Wicemistrzyni z Rio w maratonie zawieszona!


Opublikowane w śr., 22/05/2019 - 11:35

Chociaż od igrzysk w Rio minęło sporo czasu, to klasyfikacja medalowa wciąż wzbudza wiele sensacji. Po dopingowej wpadce mistrzyni olimpijskiej w maratonie Kenijki Jemimy Sumgong, teraz zawieszona została srebrna medalistka Eunice Kirwa reprezentująca Bahrajn.

W organizmie biegaczki pochodzącej z Kenii, ale reprezentującej Bahrajn wykryto EPO. Póki co 35-letniej zawodniczce postawione zostały zarzuty a zawieszenie ma charakter tymczasowy. Wszystko jednak wskazuje, że kara będzie dotyczyć okresu od 2018 r. i biegaczka może... zachować swoje medale, w tym brąz mistrzostw świata z Pekinu.

Przypomnijmy, że mistrzyni olimpijska Jemima Sumgong została przyłapana już po igrzyskach w 2017 roku. I choć za stosowanie dopingu oraz fabrykowanie dokumentów została ukarana aż 8-letnią dyskwalifikacją, do 2025 roku, to kara nie miała wymiaru retrospektywnego.

Jemima Sumgong zawieszona na 8 lat! Długa lista kłamstw

Oszukani czują się kibice, ale i sami zawodnicy, którzy rywalizowali z Kenijkami „na czysto” jak np. Amerykanka Shalane Flagan, która w Rio zajęła szóste miejsce z czasem 2:25:26.

Rekord życiowy Eunice Kirwy to 2:21:17 i uzyskany został w 2017 roku w Nagoi. Podczas mistrzostw świata w Londynie reprezentantki Bahrajnu zajęła szóste miejsce. Brak jest informacji o jej startach w sezonie 2018.

RZ


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce