Festiwalowe góry skusiły już tysiąc osób

 

Festiwalowe góry skusiły już tysiąc osób


Opublikowane w pt., 10/01/2014 - 09:34

Już ponad tysiąc osób chce biegać po Beskidzie Sądeckim podczas V Festiwalu Biegowego w ramach Biegu 7 Dolin i towarzyszących mu ultramaratonu i biegu górskiego, a także po zboczu Jaworzyny Krynickiej w powracającym do programu Festiwalu biegu po tamtejszej nartostradzie. Statystyka frekwencji jest jeszcze bardziej interesująca, gdy weźmiemy pod uwagę uczestników pozostałych konkurencji festiwalowych, prowadzących biegaczy równie wymagającymi podbiegami i zbiegami na sądeckich drogach.

Bieg 7 Dolin, rozgrywany tradycyjnie na dystansie 100 km, wybrało do tej pory 542 biegaczy, w tym 39 kobiet (stan na 9 stycznia). Dynamika zgłoszeń i liczba opłaconych „startowych” zapowiada nowy rekord frekwencji biegu, który w 2013 r. zgromadził 564 uczestników.

Rekordowo zapowiadają się także konkurencje towarzyszące Biegowi 7 Dolin. Ultramaraton 66 km zainteresował już 150 zawodników, w tym 39 kobiet (127 uczestników w 2013 r.). Bieg górski na 36 km znalazł już 160 amatorów (244 uczestników w 2013 r.). Oba biegi zostaną tradycyjnie rozegrane na tej samej trasie co Bieg 7 Dolin, odpowiednio do drugiego przepaku w Piwnicznej Zdrój oraz pierwszego w Rytrze.      

Skąd tak duże zainteresowanie rywalizacją w górach Beskidu Sądeckiego?  – Popularność biegów górskich, a szczególnie ultramaratonów w Polsce dynamicznie rośnie. Widzimy to także podczas innych imprez. Sam teren, z Halą Łabowska, Przehybą, Eliaszówką czy Jaworzyną Krynicką to świetne miejsce do organizowania tego typu zawodów – przekonuje Zygmunt Berdychowski, pomysłodawca Festiwalu Biegowego.

– Bieganie tutaj nie jest łatwe – różnica wysokości trasy to +/-4480m, a pierwszy etap biegu rozgrywany jest nocą i wczesnym porankiem. Dlatego właśnie Bieg 7 Dolin i biegi towarzyszące stanowią wyzwanie dla zawodników. Wielu wraca tu co rok, by „wyrównać rachunki” z naszą imprezą, rośnie też grono osób spragnionych nowych wyzwań – zauważa Zygmunt Berdychowski.

Festiwalowy program w 2014 r. przewiduje jeszcze jeden typowy bieg górski. Po rocznej przerwie będzie można zmierzyć się ze zboczami Jaworzyny Krynickiej. Sama formuła konkurencji nieco się zmieni.

– Rywalizacja wciąż toczyć się będzie na nartostradami masywu Jaworzyny, ale już nie w formule typowego biegu alpejskiego. Zawodnicy po dotarciu do połowy wzniesienia  zbiegną do dolnej stacji kolejki gondolowej, by ponownie wspiąć się na górę, tym razem już na sam szczyt. Trasa będzie miała długość ok. 4 km (wcześniej 9 oraz 12,5 km - red.) i będzie bardzo wymagająca – zapowiada pomysłodawca Festiwalu. Na ten bieg zapisało się już 150 osób.  

Bieg górski na 36 km oraz Bieg na Jaworzynę znalazły się ponadto w programie festiwalowej etapówki pn. Iron Run. Biegową wszechstronnością chce się wykazać już 59 zawodników.

Na górskie doznania będą mogli liczyć uczestnicy kilku innych konkurencji Festiwalu. Rozgrywany w okolicach Muszyny Koral Maraton ponownie zaoferuje biegaczom ponad 4-kilometrową wspinaczkę na Jastrzębik (przewyższenie blisko 100m) oraz takiej samej długości podbieg pod Romę, który z wysokością 698 m n.p.m. jest najwyżej położonym punktem trasy. Wcześniej biegaczom przyjdzie jednak podbiec ponad 13 km z Muszyny do Tylicza (ok. 100m różnicy między początkiem a końcem podbiegu). Udział w konkurencji, w tym w sztafecie maratońskiej, zadeklarowało już blisko 450 osób

Z kilkusetmetrowymi podbiegami zmierzą się także uczestnicy biegu na 15 km. Zostanie rozegrany już pierwszego dnia Festiwalu w godzinach popołudniowych. Trasa biegu poprowadzi z krynickiego Deptaka do Tylicza i z powrotem Wymagająca trasa na Tylicz będzie też miejscem rywalizacji w Biegu Nocnym na 5 km.   

– Krótsze lub dłuższe podbiegi znajdą się niemal w każdej konkurencji Festiwalu. Ale nie może być inaczej, bo Krynica-Zdrój to górskie uzdrowisko. Miasto położone jest na wysokości od 560 do 650 m n.p.m., a same wzniesienia i doliny to turystyczna, sportowa i lecznicza atrakcja tego miasta. Zachęcam do udziału w Festiwalu Biegowym, na który na 9 miesięcy przed startem zapisała się rekordowa liczba blisko 2800 biegaczy. Zapewniam, że miłośnicy podbiegania i zbiegania z gór znajdą dla siebie odpowiedni dystans – zaprasza Zygmunt Berdychowski.

V Festiwal Biegowy Forum Ekonomicznego odbędzie się w dniach 5-7 września w Krynicy-Zdrój. Zapisu na imprezę można dokonać elektronicznie na stronie www.festiwalbiegow.pl (sekcja REJESTRACJA).    

 

Galeria: 

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce