Jak zadbać o zmarznięte stopy?

 

Jak zadbać o zmarznięte stopy?


Opublikowane w wt., 19/11/2013 - 08:30

Dopóki nie będzie śniegu po kostki, dopóty w parkach i lasach nie będzie brakowało biegaczy. Jednak biały puch to nie jedyny przeciwnik trenujących. Jest nim także niska temperatura. Większość butów do biegania raczej nie powstrzymuje chłodu, a to może doprowadzić do przeziębienia, którego wolelibyśmy uniknąć. Jak zatem po zakończeniu treningu przywrócić stopom właściwą temperaturę i komfort?

Przede wszystkim należy podkreślić, że jesienią stopy mogą nie tylko zmarznąć, ale także się przegrzać, gdy są nieodpowiednio dobrane buty i skarpety, choć częstszym zjawiskiem jest zmarznięcie.

Przed prysznicem całego ciała należy poświęcić chwilę zmarzniętym stopom. Należy nalać do miski letnią wodę. Pod żadnym pozorem gorącą, albo nawet bardzo ciepłą, bo można odparzyć stopy. W zmarzniętych stopach naczynka krwionośne są silnie skurczone, a gwałtowne ich ogrzanie może spowodować zaburzenie przebiegu krwi. Potem trzeba stopniowo dolewać ciepłą wodę. Jednocześnie należy pocierać skórę na stopach, żeby pobudzić krążenie. Niezależnie od pory roku warto po na koniec wykonać masaż stóp

Pierwszy jesienny trening, podczas którego dojdzie do przemoczenia lub zmarznięcia nóg, to sygnał, że trzeba kupić nowe buty na jesień. Nieprzemakalne, ale jednocześnie przewiewne. Nałożenie grubszych skarpetek to tylko rozwiązanie połowiczne.

W przypadku jesiennych treningów warto się zaopatrzyć w specjalne skarpety. Najważniejsze, żeby nie były ze sztucznego materiału, bo wówczas stopy będą się intensywniej pociły, co może sprzyjać zalęgnięciu się bakterii lub grzybów, a same preparaty antypotowe nie rozwiążą problemu. Pozycji dla jesiennych biegaczy nie brakuje. Są skarpety z włóknami bambusa, a nawet jonami srebra.

Jeżeli planujemy treningi także jesienią, trzeba pamiętać o odpowiednim traktowaniu stóp, także po bieganiu. Jest to przecież nasz najważniejszy aparat ruchu.

ŁZ

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce