Dieta nie działa? Pewnie wcale nie jest dla ciebie

 

Dieta nie działa? Pewnie wcale nie jest dla ciebie


Opublikowane w śr., 25/11/2015 - 15:49

Próbujesz zrzucić kilka kilogramów, a tymczasem waga ani drgnie? Wydaje ci się, że nie jesz więcej od innych, ale oni nie tyją, a ty tak? Do tej pory żadna dieta nie okazała się skuteczna? Izraelscy naukowcy wiedzą, dlaczego tak jest.

Do udziału w badaniu zaprosili 800 osób w wieku od 18 do 70 lat. Wśród respondentów nikt nie cierpiał na cukrzycę, ponad połowa uczestników borykała się z nadwagą, a 22% z otyłością. Wszyscy zostali szczegółowo przebadani.

Naukowcy skupili się przede wszystkim na poziomie cukru we krwi, ale zmierzyli także BMI, przeprowadzili podstawową morfologię oraz analizę kału. Zbierali także szczegółowe dane o tym, co zjedli uczestnicy badania. W sumie przeanalizowano 46 989 posiłków.

Wolontariusze dostali również zestandaryzowane, identyczne śniadania. Wszystko po to, by sprawdzić, jak ich organizm zareaguje na posiłek i czy można ustalić, że jakiś rodzaj posiłku jest odpowiedni dla wszystkich.

Okazało się, że nie ma jednej diety dla wszystkich. Organizm reaguje indywidualnie na posiłek i ta zależność była wyraźnie widoczna wśród uczestników badania. Wprawdzie już od dawna mówi się o konieczności sprawdzania tzw. indeksu glikemicznego produktów, ale zdaniem naukowców ten indeks wcale nie jest bezpośrednio związany z produktem, a właśnie indywidualną odpowiedzią poziomu cukru we krwi po posiłku.

Przykładem może być jedna z uczestniczek badania - kobieta w średnim wieku, która bezskutecznie walczyła z nadwagą. Podczas eksperymentu, okazało się, że poziom glukozy w jej krwi reagował gwałtownie na pomidory, skądinąd produkt zdrowy i zalecany.

Nieskuteczne odchudzanie, czy sposób odżywiania, który bardziej szkodzi niż pomaga, może być wynikiem nieuwzględniania indywidualnych potrzeb i kierowania się złymi radami.

IB

źródło

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce