Dieta i ćwiczenia. Tylko połączone dają takie efekty

 

Dieta i ćwiczenia. Tylko połączone dają takie efekty


Opublikowane w śr., 12/11/2014 - 10:48

Już 8 tygodni diety śródziemnomorskiej i ćwiczeń fizycznych wystarczy, by korzyści zdrowotne odczuwać przez rok. Tak twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Lincolna, którzy do udziału w swoim eksperymencie zaprosili 20 osób powyżej 50 roku życia.

Wszystkie osoby były zdrowe, ale prowadziły siedzący tryb życia. Na początku badania zostały utworzone dwie grupy. Pierwsza z nich przez 8 tygodni miała jedynie dodać trochę ruchu i ćwiczeń fizycznych do swojego codziennego stylu życia. Druga grupa, ćwiczenia miała jeszcze wzbogacić dietą śródziemnomorską. Jej członkowie dostali wytyczne, według których mieli jeść więcej warzyw i owoców, oliwy z oliwek, ryb, orzechów i produktów pełnoziarnistych. Dopuszczalne było wino, ale czerwone mięso należało mocno ograniczyć.

Naukowcy skupili się na stanie śródbłonka, czyli aktywnych komórek, które odpowiadają za transport i wydzielanie istotnych substancji chemicznych. Mają wpływ na pracę nerek i mózgu, ale przede wszystkich na stan naczyń krwionośnych.

Badając stan tych komórek 12 miesięcy po zakończeniu badania, autorzy eksperymentu zauważyli istotne różnice pomiędzy grupami. Wprawdzie obydwie grupy odniosły korzyści z 8-tygodniowego zdrowego stylu życia, ale w grupie, która połączyła dietę z ćwiczeniami, były one większe i trwały jeszcze rok po powrocie do dawnych nawyków. Fakt, że badanie dotyczyło osób w średnim wieku, pozwala wyciągnąć wniosek, że odpowiednia dieta i ćwiczenia mają wpływ na spowolnienie niekorzystnych zmian zachodzących w organizmie wraz z wiekiem.

- Możliwość wpływu na stan śródbłonka i zapobieganie niekorzystnym zmianom następującym wraz ze starzeniem się organizmu, daje szansę na zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia. Wynik tego badania jest więc obiecujący- podsumował wnioski Dr Markos Klonizakis kierownik badania.

IB

Źródło

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce