Ciekawy, choć nie rekordowy rok 2015 w biegach na świecie

  • Biegająca Polska i Świat

Mijający rok nie przyniósł co prawda rekordu świata w maratonie, ale ciekawych wydarzeń nie brakowało. Rekordy padały na krótszych dystansach.

Florance Kiplagat drugi rok z rzędu rozpoczęła od poprawienia rekordu świata w półmaratonie, który pokonała w Barcelonie w czasie 1:05:09. Po drodze pobiła również rekord świata na dystansie 15 km i 20 km. Z kolei Mo Farah na trasie półmaratonu w Lizbonie poprawił rekord Europy przekraczając linię mety z czasem 59:32.

Gladys Cheromo okazała się za to najszybszą maratonką w tym roku, po tym jak z czasem 2:19:25 przekroczyła linię mety maratonu w Berlinie.

Polacy również odnosili sukcesy na asfalcie. Andrzej Lachowski został rekordzistą trasy Grassland Marathon (2:39:16). Piotr Kosmala zajął drugie miejsce na tej samej porośniętej trawą trasie, tyle że on ukończył półmaraton. Bartosz Olszewski wygrał Reykjavík Marathon, a pod koniec roku pojechał wypoczywać na Jamajkę, gdzie wygrał Reaggae Marathon. Na tej samej trasie Kasia Gorlo zajęła drugie miejsce.

Podczas Buba Westmister Mile, zwycięzcą biegu masowego także został Polak - Mariusz Iwaniecow. Z kolei na Edinburgh Cross Country Krystian Zalewski był 9.

Biegi uliczne w 2015 nie uniknęły negatywnych zjawisk. Ich organizatorzy mierzyli się z problemem bezpieczeństwa, smogu i dopingu. Sprawdzanie zawartości plecaków i ograniczone wejście do stref dla zawodników to już oczywistość, ale organizatorzy maratonu w Tokio wyznaczyli nowe standardy bezpieczeństwa. Zorganizowali szkolenia antyterrostyczne dla właścicieli lokali użytkowych, a na trasę biegu wypuścili biegaczy - policjantów wyposażonych w gaz pieprzowy i kamery przekazujące obraz do centrum monitoringu.

Organizatorzy innych biegów zaczęli do monitorowania używać dronów. Po tragicznych wydarzeniach w Paryżu, można się spodziewać kolejnych obostrzeń w tym zakresie.

Uczestnicy maratonów w Pekinie, Hongkongu i Korei rywalizowali w gęstej chmurze pyłu zawieszonego, ale problem smogu nie dotyczy tylko Azji. Na kilka dni przed maratonem w Londynie, władze miasta apelowały do maratończyków, by ze względu na alarmujący stan powietrza zaprzestali treningów.

>>> ALFABET POLSKICH BIEGÓW 2015 - czytaj w Sylwestra i Nowy Rok! Zapraszamy! <<<

Niestety w Polsce również regularnie pojawiały się apele, by ograniczyć aktywność biegową, a biegacze w Krakowie i Warszawie próbowali zwrócić uwagę na ten problem biorąc udział w biegach i akcjach antysmogowych.

Skandal dopingowy nie ominął maratonów. Na początku roku została zawieszona zwyciężczyni maratonów w Chicago i Bostonie Rita Jeptoo. Z tras biegowych zniknął również zawieszony za naruszenie procedury WADA Marcin Błaziński, mistrz Polski półmaratonu z 2013 r., a Rosjanie przestali brać udział w międzynarodowych maratonach, odkąd ich federacja została zawieszona.

IB