Technologie stosowane w butach biegowych - co oznaczają te nazwy

 

Technologie stosowane w butach biegowych - co oznaczają te nazwy


Opublikowane w wt., 05/04/2022 - 22:05

Technologie stosowane w butach biegowych - co oznaczają te nazwy

Przróżne nazwy i określenia, coraz ciekawiej brzmiące, ale czy wiemy, co wszystkie oznaczają? Poniżej opisujemy nieco szerzej kilkanaście wybranych technologii, stosowanych w butach biegowych.

4D (Adidas) podeszwa środkowa adidas 4D jest zaprojektowania, aby pochłaniać siłę uderzenia, wspierać krok i nieco ułatwić bieganie. Konstrukcja przypominająca kratkę jest pomyślana pod kątem przekierowania energii każdego kroku na ruch do przodu.

Blushield (Diadora) Wyrzeźbiona podeszwa morfo uwzględnia kształt stopy, zachowując jej naturalną anatomię. Jądro w technologii  S.B.S. pośredniczy w nacisku pomiędzy stopą a podeszwą, aby zapewnić niezrównany komfort. Łącząc bazę morfo i jądro Blushield minimalizuje się asymetryczne zachowanie stóp.

Boost (Adidas) - podeszwy środkowe z pianki Boost to najbardziej sprężysta amortyzacja od Adidas; przekłada się ona - jak zapewnia firma - na niesamowity zwrot energii i stabilizację podczas biegu.

CCB (Diadora) Przyśrodkowy stabilizator stworzony do kontrolowania skrętu w obszarze podparcia stopy, zapewnia lekkość i stabilność buta bez zmiany amortyzacji.

Zobacz też: Zostań Ambasadorem Festiwalu Biegowego. Zostało niewiele czasu!

Charged Cushioning (Under Armour) Zaawansowana technologia, która pochłania energię podczas lądowania stopy i przetwarza ją w energię odbicia. Zwiększa elastyczność ruchu i komfort podczas biegu.

Duratech 5000 (Diadora) Specjalna, odporna na zużycie mieszanka gumy zapewniająca znacznie wyższą wytrzymałość niż standardowa guma, oferująca skuteczne rozwiązanie przeciwko ścieraniu podeszwy zewnętrznej w bucie.

Energy Rod (Adidas) Ta technologia sprężystych prętów przebiegających wzdłuż buta została dopracowana pod kątem powierzchni toru z wykorzystaniem kompozytów z włókna szklanego. Zapewnia sztywność, jednocześnie zwiększając elastyczność.

Flyknit (Nike) to materiał na całej powierzchni cholewki, który tworzy specjalne strefy, które zapewniają optymalną przewiewność, elastyczność i wsparcie. Efekt, jak zapewnia producent, to pewny kontakt z nawierzchnią i stopy, które mogą poruszać się bez ograniczeń.

Nike Air Zoom to system amortyzacyjny, oparty na gazowych poduszkach. Zapewnia lekką i wytrzymałą amortyzację. Poduszka Air Zoom jest cieńsza, i położona bliżej podłoża niż w innych systemach Air. Jej sprężystość pozwala na oddawanie energii zaangażowanej w ruch. Specjalna konstrukcja z syntetycznych włókien sprawia, że poduszka może zachować swój płaski kształt, nie odkształcając się. Air Zoom zapewnia ochronę przed uderzeniami, a dzięki niskiemu profilowi przyspiesza reakcje, zwiększa stabilność i zmniejsza ryzyko skręcenia stawu skokowego.

Nike React to lekka i trwała pianka, która umożliwia płynne i dynamiczne poruszanie się. Taka pianka uformowana w niektórych modelach butów w kształcie kołyski, zapewnia wsparcie podczas trzech faz kroku biegacza. Zwiększa elastyczność w momencie unoszenia stopy znad podłoża, płynność ruchu podczas poruszania stopy do przodu oraz amortyzację przy kontakcie stopy z podłożem. Jej szerszy kształt daje lepszą stabilność i pomaga uwalniać energię przy każdym kroku.

Nike ZoomX pianka, która daje największy jak dotąd zwrot energii w historii modeli Nike Running. Pianka Nike ZoomX jest lżejsza oraz bardziej miękka i dynamiczna niż jakakolwiek inna pianka Nike. Powstała z myślą o zapewnieniu wyjątkowej prędkości dzięki zwiększeniu zwrotu energii. Podeszwa środkowa z pianki Nike ZoomX zapewnia 85proc. zwrotu energii.

Ortholite (wielu producentów) Wkładka OrthoLite o otwartych komórkach z pianki PU, w 95 proc. oddychająca, utrzymująca stopę w centrum buta. OrthoLite nie rozpada się w bucie, w przeciwieństwie do innych pianek o otwartych komórkach. Do wszystkich pianek OrthoLite zostały dodane opatentowane biocydy, aby walczyć z obecnością grzybów, bakterii i przykrego zapachu. Można ją prać w pralce i suszyć bez utraty trwałości. (opr. red)

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce