FSZP: Dlaczego biegacza boli noga?

 

FSZP: Dlaczego biegacza boli noga?


Opublikowane w ndz., 13/09/2015 - 09:54

– Wielu uważa, że bieganie to sport dla każdego, a to nieprawda. Są bowiem osoby z tak dużą nadwagą, lub problemami biomechanicznymi, że nie powinny one uprawiać tej dyscypliny sportu. W skrajnych przypadkach nie pomogą ani wkładki, ani specjalne buty – powiedziała na Forum Sport, Zdrowie, Pieniądze Ewa Witek-Piotrowska.

Spotkanie z fizjoterapeutką Kliniki Rehabilitacji Sportowej ORTOREH było poświęcone najczęstszym problemom, z którymi zmaga się biegacz amator. Ewa Witek-Piotrowska w swoim wystąpieniu opierała się nie tylko na fachowej wiedzy, ale również 8-letnim doświadczeniu startowym.

– Podstawowym błędem wielu biegaczy jest to, że będąc amatorami chcą trenować jak zawodowcy i biegać po 200 km w tygodniu. A tak się nie da, choćby ze względu na pracę zawodową – zauważyła specjalistka ORTOREH-u. Nagle okazuje się, że brakuje czasu na sen i rodzinę.

Fizjoterapeutka przywołała przykład pewnego triathlonisty , który trenował 6 razy w tygodniu po 7-8 godzin. – Dla niego to było jak pójście do pracy.

Jaki mogą być tego skutki? Znużenie, przetrenowanie, osłabienie organizmu, a w konsekwencji infekcje. O formie pozwalającej myśleć o biciu rekordu życiowego możemy zapomnieć.

Krzywdę możemy sobie zrobić też źle trenując. Powielanie błędów naszych kolegów, gotowe plany treningowe – to niestety chleb powszedni polskich biegaczy – zauważa Witek-Piotrowska.

– Radzę, by ćwiczyć pod okiem trenera, który ma doświadczenie fizjologiczne i fizjoterapeutyczne – dodaje specjalistka ORTOREH-u. – Bardzo ważny jest też trening ogólnorozwojowy – dodaje. Poprawia on skoczność, elastyczność, szybkość. Uważałabym za to na zajęcia CrossFitu. Wykonuje się tam ćwiczenia na czas, a więc istnieje niebezpieczeństwo, że będą one wykonywane nieprawidłowo. To prosta droga do kontuzji.

W dalszej części prezentacji Ewa Witek-Piotrowska mówiła o najczęstszych urazach zarówno dotyczących pań jak i panów. Te pierwsze skarżą przede wszystkim na złamania zmęczeniowe i to nie tylko kości piszczelowej, piątej kości śródstopia, ale także kości łonowej i kulszowej. Mężczyźni narzekają z kolei głównie na rozcięgno podeszwowe, Achilles i Shin Splint.

Klinika Rehabilitacji Sportowej ORTOREH jest oficjalnym partnerem medycznym Forum Sport, Zdrowie, Pieniądze w 2015 roku.

MGEL

fot. ORTOREH

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce