Przegoń zawał, badaj się i uciekaj od cukrzycy, czyli prospołeczny Festiwal Biegowy

 

Przegoń zawał, badaj się i uciekaj od cukrzycy, czyli prospołeczny Festiwal Biegowy


Opublikowane w pt., 01/09/2017 - 06:56

Podczas 8. PKO Festiwalu Biegowego w Krynicy można się będzie przekonać, jak ogromny wpływ aktywność fizyczna ma na walkę z chorobami cywilizacyjnymi, integrację niepełnosprawnych czy zachęcenie do pomocy potrzebującym.

Marsz zawałowców

W ramach trzydniowego święta biegania organizatorzy chcą zwrócić uwagę jak ważne dla zdrowia jest uprawianie sportu. Z tego powodu zaplanowane są konkurencje z „misją”. Najdłuższą tradycję ma marsz nordic walking „Przegoń zawał”. W Krynicy odbędzie się już po raz piąty. Osoby, które przeżyły atak serca, ich krewni, znajomi i wszyscy solidaryzujący się z chorymi przejdą z kijkami około 2000 m – wystartują z krynickiego deptaku, a zakończą na Bulwarach Dietla.

Osoby po atakach serca przyznają, że zawał zmotywował ich do uprawiania sportu. – Nie byłam tak aktywna przed zawałem jak teraz, kiedy jestem po – mówiła rok temu pani Janka, uczestniczka marszu. – Kiedy przeszłam na emeryturę, zasiedziałam się w domu, potem był zawał, szpital… Aż trafiłam na spotkania grupy, z którą maszeruję kilka razy w tygodni. Nie chodzimy dużo, ale regularnie. I miło spędzamy czas. A ja czuję się młodziej.

Z cukrzycą za pan brat

Po raz czwarty z rzędu w Krynicy będą uciekać „Dalej od cukrzycy”. Twarzą tego biegu na 1 km jest Michał Jeliński, mistrz olimpijski w wioślarstwie, który zawodowo uprawiał sport mimo cukrzycy typu I. Po zakończeniu kariery nadal jest aktywny fizycznie – biega, jeździ na rowerze, biega na nartach. A przy okazji przekonuje młodzież i dorosłych, że uprawianie sportu pozwala łatwiej zmagać się na co dzień z cukrzycą. Jeliński sam da przykład – w sobotę 9 września pobiegnie w Biegu 7 Dolin na 34 km, a w niedzielę zjawi się na biegu na 1 km.

- Jest stereotyp, że jak człowiek choruje na cukrzycę, to już nie może uprawiać sportu. To zwłaszcza dotyczy chorych na cukrzycę typu II. To zwykle osoby z nadwagą, które mało się ruszają. Cukrzyca jest często dopełnieniem problemów kardiologicznych, nadciśnienia i krążeniowych. Na taki stan pracuje się jednak latami. To nie jest tak, że nagle ktoś zapada na tę chorobę. To jest proces wieloletni, a właśnie aktywność fizyczna może go spowolnić, a wręcz w niektórych przypadkach zatrzymać – podkreśla Michał Jeliński. – Przy cukrzyca typu I jesteśmy skazani na przyjmowane insuliny do końca życia. Dzięki aktywności fizycznej, możemy potrzebować jej po prostu mniej. Wysiłek fizyczny działa podobnie jak insulina, choć oczywiście całkowicie jej nie zastąpi.

Zostań Superbohaterem

W Krynicy Fundacja DKMS z organizatorami Festiwalu Biegowego przekonuje do idei dawstwa szpiku i komórek macierzystych. W związku z tym odbędzie się „Biegu Superbohaterów” na 3 km. Poprzez udział zawodnicy zachęcą innych do rejestrowania się jako potencjalny dawca w bazach szpiku kostnego Fundacji DKMS.

Zawodnicy pobiegną w dedykowanych koszulkach od Fundacji DKMS z napisem „Superbohater” i „Pomożesz, bo możesz”. Podczas Festiwalu stanie stoisko Fundacji DKMS, na którym będzie można zarejestrować się jak dawca szpiku kostnego. Proces nie jest skomplikowany i zajmuje tylko parę chwil. Wystarczy na stoisku Fundacji DKMS przejść pozytywnie wstępny wywiad medyczny, wypełnić formularz rejestracyjny i za pomocą specjalnych pałeczek pobrać wymaz z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Można również wejść na stronę fundacji www.dkms.pl  i zamówić pakiet do domu.

Niepełnosprawni zintegrowani

W Krynicy pobiegnie też około 40 zawodników Stowarzyszenie Kultury Fizycznej Sportu i Turystyki Niewidomych i Słabowidzących Cross. Na Festiwal Biegowy przyjadą trzeci rok z rzędu. – Zaczęło się od pojedynczych startów. Od słowa do słowa organizatorzy zaproponowali nam, byśmy przyjeżdżali większa zorganizowaną grupą i nawet zwolnili nas z opłat – mówi Aleksandra Karaś, koordynatorka biegaczy.

Około 20 osób ma wystartować w sobotę w Życiowej Dziesiątce. W niedzielę podczas Koral Maratonu wystartują też trzy drużyny w sztafecie maratońskiej. Kolejna grupa około 20 zawodników pójdzie z kijkami w mistrzostwach Góry Parkowej nordic walking.

Biegacze słabowidzący biegną sami, a ci którzy prawie nic nie widzą lub są niewidomi przy pomocy przewodników. - Bieganie razem z pełnosprawnymi, to dla naszych zawodników wyzywanie. Dzięki takiej rywalizacji rozwijają się – podkreśla Aleksandra Karaś. – Wtedy mogą też liczyć na większy doping. To ich dodatkowo motywuje i jest kontaktem ze światem.

Badania USG

W sobotę i niedzielę będzie można też bezpłatnie (i bezboleśnie) przebadać dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat. Fundacja Ronalda McDonalda we współpracy z Fundacją Festiwal Biegów organizuje dla nich kompleksowe badania USG.

Mają one na celu dokładną ocenę stanu narządów wewnętrznych dzieci oraz wykrycie ewentualnych odstępstw od normy. Są realizowane według standardów medycznych określonych dla tej grupy wiekowej przez Polskie Towarzystwo Ultrasonograficzne i wykonywane przez doświadczonych lekarzy – radiologów.

Dzieci będą przyjmować w ambulansie Fundacji: plac przy pomniku Adama Mickiewicza, 33-380 Krynica-Zdrój. Czas potrzebny na badanie to około 15-18 minut.

Aby wziąć udział w akcji należy zapisać dziecko, od 16 sierpnia do wyczerpania miejsc, pod numerami: 22 525 82 32 oraz 512 726 180, w godz. 8:45 – 16:30, oraz na maila: a.salega@isw.org.pl. Udział bez rejestracji nie jest możliwy. Liczba miejsc jest ograniczona - decyduje kolejność zgłoszeń.

ak


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce