Poznań: W Biegu Niepodległości panie powalczą o mistrzostwo Polski na 10 km

Opublikowane w pt., 08/11/2019 - 11:01

Choć dopiero zaledwie miesiąc temu poznaliśmy organizatora 8. Mistrzostw Polski kobiet w biegu na 10 km, to chętnych do walki o medale nie zabrakło. W stolicy Wielkopolski będzie rywalizować dziewięć zawodniczek.

Najbardziej utytułowaną biegaczką w stawce będzie Iwona Berrnardelli, która w dorobku ma trzy złote medale mistrzostw Polski na 10 km (2012, 2014, 2016). Co ciekawe wszystkie tytułu wywalczyła w Bielsku-Białej podczas Biegu Fiata. Jej rekord życiowy na 10 km to 32 minuty i 25 sekund z 2014 roku. Rezultat uzyskała w Madrycie podczas słynnego sylwestrowego biegu odbywającego się na atestowanej, choć nieregulaminowej trasie ze względu na odległość startu od mety i różnicą przewyższeń. Ostatni złoty medal na tym dystansie zdobyła z czasem 33:45. Zawodniczka Vectry Włocławek wraca do biegania po kontuzji. Jej głównym celem są igrzyska w Tokio.

Apetyt na złoty medal ma też jej klubowa koleżanka Katarzyna Kowalska – jedenastokrotna mistrzyni kraju w biegach na 3000 m z przeszkodami, a także mistrzyni mistrzyni Polski na 10 km z 2015 roku. Tytuł w Łodzi dał jej wówczas czas 33:36. W karierze biegała jednak już nieco szybciej – 33:12 we francuskim Houilles cztery lata temu. Tam również pod koniec grudnia odbywa się specjalny sylwestrowy bieg.

Jedna z najlepszych polskich biegaczek przeszkodowych w historii, także wraca po dłuższej przerwie. W Warszawie wygrała bieg na 5 km podczas Półmaratonu Praskiego (16:30), a ostatnio podczas Anwil Półmaratonu Włocławek była trzecia z wynikiem 1:15:38. Przypomnijmy, że Katarzyna Kowalska wygrała już dwie edycje Biegu Niepodległości w Poznaniu (2016, 2017). W tym rok stawka będzie jednak mocniejsza.

W Poznaniu stawić ma się także maratonka Olga Ochal, która nie tak dawno w startowało w Wuhan podczas Wojskowych Igrzysk Sportowych. Tam z koleżankami zdobyła srebrny medal drużynowo, pokonując dystans w 2:37:02. Jej najlepszy wynik na 10 km to 33:18 i ustanowiony został w 2010 roku.

Pobiec mają także mistrzyni kraju na królewskim dystansie Aleksandra Brzezińska i super debiutantka Anna Gosk, które startowały podczas maratonu we Frankfurcie. Spośród wymienionych najlepszy wynik posiada ta ostatnia – 33:02. Zawodniczka Podlasia Białystok może być cichą faworytką rywalizacji w Poznaniu.

Mój debiut w maratonie uważam za niezwykłe przeżycie. A emocje na mecie? Nie do opisania! Wewnętrzna radość i totalny wybuch endorfin, które czuję do dzisiaj Bieg zupełnie inny niż wszystkie. Mój wymarzony start  Czas: 2:34.57. Dziękuję serdecznie za wszystkie gratulacje oraz każde ciepłe słowo! @enervit_polska @newbalancepoland @ssr_kopko Nie bójcie się marzyć, bo nie ma rzeczy niemożliwych #firstmarathon #newbalance #enervitpolska #polishatlete #happygirl #bialystokbiega #bialystokbiegateam #running #trackandfield #nbteam #pierwszymaraton #sportgirl #motivation #frankfurtmarathon #endorfinyszaleja #lovemypassion #runhappy #competition #skyisthelimit #niebojsiemarzyc #dreamscometrue #uwierzwsiebie

Post udostępniony przez Ania Gosk (@aniagosk)

Spośród ubiegłorocznych medalistek mistrzostw Polski wystartuje tylko Ewa Jagielska, która podczas Biegnij Warszawo wywalczyła brąz z wynikiem 34:11, co jest też jej rekordem życiowym. Najlepsza była wtedy Renata Pliś, ale jej zabraknie w stawce. W tym sezonie zawodniczka z Wyszkowa zdobyła tytuł mistrzyni świata masters w kategorii K35. W Toruniu uzyskała rezultat 34:21.

Mistrzostwa Polski kobiet rozegrane zostaną 11 listopada podczas 4. Biegu Niepodległości w Poznaniu. Łącznie w imprezie weźmie udział ponad 15 tysięcy osób. Start symbolicznie o 11:11.

PZLA Mistrzostwa Polski w Biegu Ulicznym na 10 km, Poznań 2019 - lista zgłoszonych zawodniczek:

• Iwona Bernardelli -  32:25
  • Aleksandra Brzezińska - 34:16
  • Anna Gosk – 33:02
  • Ewa Jagielska - 34:11
  • Katarzyna Kowalska – 33:12
  • Malwina Misjan - 36:53.51 (bieżnia)
  • Olga Kalendarova-Ochal - 33:18
  • Barbara Wojtyła  - 38:32:84 (bieżnia)
  • Magdalena Wójcicka - 37:50.00 (bieżnia)