Dorastające dziewczynki potrzebują biegania

 

Dorastające dziewczynki potrzebują biegania


Opublikowane w śr., 11/02/2015 - 15:48

Według badań przeprowadzonych dla Światowej Organizacji Zdrowia, dziewczynki w okresie dojrzewania są dwukrotnie bardziej narażone na stres i znudzenie niż ich rówieśnicy. W tym czasie jest bardzo wskazane, żeby dziewczynki uprawiały regularnie sport. Pozwoli to obniżyć poziom stresu, przełoży się na sprawniejsze osiągnięcie dojrzałości i będzie stanowić swoistą psychoterapię.

- Umiejętności biegowe takie jak odpowiednie oddychanie czy budowanie wytrzymałości sprawia, że dziewczęta lepiej czują się we własnym organizmie, który przechodzi zmiany. Wiek od 9. do 15. roku życia jest dla nich okresem niepewności. Samodyscyplina wynikająca z biegania pozwala im lepiej zarządzać takimi stanami jak niepokój, depresja czy skoki hormonów - przekonuje w rozmowie z portalem runnersworld.com dr Stacy Rodriguez-Rennard, amerykańska psycholog kliniczny i biegaczka długodystansowa, która założyła fundację Title IX Girls i zajmuje się trenowaniem dziewczynek.

Amerykańska organizacja Center for Disease Control opublikowała wyniki badań, z których wynika, że w USA tylko jedna na cztery dziewczynki w klasie maturalnej regularnie uczestniczy w lekcjach wychowania fizycznego. W Polsce wyniki mogą być podobne. Zdaniem  dr Rodriguez-Rennard wynika to z wcześniejszego zaniedbania i braku przekonania dzieci ze strony dorosłych, że sport to coś dobrego. 

Ma to zły wpływ na rozwój dziewczynek, i nie tylko jeżeli chodzi o zdrowie fizyczne, ale także psychiczne. Amerykańska specjalistka chwali się danymi - 89 procent rodziców dziewczynek zapisanych do jej programu stwierdza, że bieganie powoduje u pociech wzrost pewności siebie i lepszą kontrolę nastrojów.

Wniosek jest prosty i potwierdza to, o czym niedawno na naszych łamach mówiła Molly Barker, inicjatorka i koordynatorka cenionego w USA i na całym świecie programu "Girls on the Run" - namawiajmy dziewczynki i wszystkie dzieci do biegania! Jak robić to skutecznie? Wyjaśnia inna nasza rozmówczyni - psycholog dzieci i młodzieży Monika Perkowska

ŁZ


Sportową aktywność rodzin wspiera w naszym portalu:

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce