Grand Prix Małopolski: Prawie pół tysiąca biegaczy w Limanowa Forrest! A może i więcej!

 

Grand Prix Małopolski: Prawie pół tysiąca biegaczy w Limanowa Forrest! A może i więcej!


Opublikowane w pt., 04/07/2014 - 14:40

Rekordowa, acz przepowiadana liczba biegaczy wystartuje w 6. Biegu Górskim Limanowa Forrest, drugiej eliminacji Grand Prix Małopolski. Na własne życzenie będą się zmagać z wymagającą trasą i – wszystko na to wskazuje – upalną pogodą. Ponieważ jednak jest to bieg w stylu anglosaskim, to nie zawsze będą mieli pod górkę. Start w niedzielę, w południe. 

W ubiegłym roku na starcie stanęło 420 biegaczy. W tym roku, chociaż limit startujących wynosił 400 miejsc, opłatę startową uiściło już 450 biegaczy. Jak spodziewają się organizatorzy, ta liczba może jeszcze wzrosnąć, bo rejestrację przedłużono do 27 czerwca. – W tym czasie zarejestrowało się ok. 150 uczestników – informuje Dariusz Bielak współorganizator imprezy.

Niestety nie będzie można zapisywać się już w dniu zawodów. – W ubiegłym roku, przez zapisy w ostatnim momencie, zabrakło niektórych rzeczy. A było tych zapisów aż 100. Nie byliśmy przygotowani na tak duże, ogromne zainteresowanie imprezą. Teraz chcieliśmy być przygotowani wcześniej i skupić się np. na zapewnieniu wody. Inna sprawa, że nasza impreza jest niskobudżetowa i robiona społecznie. Nie mamy możliwości, by np. zamówić więcej medali, bo akurat ktoś może się zjawi – wyjaśnia organizator.

Oprócz stałych bywalców, w Limanowej wciąż pojawiają się biegacze debiutujący w tej imprezie, a nawet w biegu górskim. W większości są to osoby z południa kraju, ale nie brakuje też zawodników z innych części Polski, a także zza granicy. W czym tkwi tajemnica popularności biegu? – Szczerze mówiąc to... nie wiem – śmieje się Dariusz Bielak.

– Jest wiele ciekawych imprez, organizowanych z większym rozmachem. Być może decyduje o tym kameralność biegu, choć rzeczywiście liczba uczestników stale nam rośnie, jest tu wytłumaczeniem. A może to, że nasz bieg jest otwarty i dopuszczamy na start nawet 12-latków. Dbamy też o amatorów, dla których jest to pierwszy taki bieg w życiu. Mamy trzy punkty z wodą, co jest sporą liczbą, jak na tak krótki dystans. Dbamy też o pakiety startowe – zastanawia się organizator.

Bieg odbywa się na dystansie 7 km. Różnica wysokości wynosi około 300m. – Do łatwych ten bieg na pewno nie należy. Pierwszy odcinek prowadzi asfaltem, ale pod naprawdę stromą górę. Następnie wbiegamy w teren, gdzie jest sporo luźnych kamieni. Do tego dochodzi różnica wysokości oraz temperatura. Większość podbiegu pokonuje się ze słońcem w plecy – opisuje Dariusz Bielak.

Na trasie do zdobycia jest m.in. Krzyż Milenijny na zachodnim ramieniu Łysej Góry. Kto tego dokona, wygra tzw. „premię górską” (to jedna z atrakcji biegu) i nagrodę finansową w wysokości 300 zł. – Pomysł na premię to efekt ciągłych, acz niewielkich zmian na trasie biegu, wywołanych remontami. Przez to nie możemy ustalić jednoznacznie rekordu trasy. Ścieżka przesunięta o 50 metrów to już nie to samo. W zamian za to jest premia górska. Podkręca to rywalizację – wskazuje nasz rozmówca.

W Limanowej trzy razy zwyciężała Ambasadorka Festiwalu Biegowego Izabela Zatorska. Jak informuje organizatorzy, w tym roku znów zapowiedziała swój start. Rok temu wśród mężczyzn najlepszy był Piotr Łobodziński. Wcześniej startowali tam także Marcin Świerc, Daniel Wosik czy Robert Faron. W tym roku o zwycięstwo powinni powalczyć za to Bartosz Gorczyca oraz Andrzej Długosz. Które pokolenie biegaczy górskich wyjdzie z tego pojedynku z uśmiechem? Przekonamy się w niedzielę, tuż przed godz. 13:00.

Biuro zawodów mieścić się będzie w Zespole Szkół Samorządowych nr 1 przy ul. Marii Konopnickiej 4. Czynne będzie w godzinach od godziny 8:00 do 11:00. Parking znajdować się będzie przy ul. Czecha pod Hotelem „Siwy Brzeg" oraz pod miejscowym Domem Kultury. Start i meta biegu znajdować się będą się przy szkole. Wystrzał startera padnie o godz. 12:00.

6. Bieg Górski Limanowa Forrest zaliczany jest do cyklu Grand Prix Małopolski. Obejmuje on 14 imprez ulicznych i górskich. Zwycięzcy biegu dopiszą do swojego dorobku po 100 puntów. Szczegóły dotyczące cyklu można znaleźć TUTAJ.

Organizator

Regulamin

Tak było rok temu w Limanowej: ZOBACZ

RZ

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

 

 

 

 

 

 

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce