deszcze, po słoneczną pogodę i plus 10 stopni. W tym roku śniegu nie przewidujemy. Jednak spodziewamy się temperatury w okolicach zera stopni – przewiduje Ludwikowski.

W jarosławieckiej rywalizacji prym wiedzie rodzina Pobłockich z Lęborka. Rok temu głowa rodziny, Piotr Pobłocki – Mistrz Polski z 1999 i Wicemistrz Polski w maratonie z 2000 roku, był drugi. Natomiast jego córki Kamila i Katarzyna dzielą kobiece podium od lat. Kamila Pobłocka wygrywała tu jeszcze w 2011 roku, gdy bieg rozgrywano na odcinku 6 km. Zwyciężyła także rok temu na „dychę”, druga była wtedy Kamila, a mama Bożena Pobłocka – czwarta.

– Na tegorocznej liście startowej także mamy cztery osoby z klanu Pobłockich. Myślę, że polubili nasz bieg (śmiech). Nasza impreza ma charakter ogólnopolski, jednak zrzesza głównie zawodników z Pomorza. A tu państwo Pobłoccy są najwyższej klasy biegaczami. Dziewczyny startują w Mistrzostwach Polski i osiągają dobre wyniki, a pan Pobłocki to dobrze znana postać w środowisku. Oni zawsze podnoszą rangę naszej imprezy – przekonuje Zdzisław Ludwikowski.

Bieg odbędzie się w sobotę 6 grudnia. Start i meta znajdować się będą przy Latarni Morskiej w Jarosławcu przy ul. Szkolnej. Początek imprezy o godzinie 11:00. W pierwszej kolejności wystartują dzieci i młodzież na dystansach od 600 do 1200m. Po godzinie wyruszy marsz nordic walking. Bieg główny na 10 kilometrów wystartuje o godzinie 13:00.

Na uczestników imprezy czekać będą medale, czapki św. Mikołaja, koszulki oraz czekolada.

„Powitanie Zimy” w Jarosławcu w naszym KALENDARZ IMPREZ.

RZ

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce