Biegi górskie w Krynicy wolne od plastiku! Na B7D i Runek zabieramy własne kubki!

 

Biegi górskie w Krynicy wolne od plastiku! Na B7D i Runek zabieramy własne kubki!


Opublikowane w pt., 14/12/2018 - 13:00

Dobra wiadomość dla wszystkich, którym droga jest czystość naszej ojczystej przyrody i porządek na górskich szlakach! Na wszystkich biegach górskich 10. TAURON Festiwalu Biegowego (6-8 września 2019 r.) NIE BĘDZIE PLASTIKOWYCH KUBECZKÓW jednorazowego użytku! Dotyczy to sobotniego Biegu 7 Dolin na wszystkich dystansach oraz niedzielnej konkurencji Runek Run 22 km.

Chcemy w ten sposób przyczynić się do ochrony i poprawy czystości natury oraz odpowiadamy na wyraźne życzenie przekazane nam przez Was, uczestników biegowego święta w Krynicy-Zdroju. W opiniach, które licznie przesłaliście nam po zakończeniu tegorocznego Festiwalu, dominowały właśnie wnioski o likwidację plastiku na biegach górskich.

Kilkuset biegaczy uczestniczących w rywalizacji, przemnożonych przez kilka punktów z napojami na trasie – to kilka tysięcy plastikowych kubeczków, które potem lądują na wysypisku i przez wieki się utylizują. To także plastik, który niektórzy biegacze zabierają z punktów ze sobą, a następnie… niestety, wyrzucają często w krzaki, pod drzewa czy bezpośrednio pod nogi, na ścieżkę.

Żaden, nawet najbardziej skrupulatny organizator, przy zaangażowaniu nawet największych sił i środków, nie jest w stanie tego posprzątać. Las i szlaki toną w śmieciach, które nie tylko szpecą przyrodę, ale są niebezpieczne dla żyjących tam zwierząt.

Chcemy, by wycofanie kubków z punktów miało też walor edukacyjny i przyczyniło się do wzrostu świadomości biegaczy, którzy coraz liczniej pojawiają się na szlakach górskich. Wprowadzamy zatem posiadanie własnego naczynia do picia na listę wyposażenia zalecanego na Bieg 7 Dolin na wszystkich dystansach oraz Runek Runek.

Nie będziemy Was karać za brak kubeczka, bidonu czy buteleczki, jeśli jednak będziecie chcieli napić się na punktach wody, izotonika czy coli (tak, cola wraca) – musicie mieć z czego. Napoje będziemy serwowali w dużych, wielolitrowych zbiornikach, każdy będzie mógł nalać sobie tyle płynu, ile chce i potrzebuje – ale do własnego naczynia.

– Świetna decyzja! – chwali Magdalena Łączak, czterokrotna zwyciężczyni Biegu 7 Dolin 100 km, która bardzo lubi startować w Krynicy i uwielbia szlaki Beskidu Sądeckiego. – W stu procentach popieram! My też idziemy w tę stronę, za tydzień na współorganizowanym przez nas biegu charytatywnym koło Mielca również nie będzie kubków. Ludziom trzeba tłumaczyć wartość czystej przyrody i zachęcać do tego, by sami dbali o porządek na szlakach. Oni to zrozumieją.

– Dobrze jest zacząć właśnie od biegaczy ultra, bo nasza dyscyplina jest chyba najbliższa naturze i środowisku. Plastik rozkłada się przez tysiące lat i jeśli nie postawimy wyraźnego znaku STOP temu procederowi, za jakiś czas nasze góry i lasy, a przez to i my sami, utoną w śmieciach – uważa Magda Łączak.

Tę decyzję gorąco popiera także Violetta Domaradzka z Fundacji Run Vegan, biegaczka ultra i organizatorka imprez biegowych, m. in. Gorce Ultra-Trail. – Coraz więcej biegów ultra zwraca uwagę na aspekt ekologiczny. I bardzo dobrze, bo jako biegacze powinniśmy być w tej kwestii wzorem, i po to, by się nam wszystkim przyjemniej biegało, i po to, by współpraca z parkami narodowymi i lasami układała się jak najlepiej. Rezygnacja z plastikowych kubków to pierwszy i ważny krok na tej drodze – uważa Violetta Domaradzka.

Kubeczek wielokrotnego użytku będzie można przywieźć do Krynicy ze sobą lub też, za niewielką opłatę, nabyć podczas 10. TAURON Festiwalu Biegowego w naszym sklepiku, usytuowanym zwykle w centralnym punkcie hali Expo. Przyda się nie tylko na biegach krynickich, skorzystacie z nich także na kolejnych imprezach, w których weźmiecie udział. A nasze piękne góry będą dzięki temu czystsze i jeszcze bardziej urokliwe!

10. TAURON Festiwal Biegowy (6-8 września 2019):

Fundacja Festiwal Biegów


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce