#PLogging Team: ratujmy się przed zalewem plastiku
Opublikowane w czw., 30/09/2021 - 12:12
Odpady z tworzyw sztucznych są obecnie tak wszechobecne w środowisku naturalnym, że naukowcy zasugerowali nawet, że mogą służyć jako geologiczny wskaźnik epoki antropocenu - zauważa UNEP, oenzetowska agenda do spraw ochrony środowiska
Od lat 50. do 70. produkowano tylko niewielką ilość plastiku, więc odpady z tworzyw sztucznych były stosunkowo łatwe do zagospodarowania.
Do lat 90. produkcja odpadów z tworzyw sztucznych wzrastała ponad trzykrotnie w ciągu dwóch dekad, po podobnym wzroście produkcji tworzyw sztucznych.
Na początku XXI wieku nasza produkcja odpadów z tworzyw sztucznych wzrosła w ciągu jednej dekady bardziej niż przez poprzednie 40 lat. A dziś każdego roku produkujemy około 300 milionów ton odpadów z tworzyw sztucznych. To prawie tyle, ile waży cała ludzka populacja.
Naukowcy szacują, że od wczesnych lat pięćdziesiątych wyprodukowano ponad 8,3 miliarda ton plastiku. Około 60 proc. trafiło na wysypisko śmieci lub wprost do środowiska naturalnego. Widzimy i inne niepokojące trendy.
Od lat pięćdziesiątych tempo produkcji plastiku rosło szybciej niż jakiegokolwiek innego materiału. Zauważyliśmy również odejście od produkcji wytrzymałego plastiku na rzecz plastików, które mają być wyrzucone po jednorazowym użyciu. Ponad 99 proc. tworzyw sztucznych jest wytwarzanych z chemikaliów pochodzących z ropy naftowej, gazu ziemnego i węgla — z których wszystkie są brudnymi, nieodnawialnymi zasobami.
Jeśli obecne trendy utrzymają się, do 2050 r. przemysł tworzyw sztucznych może odpowiadać za 20 proc. całkowitego światowego zużycia ropy naftowej. Te plastikowe produkty jednorazowego użytku są wszędzie . Dla wielu z nas stały się integralną częścią naszego codziennego życia:
Politereftalan etylenu (PET)
Butelki na wodę, pojemniki dozujące, tacki na herbatniki
Polietylen o wysokiej gęstości (HDPE)
Butelki na szampony, butelki na mleko, torby do zamrażania, pojemniki na lody
Polietylen o niskiej gęstości (LDPE)
Torby, tace, pojemniki, folia do pakowania żywności
Polipropylen (PP)
Torebki na chipsy ziemniaczane, naczynia do kuchenek mikrofalowych, pojemniki na lody, zakrętki do butelek, maseczki jednorazowego użytku
Polistyren (PS)
Sztućce, talerze, kubki
Polistyren spieniony (EPS)
Opakowanie ochronne, kubki do gorących napojów. (tk) Fot. Unsplash
Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG
Polecamy również:
Cofnij