REGULAMIN II Górskich Mistrzostw Polski w Nordic Walking

REGULAMIN II Górskich Mistrzostw Polski w Nordic Walking


 

I. CEL IMPREZY 

1. Wyłonienie Mistrzyń i Mistrzów Polski w nordic walking w poszczególnych kategoriach wiekowych.
2. Popularyzacja nordic walking.

II. ORGANIZATOR

1. Organizatorem Festiwalu Biegowego jest Fundacja Instytut Studiów Wschodnich z siedzibą w Warszawie, 00-382, ul. Solec 85; www.forum-ekonomiczne.pl, tel: 022/583-11-00, fax:022/583-11-50.
2. Strona internetowa zawodów to: www.festiwalbiegowy.pl oraz www.runningfestival.pl.

WSPÓŁORGANIZATOR
Polskie Stowarzyszenie Nordic Walking
ul. Boh.Monte Cassino 13, 59-500 Złotoryja

III. TERMIN I MIEJSCE

Sobota - 7 września 2013 r.

Dystans:  4 km
Miejsce startu i mety: Deptak w Krynicy-Zdrój 
Start: godz. 8.00 
Zamknięcie mety: godz. 9.00 - limit czasu: 1 h 
Opis trasy: pętla długości 4 km prowadząca z Deptaka Krynickiego (565 m npm.) ostrym podejściem wzdłuż kolejki na Górę Parkową ( 741 m npm.), a następnie w dół szutrowymi alejkami spacerowymi na Deptak.

IV. ZASADY UCZESTNICTWA I TECHNIKA MARSZU: 

1. Podczas imprezy obowiązują przepisy zawodów Polskiego Stowarzyszenia Nordic Walking w oparciu o International Association of Athletics Federations - Competition Rules 2006-2007 (zał. do Regulaminu) - Zał. 2
2. Pomiar czasu i ustalenie kolejności zawodników na mecie będzie dokonywane systemem elektronicznym za pomocą chipów.
3. Dla potwierdzenia wieku startującego należy przedłożyć dokument tożsamości.
4. Zawodnicy startują na własną odpowiedzialność.
5. W Mistrzostwach Polski sklasyfikowani będą zawodnicy tylko z polskim obywatelstwem.

V. KATEGORIE WIEKOWE:

1. Uczestnicy walczą o tytuły mistrzowskie w 6 kategoriach wiekowych (osobno dla kobiet i mężczyzn):
 Kobiety
                 K18: 18 - 29 lat
                 K30: 30 - 39 lat
                 K40: 40 ? 49 lat
                 K50: 50 - 59 lat
                 K60: 60 - 69 lat
                 K70 i powyżej
      
     
 Mężczyźni
                 M18: 18 - 29 lat
                 M30: 30 - 39 lat
                 M40: 40 ? 49 lat
                 M50: 50 ? 59 lat
                 M60: 60 - 69 lat
                 M70 i powyżej

2. O zakwalifikowaniu do kategorii decyduje rok urodzenia.

VI. NAGRODY

1. Zdobywcy pierwszych trzech miejsc w klasyfikacji generalnej oraz pierwszych miejsc w poszczególnych klasyfikacjach wiekowych w kategorii kobiet i mężczyzn otrzymają atrakcyjne nagrody rzeczowe.

 VII. ZGŁOSZENIA

  1. Zgłoszenia przyjmowane są na stronie www.festiwalbiegow.pl do 31  sierpnia 2013. Istnieje możliwość zgłoszenia się do biegów Festiwalu bezpośrednio w biurze zawodów w dniach 6-7 września 2013.
  2. Organizator ma prawo przedłużyć termin zgłoszeń, o czym poinformuje na swojej stronie internetowej www.festiwalbiegow.pl
  3. Zarejestrowany zawodnik, który poprawnie wypełnił kartę zgłoszenia i uiścił opłatę otrzymuje numer startowy, który widnieje przy jego nazwisku na liście startowej oraz który otrzyma w biurze zawodów przed biegiem Festiwalowym.
  4. Zgłoszenie każdego zawodnika powinno być własnoręcznie podpisane. Podpis na karcie rejestracji można dokonać w biurze zawodów przed rozpoczęciem biegu, w momencie odbierania numeru startowego i pakiet startowego zawodnika lub przesyłając kartę rejestracji bezpośrednio do biura organizatora.
  5. Opłaty startowe zawarte są w Regulaminie Festiwalu Biegowego.

VIII. POSTANOWIENIA KOŃCOWE

1. Regulamin jest spójny z postanowieniami regulaminu Festiwalu Biegowego.
2. Ostateczna interpretacja regulaminu należy do Organizatorów.

Zał. 2 PRZEPISY ZAWODÓW NORDIC WALKING na podstawie International Association of Athletics Federations Competition Rules 2006-2007.

Definicja marszu Nordic Walking: marsz to przemieszczanie się ruchem naprzemiennym, krokami do przodu z zachowaniem stałego kontaktu z ziemią (podłożem). Podczas marszu używa się specjalnie wykonanych kijów do Nordic Walking. Jeżeli sędzia zauważy, że zawodnik oderwał jednocześnie obydwie nogi od podłoża (nastąpiła faza lotu)- dyskwalifikuje zawodnika bez ostrzeżeń.
 
     1. Definicja marszu Nordic Walking
 
Marsz Nordic Walking jest to przemieszczanie się krokami do przodu, z zachowaniem stałego kontaktu z ziemią, w taki sposób, że nie jest widoczna gołym okiem utrata kontaktu z podłożem. Podczas marszu używa się specjalnych kijów do Nordic Walking.
 
      2. Sędziowanie
 
a)  Wyznaczeni sędziowie NW powinni wybrać spośród siebie sędziego głównego chodu, jeżeli nie został on wcześniej nominowany.
b)  Wszyscy sędziowie NW powinni działać niezależnie od siebie, osąd powinien odbywać się na podstawie tylko własnych obserwacji dokonywanych ludzkim okiem.
c)  W zawodach na trasie normalnie powinno być sześciu sędziów i maksimum dziewięciu sędziów, łącznie z sędzią głównym. W wyjątkowych przypadkach może być więcej sędziów - jeżeli trasa tego wymaga.
 
      3. Sędzia główny zawodów NW
 
a)  Sędzia główny jest odpowiedzialny za prawidłowe przeprowadzenie zawodów (jego obowiązki to: sprawdzenie, czy wszystkie osoby pełniące funkcje na zawodach zgłosiły się do swoich obowiązków, jeśli to konieczne, wyznacza ich zastępców, ma prawo do zwolnienia z obowiązków każdą osobę przeprowadzającą zawody, która nie przestrzega przepisów.
b)  Sędzia główny ma prawo do dyskwalifikacji zawodnika, jeżeli narusza on przepisy, niezależnie od liczby wniosków, jakie może otrzymać zawodnik.
c)  Sędzia główny działa jako nadzorujący zawody, a jako sędzia oceniający upoważniony jest do działania tylko w sytuacjach specjalnych.
 
      4. Ostrzeżenia ? żółte kartki
 
a)  Zawodnicy muszą być ostrzeżeni, jeśli ich sposób poruszania się stwarza niebezpieczeństwo niespełnienia warunków w punkcie 1, poprzez pokazanie im żółtego znacznika. Zawodnicy nie mogą otrzymać ponownego ostrzeżenia od tego samego sędziego za tę samą nieprawidłowość (wtedy otrzymują czerwoną kartkę). O udzieleniu ostrzeżenia sędzia powinien poinformować sędziego głównego po zakończeniu zawodów. Sędzia ma także obowiązek poinformowania zawodnika o ostrzeżeniu, jednakże nie jest to jednoznaczne z zauważeniem ostrzeżenia przez zawodnika.

1 ostrzeżenie = 2 minuty kary (doliczamy czas do wyniku osiągniętego przez zawodnika)
 
      5. Dyskwalifikacja - czerwone kartki
 
a)  Jeśli sędzia zaobserwuje, że sposób poruszania się zawodnika jest niezgodny z punktem 1 (m.in. brak kontaktu z podłożem, brak kijów) to powinien przesłać do sędziego głównego czerwoną kartkę (z informacją o powyższym).
 
      6. Dyskwalifikacja
 
a)  Kiedy 1 czerwona kartka (dla tego samego zawodnika) zostanie przesłana do sędziego głównego, wtedy zawodnik jest zdyskwalifikowany i powinien być o tym poinformowany przez sędziego głównego poprzez pokazanie mu czerwonego znaku najpóźniej 30 minut po przekroczeniu linii mety.
b)  Jedną lub więcej tablic informacyjnych należy umieścić na trasie marszu NW w pobliżu mety, celem informowania zawodników.

Szczegółowe przepisy obowiązujące podczas zawodów przedstawia film: 

Cofnij
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce