Jarosław Jaworski: Biegam ultramaratony, bo krótsze biegi nie dają mi tyle radości!

 

Jarosław Jaworski: Biegam ultramaratony, bo krótsze biegi nie dają mi tyle radości!


Opublikowane w pt., 16/11/2012 - 15:01

Bieg 7 Dolin był dla mnie pierwszym tak długim i wymagającym biegiem w życiu. Po zaliczonych 10 maratonach w końcu nabrałem odwagi by wziąć udział w tym arcytrudnym ultramaratonie. Przygotowania rozpocząłem rok wcześniej, ciężko trenując przez zimę oraz sprawdzając formę w wiosennych maratonach. Było dobrze. W Łodzi udało mi się nabiegać 3h 27 min co jest obecnie moim rekordem na dystansie 42,195 km. Przedsmakiem Biegu 7 Dolin był dla mnie Bieg Rzeźnika, który udało mi się ukończyć w limicie czasu.

Kiedy nadszedł dzień biegu, byłem bardzo pewny siebie. Wiedziałem, że teraz to już nie ma odwrotu i, że będę robić wszystko by go ukończyć. Pytanie tylko brzmiało w jakim czasie uda mi się pokonać dystans 100 km. Najtrudniejszym momentem był dla mnie początek biegu, kiedy tak naprawdę taktyka biegu decyduje o sukcesie lub porażce. Biegłem na czuja, jak mi rozum i organizm podpowiadał, starając się być dobrej myśli. Na trasie miałem dwa momenty w których psychika wysiadła, ale po jakimś czasie odzyskiwałem wiarę w siebie.  Największa radość, oprócz tej na mecie oczywiście, ogarnęła mnie na przedostatnim przepaku. Organizatorzy świetnie go zorganizowali, co pozwoliło mi nabrać dodatkowych sił na ostatnie kilkanaście kilometrów. Już wtedy wiedziałem, że uda mi się ukończyć ten bieg i zostać ultramaratończykiem. Ten bieg różni się od innych wszystkim. Przede wszystkim tym, że ciężko naprawdę jest coś zaplanować podczas takiego długiego biegu i trzeba być bardzo elastycznym, umieć się dostosować do zmiennych warunków atmosferycznych i aktualnej dyspozycji psychofizycznej. Jest to także wielka lekcja pokory.

Moim największym przełomem w bieganiu było pokonanie pierwszego maratonu w 2010 roku. Od tego momentu wiedziałem, że to jest to.

Do tej pory ukończyłem 2 ultramaratony (Bieg 7 Dolin, Bieg Rzeźnika), 10 maratonów (2x Kraków, Łódź, Warszawa, 2x Koral Maraton, Beskidy Maraton, Bydgoszcz-Toruń, Gdańsk, Koniczynka Trail Maraton) i wiele innych biegów na dystansie od 5 km do półmaratonu.

Motto: "Jeśli chcesz biegać, przebiegnij kilometr...Jeśli chcesz zmienić swoje życie, przebiegnij maraton." -Emil Zatopek

 Jarosław Jaworski

================================================

Na nasze zaproszenie do publikacji o „Biegu 7 dolin” z każdym dniem odpowiada coraz więcej biegaczy Zapraszamy do przesyłania swoich spostrzeżeń i zdjęć z Biegu 7 dolin  na adres p.piszczek@isw.org.pl. Zostaną one opublikowane w naszym serwisie oraz w specjalnym albumie.

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce