Zdjęcie w biegu

Zdjęcie w biegu

Biorąc pod uwagę liczbę telefonów komórkowych z możliwością robienia zdjęć, to liczba aparatów fotograficznych jest wyższa niż liczba mieszkańców Ziemi.

Bieganie jest sztuką ulotną. Kto choć raz postawił stopę na linii mety dobrze wie, że wszystkie wspomnienia znikają. Emocje, niepewność, rozważania, analiza tempa podziwianie krajobrazów, często walka ze swoimi słabościami. Takie myśli wypełniają wielogodzinne zmagania na trasie biegu. Stają się esencją każdego startu. Jednak wraz z przekroczeniem linii mety natychmiast wpadają do pudełka pod nazwą “wspomnienia” i trudno sobie wyobrazić jak można przekazać innym dokładnie to, co zostało nam w głowie. Fotografia jest na to pewnym sposobem. Na szczęście mamy wirtuozów fotografii, ludzi dla których obecność na szlaku zamyka się w małym okienku wizjera. Potrafią uchwycić na swoich zdjęciach to wszystko co wywołuje emocje i sprawia że bieganie poza miastem przyciąga nowe rzesze chętnych.

Są zdjęcia, które sprawiają, że dostajemy gęsiej skórki. Co sprawia, że wyróżniają się tak bardzo na tle tysięcy innych fotografii? Kim są ludzie którzy posiadają zmysł tak czuły, że potrafią uchwycić zaklęte w obrazie emocje. To właśnie ich pasja, pasja i umiejętności które cechują najlepszych. Wytworzyła się specjalna kategoria fotografów sportowych, jednak zupełnie odmienna od znanej nam z aren stadionów czy biegów ulicznych. Biegi w terenie, a szczególnie biegi górskie umożliwiają wykonanie fotografii, która łączy w sobie sportowe emocje z pięknem przyrody. Umiejętność uchwycenia tych dwóch światów i zamknięcie ich w jednym kadrze sprawia, że marzeniem wielu biegaczy jest pojawienie się w galerii zdjęć najbardziej utytułowanych fotografów biegowych w Polsce. Na szczęście dla nas, dla naszych emocji i dla wspomnień ilu fotografów tyle pomysłów i tyle różnych sposobów na pokazanie sportowych zmagań. Coraz bardziej popularne czarno białe portrety lub mikroskopijne sylwetki biegaczy na tle majestatycznych gór, zbliżenia tak mocne, że widać drobinki soli przyklejone do czoła, czy wreszcie to, czego najczęściej szukamy - sylwetka biegacza w trakcie zawodów. Radość odnalezienia się na fotografii z biegu który właśnie skończyliśmy jest dopełnieniem całego procesu uczestnictwa w biegach. 

Kim są osoby które tak często widzimy przy trasie z aparatem w dłoni? Co ich motywuje, co sprawia, że są gotowi przemierzać wiele kilometrów niosąc na plecach wypełnione sprzętem duże i ciężkie plecaki? Dlaczego wybrali tak trudną, wydawałoby się, sztukę zamiast robić zdjęcia uśmiechniętym dzieciom, rozwianym na wietrze białym sukniom albo talerzom pełnym jedzenia? Jak to się stało, że zostali Ultra fotografami, właściwie nieodzowną częścią świata biegów, a oglądanie po biegu ich zdjęć stało się rytuałem tak samo ważnym jak przypięcie numeru startowego. Chcieliśmy przedstawić galerię kilku wybranych przez nas osób które mają niewątpliwy dar pokazania świata biegów w obrazach. Karolina Krawczyk, Julita Chudko, Magda Bogdan, Dominika Rakszewska, Piotr Dymus, Jacek Deneka, Łukasz Buszka, Piotr Oleszak, Jan Nyka, Bartosz Konopka ...  to tylko niektórzy z nich. 

Zastanawialiście się kiedyś jak fotograf widzi bieg i biegaczy?

PARTNERZY

PARTNERZY MEDIALNI