[WIDEO] Hayward Field czeka spektakularna przebudowa


Opublikowane w pt., 20/04/2018 - 08:54

Legendarny stadion w Eugene w stanie Oregon, na którym pracowali i trenowali Bill Bowermann, Phil Knight, Alberto Salazar, Mo Farah czy Galen Rupp, zostanie poddany gruntownej modernizacji. „Najlepsza arena lekkoatletyczna na świecie” – jak twierdzą włodarze University of Oregon – zostanie otwarta na nowo w 2020 r.

„Hayward Field wyznaczy nowy standard dla aren sportowych, stworzy światowej klasy infrastrukturę treningową i warunki do rywalizacji dla studentów, włączy w przygotowania atletów nowe labolatoria i obiekty naukowe, by lepiej zrozumieć potencjał ludzkich możliwości” – zapowiedziała uczelnia.

Przebudowa stadionu ma oddać ducha innowatorów, którzy uczynili Oregon wielkim – przekonuje Michael H. Schill, rektor University od Oregon, profesor prawa. Jego zdaniem projekt nowego stadionu jest niesamowity, inspirujący i wpisuje się w „bezwzględną pogoń za doskonałością we wszystkim, co robimy (na Uniwersytecie)”.

Nowe Hayward Field (obiekt został oddany do użytku w 1919 r.) będzie mogło pomieścić 30 tys. kibiców (obecnie 8,5 tys.). Bieżnia będzie miała 9 torów. Atrakcją będzie niewątpliwie Bowerman Tower - dziewięciopiętrowy budynek będzie miał kształt znicza olimpijskiego, podkreślając spuściznę patrona. W wieży znajdzie się m.in. wystawa poświęcona Billowi Bowermanowi. 

Koszt przebudowy Hayward Field szacowany jest na 200 mln. dolarów. Projekt wsparło ponad 50 sponsorów, z Philem Knight’em - założycielem firmy Nike, na czele. Przedsiębiorca z własnych środków - aż 500 mln dolarów (!) - wspiera też budowę kampusu naukowego, który zostanie otwarty w tym samym roku, co nowe Hayward Field.

– Jak mówiłem już wielokrotnie, mój biznes zrodził się na Hayward Field, dlatego ten projekt ma dla mnie tak duże, osobiste znaczenie. Chcę zobaczyć pomnik oddający wytrwałość, innowacje, osiągnięcia, te cechy, które wpajał swoim zawodnikom mój trener, mentor i partner biznesowy Bill Bowermann. Uhonorujemy legendarne dokonania Billa Haywarda* i Billa Bowermana** tworząc obiekt, który pozostanie sercem Uniwersity of Oregon dla kolejnych generacji – wyjaśnia cytowany w komunikacie Phil Night.

W 2021 r. nowe Hayward Field będzie gościło uczestników MŚ w Lekkiej Atletyce.

* przez 44 lata pracował jako trener na University of Oregon, przez 24 lata opiekował się amerykańskimi reprezentacjami olimpijskimi, jego imię nosi legendarny stadion.

** człowiek, który upowszechnił jogging i zmienił ludzkość w biegaczy-amatorów, trener amerykańskich olimpijczyków, współtwórca Nike

Źródło: University of Oregon


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce