Sen dobry dla mózgu. A bieganie dla snu

 

Sen dobry dla mózgu. A bieganie dla snu


Opublikowane w sob., 06/12/2014 - 15:36

Naukowcy znaleźli sposób na dobry nastrój i nie jest to bieganie, a przynajmniej nie bezpośrednio, bo bieganie może jednak w tym procesie pomóc. Dobre samopoczucie i optymistyczne podejście do życia powiązali oni z godzinami snu. Zanim więc wyjdziecie na późny trening, warto zapoznać się z wynikami ich badań.

Osoby, które śpią krótko, a przede wszystkim chodzą spać późno, wykazują tendencję do czarnowidztwa. Zamartwiają się na zapas, częściej narzekają i rozważają przeszłe zdarzenia. Dodatkowo bywają rozdrażnieni i zaniepokojeni. Doświadczają również natrętnych, nieprzyjemnych myśli. Miewają objawy typowe dla chorych z depresją lub zespołem stresu pourazowego.

To negatywne nastawienie do życia powoduje częstsze zamartwianie się, a to z kolei pogłębia problemy ze snem, które przyczyniają się do gorszego samopoczucia, więc koło się zamyka.

Do takich wniosków doszli naukowcy po przebadaniu 100 osób, które wypełniały kwestionariusz złożony z pytań i dwóch zadań do rozwiązania. Po analizie wyników badania okazało się, że jest istotny związek pomiędzy snem, a zdrowiem psychicznym lub tylko nastawieniem do życia. Osoby, które chodziły spać wcześniej i spały dłużej, rzadziej doświadczały negatywnych myśli.

Co jednak zrobić, gdy problemy ze snem już wystąpiły? Na to pytanie odpowiedzieli naukowcy w innym badaniu, o którym pisaliśmy TUTAJ.

Problemom ze snem zapobiega zdrowy układ krążeniowy, a ten najłatwiej zachować poprzez aktywność fizyczną. Bieganie pozwala na zdrowy sen, a co za tym idzie chroni zdolności poznawcze i wydolność mózgu przez pogarszaniem się, a w krótkim okresie czasu zapewnia więcej optymizmu na co dzień.

Bieganie jest świetnym środkiem nasennym, jeśli tylko nie biegamy zbyt późno.

IB

źródło

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce