Przygotuj się do zimy i nart z Pro-X Walkerem [TEST WIDEO]

 

Przygotuj się do zimy i nart z Pro-X Walkerem [TEST WIDEO]


Opublikowane w czw., 14/11/2013 - 14:30

W ostatnich dniach mocno zachęcaliśmy Was do spróbowania nart biegowych w zimie. Dziś, wraz z naszym partnerem, chcemy Wam pokazać, jak łatwo można przygotować się do biegania z tym sprzętem. Pro-X Walker, bo to akcesorium chcemy Wam polecić, można wykorzystywać także na wiele innych sposobów.  

Oddajemy głos Idze Kordasiewicz i Piotrowi Skowronowi z klubu MKS Karkonosze Sporty Zimowe:

Zima nie trwa wiecznie i aby móc w pełni z niej korzystać należy się wcześniej odpowiednio przygotować. Głównym elementem treningu biegacza są crossy, marszobiegi i treningi na nartorolkach. Oprócz tego nie można zapominać o przygotowaniu siłowym i ćwiczeniu techniki, która odgrywa tu bardzo dużą rolę.

W Klubie mieliśmy możliwość wprowadzenia do naszego treningu nowości, jaką jest Pro-X Walker. Mimo, że na początku nie za bardzo wiedzieliśmy „z czym to się je” i do czego właściwie moglibyśmy go użyć, postanowiliśmy spróbować.

Nowe doświadczenia

Pierwszym treningiem, w którym towarzyszył nam Pro-X Walker, były nartorolki. Wykonuje się na nich kroki zarówno klasyczne jak i łyżwowe. Struktura ruchowa ćwiczeń na nartorolkach jest zbliżona do techniki, która znajduje zastosowanie podczas rozgrywania zawodów, dlatego jest to jeden z ważniejszych elementów ćwiczeń imitujących. Pro-X Walker bardzo dobrze sprawdził się podczas ćwiczeń doskonalących technikę biegu, które wykonywaliśmy bez użycia kijów.

Zaczęliśmy od ćwiczenia techniką klasyczną. Pierwszą zaletą, którą zauważyliśmy, była stabilizacja i wyrównanie pracy ramion. Ruch ramion wykonywany był bez zbędnych przyruchów, równo i w jednej płaszczyźnie. Następnie przeszliśmy do techniki dowolnej, gdzie przy pomocy Pro-X Walker udało się wyeliminować błąd „zostawiania bioder z tyłu”, co jest bardzo ważne, gdyż zmniejsza on dynamikę biegu. Zaletą jest też to, że ramiona podczas ćwiczeń bez kijów są również aktywne, co wzmacnia mięśnie górnych  partii ciała.

Kolejnym razem Pro-X Walker towarzyszył nam podczas ćwiczeń imitacyjnych. Ich stosowanie kształtuje funkcjonalne mechanizmy niezbędne do skutecznego wykonania specyficznego wysiłku, jakim bez wątpienia jest bieg na nartach. Do ćwiczeń tych należą różnego rodzaju przeskoki, w których bardzo ważna jest umiejętność utrzymania równowagi. Tu Pro-X Walker wyraźnie pomaga. Ruchy stają się pewne i zmniejsza się ryzyko upadku. Przyrząd ten angażuje mięśnie górnych partii ciała do pracy, dzięki czemu ćwiczenia imitacyjne stają się bardziej wydajne.

Pro-X Walker eliminuje również błędy w technice wykonywania ćwiczeń - połączone z gryfami  i pasem linki wymuszają odpowiedni ruch ramion oraz pokazują kiedy ruch wykonywany jest błędnie.

Czy warto?

Bez wątpienia możemy powiedzieć, że TAK. Na pewno  Pro-X Walker nie będzie nam towarzyszył we wszystkich treningach,  gdyż jest to niemożliwe ze względu na trzymane w dłoniach kije (oboje sportowców uprawiają biegi na biathlon – red.). Jednak jesteśmy pewni, że jest doskonałym urozmaiceniem i znajdziemy dla niego jeszcze nie jedno zastosowanie.

Zobaczcie, jak trenowaliśmy z Pro-X Walkerem:

  

Iga Kordasiewicz, Piotr Skowron

Tu kupicie:

Dystrybutorem Pro-X Walker na Polskę jest firma ENTER Sp. z o.o. (www.pro-walk.eu). Polecamy! 

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce