Bieg Sądeczan pod znakiem patriotyzmu lokalnego. Baw się z rodziną w niedzielę

 

Bieg Sądeczan pod znakiem patriotyzmu lokalnego. Baw się z rodziną w niedzielę


Opublikowane w pon., 04/08/2014 - 11:11

Zaplanowany na niedzielę 10 sierpnia Bieg Sądeczan w Starym Sączu będzie jednym z najważniejszych wydarzeń towarzyszących II Zjazdowi Sądeczan. – Chcemy, by biegacze to odczuli i po powrocie do domu poczuli dumę z miejsca, z którego ruszyli w świat – mówi Grzegorz Piechotka z Fundacji Sądeckiej.

Zjazd Sądeczan, powołany do życia w ubiegłym roku przez Społeczno-Kulturalne Towarzystwo „Sądeczanin”, to wyjątkowe wydarzenie dla lokalnej społeczności, lokalne święto, gromadzące całe familie od lat osiadłe na Sądecczyźnie i rozrzucone po całym świecie, przybywające w rodzinne strony z tej okazji. Zjazd jest wyrazem lokalnego patriotyzmu i tożsamości, ale też troski o społeczny i kulturowy rozwój Ziemi Sądeckiej.

– Sądeczanie zawsze słynęli z tego, że trzymali się razem, nawet jak się różnili w swoich poglądach, to zawsze byli dumni z tego, że są Sądeczanami i starali się działać razem. Zjazd Sądeczan ładnie wpisuje się w takie rozumienie solidarności sądeckiej. Ludzie różnych przekonań i różnych aktywności spotykają się w jednym miejscu w Starym Sączu, żeby cieszyć się z tego, że są Sądeczanami – wyjaśnia Leszka Zegzda, radny Sejmiku Województwa Małopolskiego, który będzie jednym z ok. 6000 spodziewanych uczestników niedzielnej imprezy w Starym Sączu.

Jej rozmach imponuje. Zjazd rozpocznie się o godz 11:00 od mszy polowej przy Ołtarzu Papieskim. To wyjątkowe miejsce dla całego regionu, bo ćwierć wieku temu nabożeństwo odprawił tu Jan Paweł II. – Wiara to istotna część życia Sądecczyzny, tak samo jak folklor, kuchnia czy sztuka rzemieślnicza. Wszystkie te elementy będzie można odnaleźć podczas II Zjazdu Sądeczan – wyjaśnia Grzegorz Piechotka.

Wylicza kolejne atrakcje spotkania - koncerty kapel regionalnych, kapel i orkiestr (zaprezentuje się aż 18 zespołów!), konkursy i pokazy Kół Gospodyń Wiejskich i Ochotniczych Straży Pożarnych, degustacje potraw regionalnych (Sądecki Jarmark Regionalny), pokazy jazdy konnej i psów ratowniczych, wystawy twórców ludowych, happening „Rodzino, baw się razem z nami”, konkursy i zabawy z nagrodami dla uczestników zjazdu (m.in. konkurs młodych talentów), loterię z cennymi nagrodami, malowanie twarzy dzieci, słodki poczęstunek, zabawy sportowe, turniej gmin czy właśnie Bieg Sądeczan.

– Chcemy, by pobiegło jak najwięcej mieszkańców regionu. Gorąco zapraszamy także gości z innych części kraju. Chcemy, byście choć na chwilę stali się Sądeczanami przyłączając się z całymi rodzinami do naszego lokalnego święta i przez cały dzień znakomicie się tu bawiąc. Serdecznie zapraszamy! – zachęca Grzegorz Piechoka.

Organizatorzy II Zjazdu Sądeczan proszą jego uczestników (w tym biegaczy) o wcześniejsze przybycie do Starego Sącza. – Samochody będzie można pozostawić na obrzeżach Centrum Pielgrzymkowego, ale zachęcam, by na miejsce dotrzeć piechotą – informuje Grzegorz Piechotka.

Więcej o biegu Sądeczan przeczytasz TUTAJ.

red.

fot. Sadeczanin.info

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

 

 

 

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce