Biegacze z mózgami jak muzycy. Opóźniają spadek...

 

Biegacze z mózgami jak muzycy. Opóźniają spadek...


Opublikowane w pon., 19/12/2016 - 09:33

Mózg biegaczy ma więcej połączeń nerwowych niż mózg osoby prowadzącej siedzący tryb życia, zwłaszcza w obszarach odpowiedzialnych za podejmowanie decyzji, planowanie oraz umiejętność przenoszenia uwagi między zadaniami. Dzięki temu biegacze mają lepsze zdolności poznawcze, zaś samo bieganie pełni podobną funkcję jak gra na instrumentach muzycznych.

Ta ostatnia, wymaga dużego zaangażowania zdolności poznawczych, dlatego jest polecana starszym osobom jako sposób na opóźnienie niekorzystnych zmian w mózgu. Podobną funkcję w podeszłym wieku mogą też pełnić czynności wymagające koordynacji ruchowo-wzrokowej. Przykładem może być gra w golfa rekomendowana jako jeden z elementów strategii opóźniania Alzhaimera i innych niepożądanych zmian chorobowych.

Do tej pory większość badań naukowych koncentrowało się właśnie na starszych osobach, jednak uczeni z Arizony do udziału w swoim badaniu zaprosili osoby w wieku od 18 do 25 lat, wykluczając wolontariuszy z urazami, chorobami i implantami. Ostateczna grupa składała się z 11 biegaczy przełajowych i 11 osób prowadzących siedzący tryb życia. Wszyscy uczestnicy mieli zbliżone BMI i inne parametry.

Mózgi grupy biegaczy miały więcej połączeń dokładnie w tych obszarach, które pogarszają się z wiekiem, może się więc okazać, że biegacze nie tylko lepiej radzą sobie w codziennym życiu, ale dzięki bieganiu opóźniają spadek jakości życia w przyszłości.

Według autorów badania, potwierdzenie przyszłych korzyści wymaga dalszych testów, ale to badanie jest pierwszym, które bezpośrednio powiązało bieganie z funkcjami mózgowymi młodych osób.

IB

źródło


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce