Biegasz zimą? Pamiętaj: Żadnej bawełny!

 

Biegasz zimą? Pamiętaj: Żadnej bawełny!


Opublikowane w śr., 18/12/2013 - 15:31

Amatorzy wychodząc na trening w ujemnej temperaturze często popełniają błąd, który może być bardzo kosztowny. Owszem, nakładają kilka warstw ubrań, ale nie rezygnują z bawełny. Tymczasem ten materiał jest wybitnie niewskazany na tę porę roku, gdyż zatrzymuje wilgoć blisko naszego ciała.

Bawełna nie odprowadza wilgoci, tylko zatrzymuje ją przy ciele. Dłuższy trening w przyklejonej do ciała zimnej koszulce może się skończyć nawet zapaleniem płuc.

Na marginesie dodamy, że i latem bawełna nie jest wskazana. Stara sprana i wychodzona koszulka jest dopuszczalna, ale założenie nowej na bieg długodystansowy może się skończyć poobcieraniem skóry.

Jakie jest zatem idealne ubranie na zimę? Tylko lekkie i oddychające tkaniny. Utrzymają temperaturę ciała, a przede wszystkim będą odprowadzały wilgoć. 

Maska narciarska nie jest konieczna, ale można przeprowadzić test, czy już należy po nią sięgnąć, czy jeszcze można się obyć bez niej. Należy wyjść na zewnątrz i wziąć głęboki wdech. Jeżeli nas zatka w gardle, to oznacza, że temperatura jest tak niska, iż należy nałożyć dodatkową maskę. 

I pamiętajcie o uzupełnianiu płynów! Zimą również można się odwodnić, o czym przeczytacie TU i TU.

ŁZ

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce