Więcej ćwiczeń wcale nie pomaga w spalaniu kalorii

 

Więcej ćwiczeń wcale nie pomaga w spalaniu kalorii


Opublikowane w ndz., 31/01/2016 - 18:18

Te badania nie kwestionują wagi ruchu i nie podważają dotychczasowych ustaleń o niezbędności ruchu w profilaktyce wielu poważnych chorób. Nie sugerują też, że ćwiczenia są bezcelowe. Ale zwracają uwagę na fakt, że ruch i aktywność fizyczna nie gwarantują wcale zrzucenia nadwagi.

Teoretycznie powinno być tak, że im więcej się ruszamy, tym więcej spalamy, więc tym łatwiej chudniemy. Wyniki badań opublikowanych właśnie w Current Biology dowodzą, że w praktyce nie jest to takie proste. Dodatkowy trening może nie pomóc w odchudzaniu i wcale nie zapobiega przybieraniu na wadze. Wszystko dlatego, że dzienny wydatek energetyczny nie rośnie linearnie wraz ze zwiększeniem aktywności.

Okazuje się nawet, że różnice w dziennym wydatkowaniu energii, czyli w spalanych kaloriach, nie są znaczące, nawet gdy porówna się plemię Hadza zamieszkujące północną Tanzanię z mieszkańcami USA czy Europy. Mimo że, członkowie tego plemienia zajmują się polowaniem i przemierzają pieszo duże obszary.

Także w badaniu porównującym przez tydzień aktywność 300 osób z różnych miejsc na świecie, wcale nie wykazano, by zużywanie energii było istotnie wyższe u osób aktywnych, w porównaniu z prowadzącymi siedzący tryb życia. Chociaż na tym tle wyróżniały się osoby o umiarkowanej aktywności. One spalały o 200 kcal więcej niż inni. Niestety zwiększenie czasu i zaangażowania w ćwiczenia nie przyniosło dalszego wzrostu liczby wydatkowej energii.

Jednym z możliwych wyjaśnień tych zaskakujących wniosków jest adaptacja organizmu do wyższego poziomu aktywności i oszczędzanie energii w czynnościach innych niż sport. Badania wymagają dalszych porównań i wiele pytań zostawiają bez odpowiedzi. Przypominają jednak o konieczności połączenia właściwego odżywiania z ruchem, by zwiększyć szanse na sukces w odchudzaniu.

Do podobnych wniosków, chociaż opartych na innych przesłankach, doszli naukowcy z Chicago. Oni również udowadniali, że same ćwiczenia to za mało, by zrzucić wagę. Co więcej, sugerowali, że intensywna aktywność może intensyfikować uczucie głodu i powodować przyjmowanie nadmiaru kalorii.

IB

Źródło 

fot. fotolia

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce