„Ruszaj się, bo zardzewiejesz” to motto 83-letniej Aleksandry Raczyńskiej

 

„Ruszaj się, bo zardzewiejesz” to motto 83-letniej Aleksandry Raczyńskiej


Opublikowane w śr., 15/09/2021 - 17:12

Można powiedzieć Wielki Szacun. Przed kim? Przed „Królową polskiego Nordic Walking”, bo tak nazywają ją znajomi. Kto nią jest. Oczywiście Aleksandra Raczyńska z Gliwic, której życiową dewizą jest hasło: „Ruszaj się, bo zardzewiejesz”.

Ta kobieta jest wulkanem energii i optymizmu. Jest nie tylko „Królową Nordic Walking”, ale instruktorką i sędzią nordic walking.

Nie tylko chodzi, biega, ale też pływa, morsuje, tańczy, podróżuje. Środowisko biegaczy i ludzi chodzących z kijkami doskonale ją zna i zawsze trzyma za nią kciuki. A jak biega i chodzi, świadczą nagrody, które zbiera. Ma na swoim koncie mistrzowskie tytuły zdobyte w kraju i za granicą.

„Królowej Nordic Walking” nie mogło zabraknąć oczywiście podczas 12. Festiwalu Biegowego w Piwnicznej Zdroju i nie mogło jej nie zabraknąć na podium w trakcie tej imprezy. Między innymi na scenie odbierała nagrodę specjalną.

Pani Aleksandra mówi z rozbrajającym uśmiechem – 1938 rocznik. Kiedy prowadzący uroczystość wręczenia nagród na głównej scenie na piwniczańskim Nakle zapytał panią Aleksandrę, jak ona to robi, że jest tak aktywna fizycznie i co robi, żeby taką formę zachować, ta z ogromną szczerością odparła:

- Rocznik 1938 - zaznaczyła z uśmiechem. Co robię? Ruszam się. „Ruszaj się, bo zardzewiejesz” – mówię do wielu osób. Ja to robię. To widać po mnie. Spróbujcie sami to się przekonacie – zachęcała ze sceny.

Aleksandra Raczyńska z Gliwic kochała i kocha ruch. Tak jest mimo tego, że skończyła 83 lata.

Panią Aleksandrę znają wszyscy uczestnicy Festiwalu Biegowego, bo ona jest na każdej tej imprezie i zawsze mocno trzymają za nią kciuki.

VisegRUN: Connecting V4 Nations through Sport

About the project

A number of overweight and obese people in V4 countries is still growing. Considering V4 problems with obesity, overweight and inappropriate nutrition there is a need for initiatives aiming to raise the healthy lifestyle awareness in the V4 countries. The project’s goal is to advance V4 citizens’ physical activity & pro-healthy behaviour through developing joint V4 sports and health promotion initiatives while contributing to regional integration and cooperation. The project idea is to show that the V4 integration takes place not only in the sphere of politics, trade and security but also at the level of communities and individuals. Partners from Poland and Slovakia  - Running Festival Foundation (PL) and Mníšek nad Popradom Municipality (SK) - have joined their efforts in order to reach these goals. A cross-border race – the 3rd edition of the VisegRUN  - will take place on 11th of September 2021 to promote a healthy and active lifestyle and contribute to the integration of the V4 nations in order to connect their bonds.

The project is funded by International Visegrad Fund  https://www.visegradfund.org/

Project Partners:

Running Festival Foundation (PL) https://www.festiwalbiegowy.pl/

Mníšek nad Popradom (SK)  www.mniseknadpopradom.sk/
 


 VisegRUN: łączy nas sport

O projekcie

W krajach Grupy Wyszehradzkiej obserwuje się stały wzrost liczby osób otyłych bądź z nadwagą jako skutek niskiej aktywności fizycznej oraz nieprawidłowych zachowań żywieniowych. Potrzebne więc są inicjatywy propagujące zdrowy styl życia i poszerzające świadomość wobec jego roli w utrzymaniu zdrowia i dobrego samopoczucia. Celem projektu jest zwiększenie aktywności fizycznej oraz prozdrowotnych zachowań mieszkańców krajów Grupy Wyszehradzkiej poprzez wspólną, międzynarodową inicjatywę sportową promującą zdrowy styl życia oraz wspierającą więzi pomiędzy narodami Wyszehradzkiej Czwórki. 11 września 2021 r. zorganizowana zostanie trzecia edycja transgranicznego biegu VisegRUN. Projekt realizowany jest przez dwóch partnerów: Fundację Festiwal Biegów (PL) oraz Mniszek nad Popradem (SK).

Projekt jest dofinansowany przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki https://www.visegradfund.org/

Partnerzy:

Running Festival Foundation (PL) https://www.festiwalbiegowy.pl/

Mníšek nad Popradom (SK)  www.mniseknadpopradom.sk/

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce