Marek Tokarczyk o Festiwalu Biegowym, jego trasach i nowościach

 

Marek Tokarczyk o Festiwalu Biegowym, jego trasach i nowościach


Opublikowane w pt., 16/04/2021 - 11:18

Marek TokarczykPrzed nami nowy rozdział historii Festiwalu Biegowego. O to, co się zmieni, a co pozostanie tak, jak w poprzednich edycjach tej największej w Polsce imprezy biegowej pytamy Marka Tokarczyka, dyrektora sportowego naszej tegorocznej imprezy.

Jakie biegi będą w tym roku składały się na program tegorocznego Festiwalu?
- Program Festiwalu Biegowego 2021 będzie niemal identyczny jak było w poprzednich edycjach, pracujemy jeszcze nad nowościami, ale o nich powiem nieco później.

Co zmieni się na przykład w Biegu Siedmiu Dolin?
- Pozostaną, tak jak do tej pory, trzy dystanse - 100, 61 i 36 kilometrów. Trasy są w 96 procentach takie same, ale nowością jest, że będziemy biegać w przeciwnym niż dotąd kierunku. Trasa, jak dotąd, przebiegać będzie szlakami Beskidu sądeckiego, pasmem Radziejowej i Jaworzyny,

Na ile to utrudni, a na ile ułatwi biegi?
- Biorąc pod uwagę wszystkie przewyższenia na trasie, będą dokładnie takie same, zmienia się proporcja podbiegów na poszczególnych odcinkach trasy  szczególnie na początku i końcu dystansu 100 km , ale ocenę trudności wszystkich dystansów zostawmy dla biegaczy, to najlepsi eksperci.

Te trasy są dobrze znane biegaczom
- Tak, trasy są znane. Jedyną kosmetyczną zmianą w biegu na 100 km będzie to, że start nie nastąpi z deptaka w Krynicy, nie będzie tam też mety. Z Przełęczy Krzyżowej zbiegniemy więc przez Czarny Potok, wbiegniemy na Jaworzynę i dalej w stronę Runka. Brakujący odcinek między Przełęczą Krzyżową a deptakiem dodamy w okolicy Przehyby.

To będzie odcinek specjalny?
- Nie, raczej przyjemna poziomica jedną z leśnych dróg. W poprzednich edycjach zawodnicy dobiegając do Przehyby od strony Rytra przybiegali najpierw niebieskim, potem czerwonym szlakiem do schroniska na Przehybie, robiąc 1200-metrowe wahadło. Obecnie trasa będzie wiodła z Radziejowej na Przehybę, a później kawałek dalej, żeby wrócić do niebieskiego szlaku, w takim miejscu, aby dystans pozostał identyczny jak do tej pory – równe sto kilometrów.

Zatem mamy znane trasy z urozmaiceniami. Główną zmianą w tym roku jest jednak ulokowanie miasteczka festiwalowego w Piwnicznej-Zdroju.
- A dokładnie na Nakle w Piwnicznej-Zdroju. Tam będzie się mieścić miasteczko biegowe ze wszystkimi atrakcjami, tu biegacze będą odbierać pakiety, zdawać depozyty, stąd odbywać się będą starty za wyjątkiem maratonu, półmaratonu, Biegu 7 Dolin na 36 km. Będzie  tu zlokalizowana także meta większości biegów poza Sądecką Dychą rozgrywaną w tym roku na trasie ze Starego Sącza do Nowego Sącza i biegiem na górę Kicarz

Co jeszcze czeka biegaczy podczas Festiwalu Biegowego?
- Ze spraw istotnych dla biegaczy na najbardziej wyczerpujących, długich dystansach – nadal będą trzy przepaki - dwa, to jak dotychczas zlokalizowane w Rytrze i Wierchomli, trzeci w rejonie Czarnego Potoku. Więcej niż dotąd będzie punktów serwisowych, ich lokalizację podamy w najbliższym czasie.

Wiele konkurencji zostanie przeprowadzonych na większym obszarze. Będziemy biegali po większym terenie, zobaczymy wiele urokliwych miejsc całej Doliny Popradu. Uczestnicy Festiwalu Biegowego, prócz Piwnicznej i Rytra zobaczą też Stary Sącz i Nowy Sącz. Start Sądeckiej Dychy planujemy spod ołtarza papieskiego w Starym Sączu, a meta zostanie urządzona w pięknym Parku Strzeleckim w Nowym Sączu.

Niedzielny półmaraton wystartuje spod ołtarza papieskiego, przez Rynek w Starym Sączu, ulicę Jana Pawła poprowadzony zostanie dróżkami wzdłuż Popradu, przez Barcice, Rytro, aż do Piwnicznej. Koral Maraton zaś będzie miał start w Parku Strzeleckim w Nowym Sączu, potem trasa poprowadzona zostanie ulicami Nowego Sącza i dalej, aż do Piwnicznej-Zdroju.

Maratończycy, dobiegając do trasy półmaratonu będą się nią poruszali wspólnie do mety po tej samej trasie. W efekcie zawodnicy, którzy startują na wielu dystansach, zobaczą o wiele więcej  niż do tej pory.

Miasteczko Biegacza to teren Nakła w Piwnicznej-Zdroju o łącznej powierzchni ponad 7 hektarów, w tym około 4 tys. m2 pod dachem tzw. tymczasowe namioty, a w nich różne strefy: duża scena, pasta party, stoiska z jedzeniem, wydawanie pakietów, strefa expo, strefa dzieci, punkt informacji, biuro prasowe, Forum Sport Zdrowie Pieniądze, małe podium, rejestracja, strefa expo, magazyn nagród, strefa Iron Run, szatnie, depozyty, masaże, strefa Food truck.

Dojazd: Do Piwnicznej-Zdroju można dojechać drogą nr 87 lub 971 samochodem i autobusem. W pobliżu Miasteczka Biegacza znajduje się stacja kolejowa dokąd przyjeżdżają pociągi relacji Kraków - Tarnów - Nowy Sącz (sprawdź tymczasowy rozkład jazdy), obsługiwane przez Koleje Małopolskie. (tk) Fot. Ultra Lovers/tk

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce