Bieganie w ciąży bez wpływu na centyl wagi urodzeniowej


Opublikowane w pt., 04/05/2018 - 08:51

Kobiety coraz chętniej startują w biegach, a organizatorzy skrupulatnie liczą, ile biegaczek stawiło się na starcie i chętnie ogłaszają kolejne rekordy kobiecej frekwencji. Panie nie rezygnują z biegania także w czasie ciąży, dlatego naukowcy postanowili rozwiać wątpliwości i sprawdzić, czy bieganie w tym stanie może negatywnie wpłynąć na wiek ciąży (jej początek, trwanie i data porodu) oraz na centyl (jednostka określająca, gdzie na tle grupy znajduje się np. dziecko) wagi urodzeniowej.

W badaniu przeanalizowano dane 1 293 biegaczek, uczestniczek cyklu parkrun w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Nowej Zelandii i Australii. Panie zostały podzielone na te, które zrezygnowały z biegania w ciąży i te, które kontynuowały bieganie w ciąży. Ciężarne biegaczki zostały dodatkowo podzielone ze względu na trymestr, w którym zaprzestały treningów biegowych.

Według zaleceń, ciężarne powinny ćwiczyć przez 30 minut dziennie. Pozwala to ograniczyć przybieranie na wadze, a tym samym obniżyć ryzyko cukrzycy ciążowej, nadciśnienia czy nawet wystąpienia stanu przedrzucawkowego. Wśród biegaczek nie brakuje jednak obaw, że taka aktywność może w jakiś sposób zaszkodzić dziecku.

Naukowcy nie potwierdzają zagrożenia. Ciężarne, które porzuciły bieganie, były średnio o 2,3 kg cięższe od biegających przyszłych mam. W tej grupie znalazło się również więcej kobiet z nadwagą i otyłością. Jednak decyzja o niebieganiu nie wpływała w istotny sposób na wiek ciąży. U ciężarnych, które zrezygnowały z biegania wynosił 279 dni. U ciężarnych kontynuujących bieganie - 279,6 dni. Centyl wagi urodzeniowej wynosił odpowiednio 46.9% i 44.9%. Na wynik nie miał wpływu tygodniowy kilometraż ani trymestr, w którym analizowane biegaczki zdecydowały się przerwać trening.

Niestety, jednocześnie u kobiet, które biegały podczas ciąży częściej konieczne było wsparcie akcji porodowej odpowiednimi narzędziami.

IB

źródło


Polecamy również:


Podziel się: