Biegaj z Mateuszem Baranem z grupy Warszawiaky

 

Biegaj z Mateuszem Baranem z grupy Warszawiaky


Opublikowane w czw., 17/10/2013 - 15:46

Witam wszystkich fanów aktywnego spędzania czasu. Nazywam się Mateusz Baran i od kilku lat zajmuję się bieganiem. Wcześniej pływałem. Dużo i długo. Przez najbliższe tygodnie i miesiące będę się dzielił z Wami swoją wiedzą i doświadczeniem sportowym. Liczę, że pomogę Wam w przygotowaniu organizmu do biegania i poprawiania wyników.

Najpierw jednak kilka słów o sobie:

Basen do pierwszej klasy liceum był moim drugim domem. Trening dwa razy dziennie pozwolił mi zrozumieć, że bez ciężkiej pracy i wytrwałości nie da się osiągnąć wymarzonych celów.

Okres gimnazjalny był dla mnie najbogatszym w osiągnięcia etapem mojej kariery pływackiej. Między 14. a 16. rokiem życia na rocznikowych Mistrzostwach Polski zawsze byłem w pierwszej dziesiątce. Na Mazowszu plasowało mnie to na pierwszym bądź drugim miejscu na dystansie 400 i 1500 metrów.  Dziś jestem studentem fizjoterapii na Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Rozpocząłem właśnie drugi rok studiów. Staram się łączyć pasję, jaką jest bieganie, z nauką i obowiązkami.

Przygotowanie formy w bieganiu różni się w pewnym stopniu od treningu w wodzie. Pomimo tych różnic bardzo wiele doświadczenia zyskałem już w tak młodym wieku. Teraz patrzę na to z innej perspektywy i wyciągam wiele wniosków z godzin przepracowanych na basenie.

Pierwszy regularnie przepracowany tydzień biegowy miał miejsce w kwietniu 2011 roku. Dziś mam już za sobą kilkadziesiąt biegów ulicznych. Aktualnie legitymuję się następującymi wynikami:  5 km - 15:50 z tegorocznego Biegu na Piątkę w ramach Maratonu Warszawskiego i 10 km - 33:14 z Biegnij Warszawo 2013. Do tego dystans półmaratoński w 3 Sante Półmaratonie w Tarczynie pokonałem z czasem 1:12:23.

Do każdego z biegów trening układam samodzielnie i przynosi to – moim zdaniem – zamierzone efekty. Dlatego chce się podzielić z Wami swoją wiedzą i doświadczeniem. Swoje teksty poświęcę głownie przygotowaniu się do biegów ulicznych na dystansach od 5 km do półmaratonu. Będzie też coś o urazach i problemach biegaczy.

Zachęcam do odwiedzania strony www.festiwalbiegow.pl i komentowania moich wpisów. Do zobaczenia też na trasie!

Mateusz Baran, Stowarzyszenie Warszawiaky Athletics Club

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce